امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146773
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مدیرعامل، مدیران و دبیران گروه‌های مختلف خبری

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مدیرعامل، مدیران و دبیران گروه‌های مختلف خبری < strong>پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز از نمایشگاه اختصاصی دستاوردهای بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در تهران بازدید کردند.

مدیران این بنیاد در این بازدید اعلام کردند: هدف از سرمایه‌گذاری بنیاد برکت ورود به زمینه‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با اولویت مناطق محروم و نیز تولید داروهایی است که توسط بخش خصوصی و یا دولتی انجام نشده، اما موردنیاز جامعه بوده است.

این بنیاد با راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری در رشته‌های مورد نظر پس از آنکه این سرمایه‌گذاری‌ها به سودآوری می‌رسد، با دست و دلبازی آن را به شرکای بخش خصوصی و کارآفرینان محلی واگذار می‌کنند و این الگویی برای دولتمردان در واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی به شمار می‌رود.

مسئولان این نمایشگاه علاوه بر نشان دادن دستگاه‌های بنیاد برکت در بخش‌های تولید داروهای مقابله با سرطان و بیماری‌های لاعلاج و احداث شهرک صنعتی و داروسازی و نیز سرمایه‌گذاری در مناطق محروم با هدف اشتغالزایی و کارآفرینی و تشویق مردم به ماندن به مراکز تولید در روستاها و نیز پروژه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان و تهیه شناسنامه سلامت که در مناطق محروم اجرا می‌شود و همچنین شناسایی کارآفرینان محلی و مشارکت با آنان تا سقف 49 درصد بنیاد و 51 درصد سرمایه‌گذار خصوصی وارد می‌شود و بعد از راه‌اندازی کسب و کارهای مهم که از بالاترین استانداردها برخوردار است، از شرکت‌داری و تصدی‌‌گری خودداری کردند و آن را به کارآفرینان محلی واگذار می‌کنند.

در این نمایشگاه سابقه تشکیل ستاد اجرایی فرمان امام خمینی در اجرای اصل 49 قانون اساسی به نمایش گذاشته شده بود که فرمان امام خمینی(ره)‌در تاریخ 6 اردیبهشت 1368 خطاب به مرحوم آقای حبیب‌الله عسگراولادی آمده بود: کلیه وجوه و اموال مجهول‌المالک، بلاصاحب، ارث بلاوارث و اموالی که بابت تخمیس و خروج از ذمه و اجرای اصل 49 قانون اساسی و دیگر قوانین، دراختیار ولی فقیه است، در اختیار آقایان قرار می‌گیرد و از طرف اینجانب وکیل می‌باشند، تا به هرگونه صلاح می‌دانند در تمامی ابعاد فروش، نگهداری و اداره آنها اقدام نمایند. بدیهی است اگر مایل باشند می‌توانند قسمتی از این اختیارات را در اختیار وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار دهند. از آقایان می‌خواهم که دقت کامل کنند تا کلیه درآمدهای حاصله هرچه بهتر در موارد مقرره شریعیه صرف نمایند.

همچنین در تابلوی دیگری گزیده‌ای از فرمایش مقام معظم رهبری خطاب به رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی آمده بود: من در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است، مثلا مشکلات هزار روستا را کاملا حل کنید، چقدر خوب است هزار نقطه آباد شود و یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود. این دستگاه را برای این کار آماده کنید.

از نکات کلیدی که در این نمایشگاه از دستاوردهای بنیاد برکت به چشم می‌خورد، توانمندسازی اقتصادی کارآفرینان محلی در طرح‌های مالی متوسط و خرد در مناطق محروم، توسعه خدمات زیربنایی مبتنی بر مطالعات علمی و مشارکت دستگاه‌های مسئول و مردم، احداث مدارس با رعایت استانداردهای آموزشی در مناطق محروم، ارائه خدمات مالی قرض‌الحسنه، بیمه و حمایتی در مناطق محروم و آسیب‌دیده، ارتقا و توسعه عدالت در سلامت از طریق تولید داروهای با فناوری بالا و سلامت الکترونیک، اولویت پوشش مناطق کمتر توسعه یافته و محروم، کمک به استقرار فرآیند تولید دارو از ایده تا محصول، همکاری نخبگان و مراکز داشن‌بنیان، همکاری مراکز پژوهشی برای تجاری‌سازی ایده‌ها و استفاده از نخبگان، ورود همراه با شفافیت به عرصه‌های راهبردی که بخش خصوصی به دلیل ریسک بالا و دولت‌ها به دلیل محدودیت‌ها قادر به سرمایه‌گذاری نیستند.

یکی از مدیران بنیاد برکت گفت: نخبگان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها که معمولا ایده خلاقانه دارند، اما به دلیل نداشتن پشتوانه مالی اگر مورد حمایت قرار نگیرند، جذب شرکت‌های خارجی و یا کشورهای دیگر می‌شوند، اما بنیاد برکت با راه‌اندازی مراکز دانش‌بنیان در تولید داروهای نو ترکیب و داروهای درمان سرطان و بیماری‌های مهم زمینه جذب نخبگان علمی کشور را فراهم کرده است.

یکی از مدیران بنیاد در گفت‌وگو با فارس گفت:‌اگر زمینه سرمایه‌گذاری مولد فراهم باشد و دولت و یا بخش خصوصی ورود نکند، این بنیاد حاضر است حتی 100 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و نخبگان را برای کارآفرینی و کسب و کار داشن‌بنیان جذب کند و پس از سودآوری آن بنگاه را واگذار نماید.

در این نمایشگاه طرح تولید داروهای ضد سرطانی در رشت و با سرمایه‌گذاری 861 میلیارد ریال و جذب 160 نخبه به نمایش گذاشته شده بود.

همچنین ساخت نخستین کارخانه داروسازی به صورت پیش‌ساخته با سرمایه‌گذاری 380 میلیارد ریال که 10 میلیون یورو ارزی و 220 میلیارد ریال، ریالی سرمایه‌گذاری شده بود که 40 نفر متخصص را جذب کرده بود و در محل شهرک صنعتی دارویی برکت در کردان کرج احداث شده بود.

همچنین برای پارک علوم و تکنولوژی شرکت دانش‌محور، انکوباتور، لابراتوار مرکزی، بیوتکنولوژی، مرکز فناوری پیشرفته، کارخانه واکسن‌سازی با سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلار و امکان اشتغال 7 هزار نفر و 2 هزار محقق ایرانی در زمینی به وسعت 200 هکتار در منطقه کردان کرج در دست احداث بود که برای احداث آن 20 نوع مجوز باید از سازمان‌های مختلف گرفته شود.

بنیاد برکت طبق گفته مدیران آن برای محرومیت‌زدایی و نیز مشارکت با کارآفرینان محلی و ایجاد اشتغال آماده سرمایه‌‌گذاری و مشارکت است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها