امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146754
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار گروه سیاست‌خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز (یکشنبه) پس از دیداری 2 ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست‌خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز (یکشنبه) پس از دیداری 2 ساعت و نیمه با وانگ‌ یی همتای چینی خود در تهران در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر خارجه چین در تهران آن هم بعد از 8 سال، سال نوی چینی را به زبان چینی به مردم و دولت چین تبریک گفت.

*سفر رئیس جمهور چین به تهران در آینده نزدیک

ظریف با اشاره به دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور در یک سال و نیم گذشته اعلام کرد که تهران در آینده میزبان رئیس‌جمهور چین خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی، سفرهای متقابل بین مقامات دو کشور را نشانه روابط رو به گسترش آنها خواهند و افزود: در گفت‌وگوهای امروز در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه و موضوع هسته‌ای بحث و تبادل نظر کردیم و زمینه‌های مختلف گسترش روابط بسیار خوب دو کشور مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: اطمینان دارم حضور مؤثر دو کشور در اقتصاد یکدیگر می‌تواند برای منافع دو کشور و ملت بسیار مثمرثمر باشد.

وی ادامه داد: ما حوزه‌های مختلف همکاری اعم از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و همکاری‌های صلح‌آمیز در سایر زمینه‌ها، همکاری‌های صنعتی،‌ فاینانس و سایر زمینه‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

*چین از اعضای کلیدی ۱+۵/امیدواری به نقش چین در رسیدن به راه‌حل/پیشنهادهای مفیدی که چینی‌ها ارائه دادند

ظریف با بیان اینکه درباره مذاکرات ایران و گروه 1+5 با طرف چینی تبادل نظر مفصلی داشت، خاطرنشان کرد:‌ چین یکی از اعضای کلیدی گروه 1+5 است و مهمتر از آن کشور دوست ماست و ما به نقش چین در رسیدن به راه‌حل در موضوع هسته‌ای بسیار امیدواریم. تاکنون هم دوستان چینی ما نقش بسیار خوبی را ایفاء و پیشنهادهای بسیار مفیدی را ارائه دادند که امیدواریم این روش ادامه یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران عنوان کرد:‌ اطمینان داریم با اراده سیاسی زمینه برای رسیدن به یک راه حل جامع در آینده نزدیک فراهم است و امیدواریم این اراده سیاسی و تصمیم سیاسی در طرف‌های مقابل وجود داشته باشد.

ظریف همچنین یادآور شد که با طرف چینی در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر میز نهار به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: ایران و چین در اکثر زمینه‌ها اگر نگوییم در همه زمینه‌ها، مواضع یکسان و مشترک و نزدیک به هم دارند.

وزیر خارجه کشورمان یکبار دیگر به همتای چینی خود خوش‌آمد گفته و افزود: امیدوارم علی‌رغم برنامه سنگینی که در این سفر برای شما تدارک دیده شده، بتوانید قدری از زیبایی‌ها در ایران بهره ببرید.

* ملاقات‌های دوجانبه با ۱+۵ در یک ماه آینده

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق اظهار داشت: معتقدم که باید از فرصت استفاده کرد. اکثر برنامه‌ریزی‌ها را در طول یک ماه آینده در حوزه ملاقات‌های دوجانبه با اعضای 1+5 پیگیری خواهیم کرد و کار را پیش خواهیم برد و در زمان مناسب جلسه مجموعه ایران و 1+5 را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار چینی درباره چشم‌اندازی که از مذاکرات متصور است، اظهار داشت:‌ هدف مذاکرات هسته‌ای در توافق ژنو کاملاً مشخص شد؛ اینکه برنامه هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز باقی بماند و همزمان تحریم‌هایی که علیه مردم ایران به ناحق اعمال شده، رفع شود.

* آماده نشان دادن انعطاف لازم هستیم/آمریکا به این قناعت برسد که دوران تحریم‌ به پایان رسیده

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: ما هیچ مشکلی نداریم که به شکل معقول و منطقی نشان دهیم که برنامه ما صلح‌آمیز است و صلح‌آمیز باقی خواهد ماند و آمادگی نشان دادن انعطاف لازم را برای اینکه این اطمینان در بین اعضای 1+5 ایجاد شود، داریم.

ظریف گفت:‌ آنچه مهم است این است که کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به این قناعت برسند که دوران تحریم به پایان رسیده و تحریم‌ها هیچ نفعی برای هیچکس نداشته و در آینده هم هیچ نفعی نخواهد داشت.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: باید وابستگی احساسی به تحریم را کنار بگذاریم و به اعتقاد من با چنین اراده سیاسی،‌ رسیدن به توافق کاملاً در دسترس است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص مناسبات اقتصادی ایران و چین و زمینه‌های گسترش همکاری‌ها اظهار داشت: حوزه‌های مختلفی برای تعمیق و تقویت همکاری‌ها وجود دارد و در گفت‌وگوهای امروز در این خصوص و درباره فراتر رفتن همکاری‌ها از تجارت صرف صحبت کردیم و درباره زمینه‌های همکاری از جمله در حوزه تکنولوژی به گفت‌وگو پرداختیم.

به گفته ظریف پرداختن جدی به این حوزه‌های همکاری به نفع دو کشور و صلح و امنیت در منطقه است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها