امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146708
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: کتاب «زخم و نمک» یکی از مجموعه شعرهای موفق معاصر است که انتشارات سوره مهر آن را ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: کتاب «زخم و نمک» یکی از مجموعه شعرهای موفق معاصر است که انتشارات سوره مهر آن را به بازار کتاب فرستاده است.

پیمان طالبی از شاعران جوان کشورمان یادداشتی بر این مجموعه نوشته که در ادامه می‌خوانید:

«سید عبدالجواد مهتر برادران موسوی ادیبی عاقل و فاضلی ارجمند است که در آبسالی‌ها و خشکسالی‌های کاهگیر و مفرط این سالها به خوبی برآمده است و از جد و هزل به میزان حکمت بهره می‌جوید. آنچه در پیش روی توست به اعتبار اول شهادت نامه کسی از ما به حق و حقیقت توحید و نبوت و ولایت و ترسو امید و روز قیامت است»

متن فوق گوشه ای از مقدمه استاد علی معلم دامغانی برای مجموعه شعر «زخم و نمک» سروده سید عبدالجواد موسوی است. در معرفی موسوی؛ شاید همین چند خط کفایت کند که شخصی که جناب معلم از او این گونه صحبت می‌کند، مبرهن است که چگونه است؛ و اما در مورد کتاب باید گفت، زخم و نمک به معنای واقعی یک مجموعه شعر است و مجموعه ای است از قالب‌های گوناگون ادبی و شاخه های مختلف شعری از لحاظ موضوع و مضمون. از غزل و چهارپاره گرفته تا مربع ترکیب و نیمایی و حتی ترانه.

**کتابی با یادداشت 3 استاد بزرگ شعر

بر این کتاب سه بزرگ به نام‌های دکتر رضا داوری اردکانی، استاد علی معلم و جناب میرشکاک یادداشت‌هایی نوشته‌اند که در ابتدای کتاب هرسه یادداشت و مقدمه واره را می‌توان خواند. چنان که در مقدمه جناب داوری اردکانی می‌خوانیم: شعر عبدالجواد موسوی شهر درد و دریغ است و اثر زبان طنز نیز در آن پیداست. در اکثر اشعار موسوی این اعتراض به وضع کنونی جامعه و چرخ نا به سامان را می‌توان دید. نکته قابل توجه در این زمینه این است که شاعر تنها به اعتراض و آه و ناله بسنده نمی‌کند بلکه از پس اعتراضات ادبی خود، مخاطب را به این می‌خواند که از این وضعیت نا به سامان پلی بزند و راهی بگشاید به سمت آینده ای که هرچه هست بهتر از حال خواهد بود؛ و شاید این از کلیدی‌ترین مباحث در شعر اجتماعی باشد.

شاعر – همان طور که از کتابش پیداست – تعلق خاطری هم به شعر محاوره و ترانه دارد و صد البته در این زمینه نیز تاحدودی موفق بوده است. ترانه‌های «بخت پای لنگ» و «فراسوی نیک و بد» از جمله تجربه های موفق او در این زمینه هستند. در اینجا هم باز می‌توان اعتراض را رکن اصلی این ترانه‌ها دانست و شعرهای محاوره ای موفق این مجموعه را آنهایی دانست که در این موضوع سروده شده‌اند.

بخش پایانی و باقیمانده اشعار موسوی در زخم و نمک، شعرهای مذهبی و آئینی او هستند که به ساحت مقدس اهل بیت علیهم صلوات الله تقدیم شده‌اند. در این خصوص نظر استاد میرشکاک در مقدمه کتاب را می‌خوانیم : «یکی دیگر از عرصه های جولان سرایند ساحت شعر آئینی است و امید می‌رود که یکی از چهره های درخشان شعر آئینی آینده ایشان باشد. اشعاری که در منقبت ایزدیان و آسمانیان سروده است...»

زخم و نمک را سوره مهر در 199 صفحه و با قیمت 3500 تومان منتشر کرده است.

یکی از غزل‌های موفق این کتاب را برای حسن ختام این متن با هم می‌خوانیم. غزلی که به گفته خود نویسنده در متن انتهای کتاب تقدیم شده است به «هنرمند بسیجی اصغر یوزباشی که هنوز زخم‌های بسیاری را از روزگاران خون و آتش به یادگار دارد»

بهشت منظره ای بود در مقابلشان

دو گام هم کم‌تر بود حد فاصلشان

در آستانۀ مقصد زمین دوباره کشاند

از آسمان آنها را به سوی منزلشان

دوباره نقل زمین بود و اقتضائاتش

و مشکلات همان بود با دلایلشان

چه سرنوشت غریبی: دوبار کشته شدند

میان همهمۀ جنگ و کنج منزلشان

به پاس آنکه نوشتند از ترانه و گل

به غیر دشنه و دشنام نیست حاصلشان

اسیر خشم عدویند و ناسپاسی دوست

فقط خدا می‌داند چه رفته بر دلشان

هنوز بر سر پیمان عشق پابندند

اگرچه می‌خواهد روزگار عاقلشان

قصیدۀ بشکوه تمام هستی را

سروده‌اند و کسی نیست تا دهد صله‌شان

نداشتند و ندارند از خسان  طلبی

نبوده است به جز با خدا معامله‌شان

مخور دریغ سلامت به ظاهر آنها

که نقص ظاهرشان کرده است کاملشان

اگر به پای بریده اگر به سر بروند

به مقصد ملکوت است سیر محملشان

میان آنها با ما تفاوتی است عظیم

از آب و خاکی دیگر سرشته شد گلشان

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها