امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146736
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۱
تعداد بازدید: 135
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «یووال اشتاینیتز» که بتازگی از سفر بروکسل و دیدار با مقامات و ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «یووال اشتاینیتز» که بتازگی از سفر بروکسل و دیدار با مقامات و دیپلمات‌ های مختلف غربی بازگشته است، می‌گوید که غربی‌ها در حال امتیازدهی به ایران در موضوع توافق هسته‌ای هستند.

به گفته اشتاینیتز ایران 7 مورد از 8 مورد مسئله‌ای که غربی‌ها از تهران خواسته‌اند، رد کرده و اینکه برخی طرف‌ها ادعا می‌کنند که توافق نزدیک است، معنایش این است که غرب به طرف امتیازدهی در مسائل هفت‌گانه اصلی به ایران حرکت می‌کند به همین دلیل به نظر می‌رسد که توافق احتمالی برای اسرائیل بد باشد.

این وزیر اسرائیلی که به داشتن روابط و دیدگاه‌های نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل مشهور است، در چند روز اخیر در بروکسل دیدارهای متعددی با دیپلمات‌ها و مسئولان غربی برگزار کرده است. به گفته روزنامه الشرق الاوسط، اشتاینیتز اطلاعات مستقیمی از خلال این دیدارها در خصوص مذاکرات هسته‌ای به دست آورده است.

طبق گفته اشتاینیتز هشت موردی که از ایران خواسته شده و ایران و فقط با یک مورد آن یعنی کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده موافقت کرده است شامل موارد زیر است:

1- تعداد سانتریفیوژهای فعال.

2- توقف ذخیره شدن اورانیوم.

3- از بین بردن تاسیسات زیربنایی.

4- پژوهش و گسترش دستگاه‌های سانتریفیوژ.

5- تأسیسات اراک.

6- سایت غنی‌سازی اورانیوم فوردو.

7- توسعه موشکی (و احتمال حصول به تولید مقادیر جنگی).

8- مدت‌زمان توافق.

اشتاینیتز می‌گوید که تنها مسئله‌ای که ایران تاکنون با آن موافقت کرده، کاهش ذخایر اورانیوم است و می‌افزاید: «انتقاد اسرائیل به رویکرد کلی موضوع یعنی توقف برنامه هسته‌ای ایران یا تعویق آن است. ما می‌گوییم که غرب نباید تسلیم شود و باید برای لغو کامل آن اصرار کند و این تفاوتی اساسی است».

این وزیر اسرائیلی افزود: دوم اینکه توافق باید برای ده‌ها سال باشد نه 10 سال. الان طبق توافق، ایران این امکان را دارد که طی مدتی کوتاه به ساخت بمب برسد و می‌تواند تعداد زیادی را نیز بسرعت تولید کند».

او البته در ادامه‌ی ابراز نارضایتی خود از توافق احتمالی، تهدید نظامی ایران را تکرار کرد و در این خصوص گفت که گزینه نظامی هنوز در برنامه پژوهش‌های اسرائیل وجود دارد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها