امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۲۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146713
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین محفل شعرخوانی نهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در خارج از کشور، عصر پنجشنبه در شهر کابل با حضور و

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین محفل شعرخوانی نهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در خارج از کشور، عصر پنجشنبه در شهر کابل با حضور و شعرخوانی شاعرانی از افغانستان و ایران برگزار شد.

دبیری این محفل شعرخوانی که به مناسبت سی وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «دوستی» در دانشگاه پیام نور شهر کابل برگزار شد را محمدحسین جعفریان به عهده داشت.

در آغاز این برنامه که به همت رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، فیلم کوتاهی از محفل شعرخوانی شاعران ایران و افغانستان در بیت رهبری پخش شد. در این کلیپ، شاعران ایران و افغانستان، شعرهایی با محوریت انقلاب اسلامی در قالب های کلاسیک غزل، مثنوی و همچنین قالبهای نوی شعر فارسی مانند شعر نو و سپید قرائت کردند.

از شاعران ایرانی که در این محفل شعرخوانی کردند، می توان به جواد محقق، محمدحسین جعفریان، زکریا اخلاقی، حامد عسکری و مجید یزدی اشاره کرد. مضمون شعرهای قرائت شده توسط شاعران ایرانی، انقلاب اسلامی ایران، هشت سال دفاع مقدس و یاد خاطره امام خمینی (ره)، بود. شعرخوانی ایرانیان، تحسین مخاطبان افغان را برانگیخت.

ذکریا اخلاقی، شاعر ایرانی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از شاعران افغان گفت: تنها شاعران افغانستانی در حوزه زبان فارسی توانسته اند پا به پای شاعران ایرانی حرکت کنند و در تقویت شعر و ابیات فارسی سهم ارزنده بگیرند.

از افغانستان، سید ابوطالب مظفری، احمد ضیاء رفعت، ذکریا راحیل و سیمین حسن زاده معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز آثارشان را قرائت کردند. همچنین در محفل شعرخوانی کابل، سیمین حسن زاده معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در سخنانی خواهان تقویت و گسترش روابط فرهنگی دو کشور شد.

در پایان این آیین، برنامه سوال و جواب از شاعران افغانستانی و ایرانی نیز برگزار شد و حاضران، بر برگزاری محافل مشترک شعر و ادبیات دو کشور تاکید کردند. روز بعد از این مراسم، شاعران ایرانی با حضور در محفل شعرخوانی دیگری که توسط شاعران افغان تشکیل شده بود، آثارشان را قرائت کردند.

گفتنی است محفل شعرخوانی کابل، دومین محفل این دوره از جشنواره و همچنین اولین محفل از سری محافل شعرخوانی در طول ادوار مختلف جشنواره بین المللی شعر فجر است که در خارج از کشور برگزار می شود. پس از این محفل، محافل دیگری در بصره عراق و گنجه آذربایجان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها