امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146775
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; الیاس نادران که به عنوان مخالف کلیات بودجه 94 امروز در صحن سخنرانی می‌کرد، ضمن ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; الیاس نادران که به عنوان مخالف کلیات بودجه 94 امروز در صحن سخنرانی می‌کرد، ضمن ابراز همدردی با هموطنان خوزستانی به دلیل مشکلات ناشی از ریزگردها خطاب به دکتر ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور، گفت: پیشنهاد دارم ایشان مرکز محیط زیست را به اهواز منتقل کنند و یا از آنجا که مشکل ریزگردها مربوط به کشور عراق می‌شود وی رئیس محیط زیست کشور عراق شوند زیرا ظاهرا برای ایشان جان انسان‌ها به اندازه گونه‌های مختلف گربه‌سانان اهمیت ندارد.
وی افزود: معاون خانم ابتکار گفته‌اند که ما یک دستگاهی امسال در اهواز قرار داده‌ایم که میزان ریزگردها و آلودگی را اندازه‌گیری می‌کند و این گفته ایشان ما را به یاد دماسنج ناصرالدین شاه می‌‌اندازد که هیچ مشکلی را از مردم حل نمی‌کرد.
نادران تصریح کرد: با توجه به اینکه  دولت در 2 سال اخیر سیاست‌های پولی انقباضی را برای مهار نقدینگی اعمال کرده که به هر ترتیب جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد انتظار می‌رفت در تکمیل آن سیاست‌های مالی، پولی و اقتصادی، اقتصاد مقاومتی اعمال می‌شد تا شرایط را برای خروج از رکود هم در بخش‌های تولید فراهم کند.
وی افزود: اما متاسفانه  امروز هم براساس شاخص‌های بازار سرمایه که بورس مهمترین شاخص آن است و هم براساس شاخص‌های بازار کار که بیش از یک میلیون نفر به صورت خالص از بازار کار در این ایام خارج شدند، رکود تعمیق شده و انتظار می‌رفت که در بودجه 94 دولت با فرصت کافی بتواند کشور را از شرایط  تشدید رکود خارج کند و این اقدام را می‌‌کرد.
این نماینده مخالف لایحه بودجه بیان داشت: من هیچ نسبتی بین این بودجه و اقتصاد مقاومتی در تنوع صادرات و در تقویت بنیان‌های تولیدی و در خروج دولت از تصدی گری‌های غیر ضروری و کاهش بودجه شرکت‌های دولتی  و  در تقویت بخش‌های غیردولتی از جهت حمایت‌های مالی که باید صورت می‌گرفت ندیدم.
نماینده مردم تهران در مجلس بیان داشت: ظاهرا کمیسیون بودحه 70 دلاری دولت را کم کرده اما در واقعیت هیچ اتفاق مهمی نیافته و همان سقف بودجه دولت تصویب شده و قالب دو سقفی پیدا کرده و  15 هزار میلیارد تومانی که اضافه شده به سقف اول سهم صندوق توسعه ملی در آن لحاظ نمی‌شود و آن 15 هزار میلیارد تومان باید دربست باید به حساب‌های درآمدهای عمومی ریخته شود.
وی افزود: علیرغم اینکه در قانون برنامه پیش‌بینی شده است که باید سهم صندوق به 32درصد افزایش می‌یافت در سقف اول بودجه به 20 درصد اکتفا کرد و 12 درصد از سهم صندوق توسعه ملی را هم برداشت.
نادران گفت: انضباط مالی در این بودجه وجود ندارد من اعلام می‌کنم اگر همه آنچه در بودجه عمرانی پیش‌بینی شده که حتما محقق نخواهد شد اگر  اختصاص پیدا می‌کرد باز کفایت جداول 20 و 19 را نمی‌کرد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: بخش دیگری که متاسفانه در بودجه رسمیت پیدا کرده حاکمیت سرمایه است زیرا به بهانه فروش سربازی و به بهانه تأمین مالی برای بخشی از بودجه دفاعی فرصت فراهم شده که پول‌دارها، فراری‌ها و غایبین از سربازی با پرداخت پول کارت‌های معافیت بگیرند و از امکانات و خدمات اجتماعی بهره‌مند شوند.
وی افزود: در هدفمندی یارانه‌ها وضع فاجعه‌بارتر از قبل است زیرا در سال 93 دولت ملزم شد بر حسب دهک‌ها یارانه را اختصاص دهد که هیچ اقدامی نکرد اما در بودجه 94 پیش‌بینی شد که مبلغ 37 هزار میلیارد تومان به خانوارها تعلق گیرد به ازای 10 درصدی جابجایی که در مجموع می‌شود 41 هزار میلیارد تومان و به این ترتیب هیچ تغییری نسبت به سال قبل اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: حکم شده در بودجه که درآمدهای بالای 2.5 میلیوت تومان از یارانه نقدی برخوردار نشوند که البته این 2.5 میلیون تومان دریافت همه آحاد کشور نیست و بعضی‌ها درآمدهایشان 2، یا 3 ماهه است، بعد خانوار در این برآورد مطرح نبوده و تفاوت سطح برخورداری و سطح هزینه‌ها در شهر‌های مختلف و شهر و روستا مورد ملاحظه قرار نگرفته و به اعتقاد من این حکم اساس عملیاتی کارشناسی نیست.
نادران بیان داشت: مصیبتمان از افزایش بودجه درآمد هزینه‌ای است که مرتبا 5 درصد به هزینه‌های مردم و یک درصد به مالیات‌های مردم اضافه می‌کنیم برای مصارف خاص و این چه بودجه نویسی است؟ قرار بر این است که بودجه عملیاتی شود. یعنی هر آنچه مردم پرداخت می‌کنند به خزانه ریخته شود و هر آنچه دستگاه‌ها نیاز دارند از هزینه‌های دستگاه‌های مختلف به آنها تعلق گیرد.
وی افزود: امروز ما شاهدیم یک چاهی ویل به نام بهداشت و درمان برای ما درست کردند که به بهانه پرداخت نکردن تعرفه‌های درمانی ده‌ها برابر آن از بودجه عمومی از کیسه مردم و از مالیات‌های پرداختی به پزشکان  داده می‌شود و متاسفانه به جای کارآمد کردن نظام بهداشت و درمان و بجای اقتصادی کردن واحد سلامت  با پرداخت پول می‌خواهند مشکل را حل کنند که این کسری بودجه در بهداشت و درمان از پیش از هدفمندی بدتر و فاجعه‌آمیز‌تر خواهد شد.
این نماینده مخالف اظهار داشت: استدعا دارم نمایندگان با توجه به این نکات اساسی و ضعف‌های اساسی به کلیات بودجه رای ندهند و بودجه برگردد به کمیسیون و ایرادات  در بخش‌های مختلف نفت، بهداشت و درمان و هدفمندی و ... اصلاح شود تا بودجه به یک بودجه عملیاتی تبدیل شود.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها