امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146739
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۱
تعداد بازدید: 192
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

درباره پروژه‌هایی که می‌خواهند در ایران اغتشاش ایجاد کنند

حجاریان؛دلسوز مردم یا تکمیل کننده پازل مفسدنمایی از نظام؟!

سعید حجاریان، در مصاحبه‌ای که روزنامه آرمان امروز به تازگی از وی منتشر کرده، خواستار آشنا کردن مردم با واژه فساد اقتصادی شده است!

او گفته است: باید مردم را با واژه فساد اقتصادی آشنا کرد و تبعات آن را شرح داد. باید به جامعه گفت که فساد اقتصادی چه تبعاتی در کوتاه و درازمدت برایشان دارد تا خود تبدیل به سدی در برابر مفسدان اقتصادی شوند.

 

*حجاریان پیش از این و در بحث تحریم‌ها نیز با بیان اینکه «مسئله من مردم هستند» خواستار آشنا کردن همه با آثار تحریم‌ها شده بود!

این تلاش تئوریسین جریان اصلاحات برای آشنا کردن مردم با مقولاتی مثل «تحریم» و «فساد اقتصادی»؛ آنهم در همان حینی که مشخص می‌شود مسئله تحریم و مفسدنمایی از نظام؛ ابزار فشار نظام سلطه برای ناآرام سازی جمهوری اسلامی ایران و به خیابان کشاندن مردم علیه نظام اسلامی است؛ تأملاتی خاص را ایجاد می‌کند و جای سؤال دارد.

همچنین از باب اینکه یک جریان سیاسی خاص که سعید حجاریان هم به آن تعلق دارد به تئوری‌های فوکویاما علاقه شایانی دارد؛ باید اشاره کرد که این شخص هم در گفتارهای خود معتقد است که در حکومت‌های فردمحور (اقتدارگرا به روایت جریان خاص!) علی‌الدوام باید تلاش کرد تا نیازهای مردم را در مقابل چشمشان قرار داد.

و بدیهیست است که منظور اصلی فوکویاما از نیازهای مردم، هرچیزی است که بتواند مردم را به مرز نارضایتی از یک نظام سوق دهد و آنها را از فاز حکومت دلخواه خود به سمت حکومتی در سایه کدخدایی آمریکا در دهکده جهانی وارد کند.

حجاریان در حالی بر ضرورت آشنا کردن مردم با مفاسد اقتصادی تأکید کرده است که قبل از او تحرکات عیان دیگری هم برای بزرگنمایی خواسته یا ناخواسته‌ی مفاسد اقتصادی و ضعف نظام، صورت گرفته است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌شود:

یک مقام دولتی: بزرگترین فساد قرن در دولت گذشته اتفاق افتاد.

مرعشی: در ایران هرکس بتواند، قانون را دور می‌زند.

عارف: در شرایط بحرانی هستیم

کواکبیان: بیکاری، فقر، تورم، تنگدستی، فشار معیشتی بر مردم، افزایش طلاق، کاهش سن اعتیاد، افزایش جرم، خیانت و اختلاس‌های کلان مالی و اقتصادی نتیجه بی توجهی دولت قبل بود.

اشاره‌های مذکور که فی‌الواقع بر طبل مفسد نمایی از نظام اسلامی می‌کوبند؛ در حالی طرح شده‌اند که وقوع هر نوعی از تخلّف در یک جامعه انسانی امری طبیعی است و حتی در حکومت امیرالمؤمنین علی(ع) نیز اختلاس و فساد صورت می‌گرفت.

اما در این میان غنیمت آن است که دولتی و حکومتی مردمی بر سر کار باشد که عزم مبارزه با انواع فساد را دارد و همانند سیستم‌های حکومتی در اروپا و آمریکا، به تئوریزه سازی فساد و قانونی کردن آن معتقد نباشد. (همانند آنچه که در وال‌استریت و اقتصاد کازینوها در آمریکا وجود دارد)

اشاره‌های یک جریان خاص به مسئله مفاسد اقتصادی، در حالی با بهانه اشتباهات دولت سابق صورت می‌گیرد که مهدی فضائلی از چهره‌های اصولگرا اخیراً در یادداشتی در روزنامه جام جم با تأکید بر همین مسئله نوشت:‌

«برخی دولتمردان دولت یازدهم...هر از چندگاه دولت قبل را بدون سند متهم به مفاسدی می کنند یا مورد سوءظن‌هایی قرار می‌دهند که در هیچ دادگاهی حتی مطرح نشده، چه برسد به اثبات! برخی از این اتهامات و سوء ظن‌ها آنقدر بزرگ است که دامنه آن کل نظام را در بر می‌گیرد چرا که از یک پلشتی و بی حساب و کتابی حکایت می کند‌که دولت به تنهایی نمی‌تواند عامل آن باشد»

پروژه شوم مفسد نمایی از نظام اسلامی که در کنار توطئه بزرگنمایی تحریم‌ها می‌رود تا برای ناراضی سازی مردم ایران تقلا کند؛ اثباتاً حرکتی طراحی شده از سوی دشمن است که پیش از این نیز توسط خواص کشور مورد رصد و افشاگری قرار گرفته است.

 

***

 

تنها اصلاح‌طلبی که از وزارت کشور تشکر کرد

محمدرضا عارف، در بخشی از گفت‌وگوی خود با شماره روز شنبه گذشته روزنامه آفتاب یزد گفته است:

«من از وزارت کشور که با سعه صدر زمینه شناسنامه‌دار شدن فعالیت گروه‌ها را فراهم می‌کند تشکر می‌کنم»

 

*وزارت کشور دولت روحانی و تکیه زدن عبدالرضا رحمانی فضلی با وجهه اصولگرایانه‌اش بر کرسی ریاست آن؛ همواره کانون اصلی انتقادات اصلاح‌طلبان بوده است.

اصلاح‌طلبان از روز نخست معرفی رحمانی فضلی؛ مخالفت صریح خود را با وی اعلام کرده و در این زمینه 3 مسئله عدم تغییر تمام استانداران و فرمانداران، چرایی عدم اعطای مجوز دوباره به تشکل‌ها و احزاب منحلّه و احتمال عملگری بی فائده برای اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم را مورد اشاره قرار داده‌اند.

روند انتقادات اصلاح‌طلبان از رحمانی فضلی تا آنجا پیش رفت که حتی بحث «ترمیم کابینه» و «خانه تکانی در وزارت کشور» هم مورد اشاره اصلاح‌طلبان قرار گرفت.

مرعشی، حجاریان، منتجب‌نیا، عبدالله ناصری، زیباکلام و چند تن دیگر از معاریف اصلاح‌طلب در این زمینه صریحاً تبیین موضع کرده‌اند.

از سوی دیگر باید دانست که همین حرکتِ بر خلاف مسیر اصلاح‌طلبان ستادی بوده که همواره عارف را از قرارگیری در فهارس گزینه‌های انتخاباتی اصلاحات دور کرده است.

اصلاح‌طلبان جدای از حذف عارف از جریان انتخابات 92، درباره انتخابات مجلس دهم نیز با او به سردی رفتار می‌کنند.

این سردی تا آنجا پیش رفته است که جدای از ارسال برخی فرکانس‌ها برای تکرار سناریوی سال 92 عارف؛ حتی درباره عزم وی برای شرکت در انتخابات مجلس دهم در سال 94 نیز ابراز تشکیک کرده است.

عبدالواحد موسوی لاری چندی قبل در همین زمینه و در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تأکید کرد که هنوز نمی‌داند که آیا عارف قصد شرکت در انتخابات را دارد یا خیر؟!

شایان ذکر است که «تشکر از وزارت کشور» فقط یکی از ذنوب عارف در نزد اصلاح‌طلبان است و به نظر می‌رسد که او به یک دلیل فاحش دیگر، یعنی تأکید بر پیروزی اکثریتی در انتخابات مجلس دهم! که بر خلاف تأکیدات این‌روزهای اصلاح‌طلبان ستادی است هم در مظان انتقاد قرار دارد.

حلقه اصلی جبهه اصلاحات و متعلقین آن تاکنون بارها و در لفّافه بیان کرده‌اند که هدف اصلی آنها در انتخابات آتی، نه بدست آوردن اکثریت مجلس دهم توسط اصلاح‌طلبان (که امر ناممکن به نظر می‌رسد) که تلاش برای ورود کمتر چهره‌های شاخص اصولگرا - جلوگیری از ورود افراطیون به مجلس! - به مجلس است.

این گزاره و تحلیل انتخاباتی با صحبت‌های کسانی مثل عارف و کواکبیان که بر پیروزی اکثریتی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی تأکید دارند در تعارض جدی است و برای همین به نظر می‌رسد در آینده نزدیک شاهد انتقادات بیشتر جریان ستادی اصلاح‌طلبان از این افراد باشیم.

 

***
 

گناه وزیر بهداشت چیست؟!

درباره اسائه ادب هماهنگ شده به وزیر بهداشت

اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست اخیراً در واکنش به حضور وزیر بهداشت در خوزستان برای پیگیری مشکل گرد و غبار؛ با بیان اینکه هر جا که عکس  و دوربین باشد آقای هاشمی نیز حضور دارد، گفته است: آیا نتیجه حضور وزیر بهداشت در خوزستان غیر از شوی رسانه‌ای چیز دیگری بود؟

وی با بیان اینکه آیا وزیر بهداشت تفاوت میان بیابان و کویر را می‌داند؟ به فارس گفته است: هاشمی متخصص چشم است بر همین اساس دلیلی ندارد که وی به عراق برای رفع معضل ریزگردها سفر کند. باید ابتکار و جمعی از کارشناسان به این سفر بروند.

کهرم با بیان اینکه آقای هاشمی (وزیر بهداشت) نخود هر آشی است، ادامه داد: بنده حدس می‌زنم دخالت هاشمی موجب شده تا ابتکار از رفتن به خوزستان امتناع کند.

 

*پس از انتقادات تلویحی برخی محافل اصلاح‌طلب از عملکرد خدمتگزارانه وزیر بهداشت و انتخاباتی خواندن این عملکردها؛ مشخص بود که روزی این انتقادها علیه وزیر محترم بهداشت، از داخل دولت نیز شنیده خواهد شد.

کارنامه مطلوب، بی‌حاشیه و خدمتگزارانه هاشمی در سمت وزارت بهداشت که مورد اذعان تمامی چهره‌های نظام قرار دارد؛ فقط به این دلیل که در سرجمع خود سودی برای محافل اشاره شده و مقاصد سیاسی آنها ندارد؛ از سوی آنها مورد انتقاد واقع شده و برای همین وزارت بهداشت باید منتظر کنایه‌های تند و تیز دیگری هم نظیر صحبت‌های کهرم باشد.

این در حالی است که منطقاً بعید به نظر می‌رسد صحبت‌های مذکور بدون هماهنگی بر زبان رانده باشند اما اینکه این هماهنگی با چه کسی بوده است و مشاور یک سازمان دولتی با اجازه چه کسی به خود جرأت داده است درباره هاشمی با این کلام نامؤدبانه صحبت کند؛ بصورت دقیق نمی‌توان اظهار نظر کرد.

انتقاد از وزیر بهداشت به سبب پیگیری مسئله گرد و غبار در حالی صورت می‌گیرد که امتناع معصومه ابتکار از حضور در این استان؛ حتی مورد انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد هم قرار گرفته است.

معضل گرد و غبار اگرچه مسئله‌ای سیاسی نیست و دولت و نظام اسلامی برای حل آن تدبیر خواهند کرد اما متأسفانه باید اشاره کرد که عملکرد سازمان محیط زیست در دولت یازدهم بویژه در بحث دلایل اثبات نشده برای آلودگی هوای تهران و ماجرای گرد و غبار اهواز؛ عملکردی کاملاً سیاسی است که هجمه نامؤدبانه مشاور رئیس این سازمان ذکر شده به وزیر بهداشت؛ شاهدی بر همین سیاسی‌کاری است.

پس از صحبت‌های کهرم، سخنگوی وزارت بهداشت نیز طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که وزیر بهداشت به دستور رئیس جمهور و به عنوان نماینده روحانی به اهواز سفر کرد، ضمن اینکه مسئولیت تأمین سلامت مردم در مقابل ریزگردها نیز به عهده وزیر بهداشت است.

 

***

 

امنیت مردم آمریکا در محاق سیاست‌های رسانه‌ای کاخ سفید

این تصویر را سایت نشریه آمریکایی نیوزویک به تازگی منتشر کرده و درباره آن اینطور توضیح می‌دهد که کمیسر پلیس، ویلیام بارتن، فرماندهی پلیس نیویورک، در حال اهدای گل به نماد یادبود دو افسر پلیس کشته شده است که گفته می‌شود برای انتقام قتل سیاهپوستان به دست پلیس آمریکا کشته شده‌اند.

انتشار تصویر بالا در رسانه‌های آمریکایی در حالی است که هنوز آتش اعتراضات مردم آمریکا درباره قتل‌های صورت گرفته از سوی پلیس این کشور خاموش نشده است.

گزارش‌های موجود حاکی از آن است که پلیس آمریکا سالانه نزدیک به 400 نفر را در خیابان‌ها می‌کشد.

این در حالی است که داستان سیاهان آمریکایی در میان این کشته‌ها تراژیک‌تر است و حتی بر اساس اسناد موجود، پلیس آمریکا گاهی بی‌هیچ تهدید خاصی؛ آنها را هدف قرار می‌دهد.

همین ظلم‌های آشکار بود که چندی قبل اعتراضات بزرگ فرگوسن را علیه پلیس آمریکا و سیاست‌های امنیتی کاخ سفید رقم زد.

اعتراضاتی بزرگ و فراگیر که دومین سری از خیزش‌های عمومی در آمریکا پس از خیزش 99 درصدی‌ها در جریان وال‌استریت محسوب می‌شدند.

با تمام این اوصاف اما رسانه‌های آمریکایی که تحت قیمومت و استیلای بی چون و چرای کاخ سفید هستند؛ اعتراضات شهروندان آمریکا به ظلم‌های این چنینی و حوادثی همچون چپل هیل و کشته شدن سه جوان مسلمان را با سیاست‌های باتلاقی و با پوشش خبری محدود در روزهای نخست به محاق و سانسور می‌کشانند ولی اقدامات نمادینی نظیر عکس بالا؛ حضوری بلند مدت، پردامنه و همیشگی در رسانه‌های آمریکایی دارد.

اقداماتی که با قصد مظلوم‌نمایی از پلیس آمریکا و ضرورت قدردانی همیشگی از آنها انجام می‌شوند و مأموریت دارند کشته شدن ده‌ها نفر به دست پلیس‌های آمریکایی را کتمان کنند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها