امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146690
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نشست خبری تشریح برنامه‌های هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نشست خبری تشریح برنامه‌های هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌ گویی کانون دقایقی پیش با حضور علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و محمود مروج دبیر جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون برگزار شد.

در این مراسم علیرضا حاجیان‌زاده از رونمایی 15 مجلد از فرهنگ‌نامه «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا»‌ که 8 هزار روایت شفاهی قصه‌های بومی و محلی ایران است، خبر داد و گفت: در هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون از یک نفر مروج قصه‌گویی ملی به نام «محمد میرکیانی»‌تجلیل به عمل خواهد آمد.

در ادامه نیز محسن فضلی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اعلام انتشار مجموعه کتاب‌های «سیمرغ استانی»‌ بیان داشت: این مجموعه به روایت شفاهی قصه‌گویی 17 استان کشور به زبان و گویش محلی می‌پردازد که به همراه سی‌دی به چاپ خواهد رسید.

* حاجیان‌زاده: برپایی هشت کارگاه آموزشی در این جشنواره

در ابتدای این مراسم علیرضا حاجیان زاده مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، گفت:  قصه و قصه‌گویی یکی از کهن‌ترین سنت‌های بشری است به گونه‌ای که سابقه قصه‌گویی با تاریخ بشریت همراه است.

به گفته وی، در فرهنگ ایرانی از قدیم الایام سنت قصه و قصه‌گویی نهادینه شده است و در محافل خانوادگی قصه‌گویی یکی از شیرین‌ترین و اصلی‌ترین برنامه‌ها به شمار می‌رود.

حاجیان‌زاده ادامه داد: قصه در فرهنگ دینی و اسلامی ما هم یک سنت الهی محسوب می‌شود به نوعی که خداوند در قرآن کریم خود را به عنوان یک قصه‌گو معرفی و با ما از احسن القصص گفته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از ارزش‌های اخلاقی را می‌توان در قالب قصه به کودکان و نوجوانان منتقل کرد، افزود: نو دوستی، امیدواری، آزادی، طرفداری از حقیقت، پایداری و استقامت در برابر ستم، هسته مرکزی بسیاری از قصه‌ها را تشکیل می‌دهد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: با توجه به اهمیت قصه و قصه‌گویی از سال 1347 فعالیت قصه‌گویی در کتابخانه‌های این مرکز آغاز شد و از سال 1376 کانون به این نتیجه رسیدیم جشنواره‌ قصه‌گویی را راه‌اندازی کنیم.

به گفته وی، تاکنون 16 دوره از جشنواره قصه‌گویی کانون پرورشی برگزار شده است و امسال هفدهمین دوره از جشنواره پس از یک سال وقفه برگزار می‌شود.

حاجیان‌زاده معتقد است، بعد از برگزاری شانزدهمین جشنواره قصه‌گویی کانون تصمیم گرفته شد یک بازنگری و اصلاح روش برای این جشنواره در نظر گرفته شود، به همین منظور سال گذشته جشنواره را برگزار نکردیم و امسال جشنواره هفدهم با تغییرات و رویکردهایی تازه در حال برگزاری است.

وی اضافه کرد: یکی از این تغییرات «کاهش مراحل جشنواره»، است به این معنی که ما جشنواره‌های منطقه‌ای قصه‌گویی را حذف کردیم و جشنواره را به صورت استانی و سپس کشوری برپا می‌کنیم.

حاجیان‌زاده ادامه داد: «تقویت فعالیت‌های قصه‌گویی در مراکز فرهنگی و کتابخانه‌های کانون»، «اختیاری شدن جشنواره»، «انتخاب داورانی که هم مقبولیت و هم تخصص لازم در حوزه قصه‌گویی دارند»، «حذف قصه‌گویی صوتی»، «اجرای قصه‌گویی به شکل زنده» و «حذف رقابت در مرحله نهایی»، از رویکردهای این جشنواره به شمار می‌رود.

به گفته وی، در هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، قصه‌گویان منتخب کتابخانه‌ها و مراکز فراگیر نیز شرکت می‌کنند و به اجرای برنامه می‌پردازند، همچنین هشت کارگاه آموزشی و نشست تخصصی در حاشیه این جشنواره برگزار می‌شود.

* حضور 454 قصه‌گو از 29 کشور دنیا در این دوره از جشنواره

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: 1300 قصه‌گو از کانون و 475 نفر از خارج کانون در هفدهمین جشنواره قصه‌گویی کانون شرکت کرده‌اند که از این تعداد، 348 قصه‌گو به مرحله دوم راه یافتند که بعد از مرحله داوری نهایی، از این تعداد 31 نفر به مرحله نهایی رسیدند.

به گفته وی، 31 نفر از هشت نفر برگزیده جشنواره رضوی، یک قصه‌گو از مراکز فراگیر، 19 قصه‌گو کتابخانه‌ای و 12 قصه‌گوی خارجی از 12 کشور دنیا در این جشنواره شرکت می‌کنند.

حاجیان‌زاده ادامه داد: 54 قصه‌گو از 29 کشور نظیر کلمبیا، استرالیا، آمریکا، اسکاتلند، برزیل، ارمنستان، سوریه، لبنان و مراکش در هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون حضور به عمل آورده‌اند.

* فضلی: حذف بخش «رقابتی» از جشنواره هفدهم

در ادامه این مراسم محسن فضلی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان داشت: هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از سال 76 تا 92 یک سیر تکمیلی داشته است که سه سال نخست جشنواره متکی به تعدادی از قصه‌گویان برجسته بود، حتی در کتابخانه‌های کانون هم آن گستره شایسته و بایسته را نداشت.

به گفته وی، از سال چهارم جشنواره شاهد رشد چشمگیری در آن بودیم، یعنی کم‌کم زمینه‌های جدیدی فراهم شد به طور مثال ابزار و لباس به جشنواره اضافه شد و در جشنواره پنجم بخش آزاد و مهمان را داشتیم، از جشنواره ششم به بعد نیز بخش مربوط به برگزیدگان قصه‌گویی و از جشنواره دهم بخش بین‌الملل را به سایر بخش‌های جشنواره افزودیم.

فضلی با بیان اینکه از جشنواره یازدهم به بعد نیز به موضوعات مختلف همچون قصه‌گویی بر مبنای «مثنوی»، «شاهنامه» و «متون مذهبی» توجه کردیم، افزود: پس از دوره شانزدهم به بررسی دوره‌های گذشته پرداختیم به همین منظور ویرایشی که در جشنواره هفدهم انجام شده متکی بر دو رکن است.

وی با برشمردن این دو رکن، بیان کرد: نخست اینکه بخش قابل توجهی از قصه‌گویان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جشنواره اقبال نشان نمی‌دهند به همین منظور کانون که دارای سه هزار مربی در کتابخانه‌های کانون است، را به این جشنواره دعوت و بخش قصه‌گویان کتابخانه‌ای را به این دوره از جشنواره اضافه کردیم.

فضلی عنوان کرد: از دیگر رویکردهای تازه جشنواره هفدهم، حذف «بخش رقابتی» است به گونه‌ای که ما این بخش را حذف کردیم تا 31 قصه‌گوی برگزیده‌ای که به مرحله نهایی جشنواره رسیده است در شرایط مساوی قصه بگویند گرچه در هیچ کجای دنیا قصه‌گویان مورد داوری قرار نمی‌گیرند.

* مروج: در سال 92 در 841 مرکز کانون بیش از 72 هزار بار قصه‌گویی صورت گرفته است

در پایان این مراسم محمود مروج دبیر هفدهمین جشنواره قصه‌گویی، بیان داشت: سال 1392 در 841 مرکز ثابت و سیار کانون، 72 هزار و 244 بار قصه گفته شده است. در مجموع یک میلیون و 378 هزار و 913 نفر قصه شنیده‌اند و به طور تقریبی بیش از یک هزار و 500 نفر در هر مرکز کانون پرورش فکری در فعالیت قصه‌گویی شرکت کرده‌اند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها