امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146760
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
شرکت دولتی آرامکو عربستان سعودی اعلام کرده است که بهای نفت صادراتی خود به آسیا را در ماه مارس کاهش می دهد اما قیمت آن را برای اروپا و امریکا افزایش ...

شرکت دولتی آرامکو عربستان سعودی اعلام کرده است که بهای نفت صادراتی خود به آسیا را در ماه مارس کاهش می دهد اما قیمت آن را برای اروپا و امریکا افزایش می دهد.

از ابتدای دوره زمانی کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، تحلیل گران این حوزه نظرات متفاوتی درباره علت کاهش قیمت جهانی نفت داشتند و با توجه به رفتار های بازیگران این بازار، انگیزه های متفاوتی را برای کاهش قیمت مطرح می‌کردند. بعد از آن که معلوم شد عربستان سعودی، قیمت نفت صادراتی خود را کاهش داده است عده ای این نظریه را مطرح کردند که این کشور با کاهش قیمت نفت خود قصد دارد تولید نفت  شیل (نفت غیرمتعارف) را در امریکا کاهش دهد و در واقع تولید نفت غیرمتعارف را غیراقتصادی کند، اما اخیرا شرکت دولتی آرامکو عربستان اعلام کرده که قیمت نفت صادراتی خود به امریکا و اروپا را افزایش خواهد داد، در حالی که قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش خواهد داد که این گزاره با نظریه غیراقتصادی کردن نفت های غیرمتعارف تناقض دارد، زیرا در صورتی که عربستان بخواهد تولید نفت غیرمتعارف را با مشکل مواجه کند، باید قیمت نفت صادراتی خود به آمریکا را کاهش دهد و لذا به نظر می رسد عربستان از کاهش قیمت نفت انگیزه ای غیر از متوقف کردن نفت های غیرمتعارف دارد.

با توجه به این که عربستان قیمت نفت صادراتی خود به آسیا را کاهش داده است، می توان نتیجه گرفت هدف عربستان بدست آوردن سهم بازار بیشتر در آسیا و خارج کردن رقبای خود در این حوزه است. لذا به نظر می رسد با توجه به حوادث اخیر منطقه و افزایش نفوذ ایران، عربستان بیشتر بر تحت فشار قرار دادن ایران تمرکز کرده است تا بتواند اولا جای ایران را در بازار نفت شرق آسیا بگیرد و ثانیا با کاهش درآمدهای ایران که وابستگی زیادی به فروش نفت دارد، نفوذ ایران را در منظقه کاهش دهد.

نویسنده: عباس ملک ثابت

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها