امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14670
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» درباره انتقال ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» درباره انتقال سلاح برای معارضان، استفاده از سلاح‌های شیمیایی و نقش کشورهای خارجی در کنفرانس ژنو موضع کشورش را تبیین کرد.

خبرنگار این روزنامه نخست درباره از دست رفتن کنترل ارتش بر بخش‌هایی از سوریه و امکان هرج و مرج در این کشور از وی پرسید. اسد در پاسخ گفت: «ما خود را درگیر جنگی نمی‌دانیم که در آن کنترل بر بخش‌هایی از کشور را از دست بدهیم. به عبارتی این جنگ یک ارتش در برابر ارتشی دیگر نیست. ارتش ما علیه چند باند عمل می‌کند. درست این است که ارتش ما فقط در محلی نفوذ می‌کند که آنها وارد شوند. به این ترتیب ما در هر محلی که وارد می‌شویم، کنترل را هم در دست می‌گیریم. دستگیری تروریست‌ها بهای بالایی دارد. ما درباره اینکه تروریست‌ها را از خاک خود بیرون برانیم، تردید نداریم و مسئله ویرانی‌هایی است که برجای می‌ماند.»

اسد درباره اینکه آیا هر مخالفی را تروریست می‌داند گفت: «آیا در کشور شما مجاز است که (افراد) اسلحه حمل کنند و افراد بی‌گناه را بکشند، شهروندان را ترور کنند و خرابی به بار آورند؟ در هر کشوری آنهایی که سلاح حمل‌ می‌کنند منهای ارتش و پلیس تا دیگران را بترسانند و بکشند، تروریست هستند و در سوریه نیز آنهایی که سلاح حمل می‌کنند، همین وضعیت را دارند و اینکه انگیزه افراط‌گرایانه و یا جنایی داشته باشند به آنها تروریست گفته می‌شود. ما بین تروریست‌ها و مخالفانی که برنامه‌ای سیاسی دارند، فرق می‌گذاریم.»

اینکه تا چه زمانی جنگ در سوریه ادامه خواهد داشت، دیگر پرسش خبرنگار روزنامه آلمانی بود. رئیس‌جمهور سوریه گفت: «از روزهای آغازین این پرسش از من پرسیده می‌شد که جنگ تا کی ادامه خواهد داشت و من پاسخ می‌دادم که بحران می‌تواند تا مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد. البته عامل خارجی در این مورد آشکار است. یک بحران داخلی در نهایت یا حل و فصل می‌شود و یا به جنگی داخلی منجر می‌شود که وضعیت کنونی هیچکدام نیست. دلیل این {وضعیت} عامل خارجی است که تلاش می‌کند این بحران هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ نظامی طولانی‌ شود.»

اسد درباره اقداماتی که دولتش در راستای اصلاحات انجام داده است نیز گفت: «از آغاز بحران و حتی از چندین سال پیش از ناآرامی‌ها ما اصلاحات را آغاز کرده بودیم. ما بسیاری از قوانین را که مربوط به وضعیت اظطراری می‌شوند را لغو کردیم. قانون اساسی را تغییر دادیم و در این زمینه اصلاحات انجام دادیم. شاید غرب بداند و شاید هم از این موضوع اطلاعی نداشته باشد. آنچه غرب نمی‌خواهد ببیند این است که در اولین هفته‌های تظاهرات‌، پلیس کشته داد {و نیروها} شهید شدند. چطور در پی برگزاری تظاهراتی آرام پلیس کشته می‌شود. در میان تظاهرات‌کنندگان افراد مسلحی بودند که به نیروهای پلیس شلیک کردند. در برخی موارد آنها در میادین در میان تظاهرات‌کنندگان به مردم و پلیس شلیک می‌کردند.»
ادامه دارد...
انتهای ‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار