امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146781
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه اولین گردهمایی شبی با کارآگاهان در جمع خبرنگاران

به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه اولین گردهمایی شبی با کارآگاهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه امروز در مورد بحث داستان‌نویسی خاطرات کارآگاهان و پلیس است چرا که خلأیی در این خصوص احساس می‌شد.

فرمانده نیروی انتظامی، تصریح کرد: پرونده‌های بسیار پیچیده با نسبت بالا و سرعت مناسب توسط کارآگاهان کسب می‌شود اما مردم از دریچه رسانه فقط نسبت به کسب درصدی از آنها مطلع می‌شوند.

این مقام ارشد انتظامی به پرونده‌های آدم‌ربایی اشاره کرد و افزود: پرونده آدم‌ربایی پیچیدگی بسیار دارد چرا که ما در آن پرونده‌ها دنبال آن هستیم که هم گروگان‌گیر و هم گروگان سالم بمانند؛ چیزی که در دنیا کم است و رکوردی است که ما در این زمینه داریم.

سردار احمدی‌مقدم نسبت کشف و دقت در پرونده‌های جرایم جنایی را بالا ارزیابی کرد و گفت: اغلب در 95 درصد پرونده‌ها کشف را به دنبال داریم که با تمرکز این قدرت کشف به 99درصد می‌رسد.

وی به دستمایه فیلم‌ها و داستان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: اکثر فیلم‌ها و داستان‌های پلیسی ترجمه خارجی است یا ساخته ذهن و فکر افرادی است که از برخی از پرونده‌ها خبرهایی دریافت کرده‌اند اما ما می‌توانیم شفافانه منابع را در اختیار فیلمسازان قرار دهیم چرا که این کار هم بر دانش پلیس می‌افزاید و هم در دسته افتخارات پلیس ثبت و تبیین می‌شود.

سردار احمدی‌مقدم ادامه داد:‌ممکن است کارآگاه ما نویسنده زبردستی نباشد اما یک نویسنده یا کارگردان می‌تواند با او مصاحبه کند و بعد با دانش خود آن را تنظیم کند.

وی بیان داشت: ما در ابتدای راهیم اما تلاشمان این است که کتاب‌ها و داستان‌های پلیسی را به تعداد پرونده‌هایمان توسعه دهیم.

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سؤالی در مورد پلیس افتخاری اظهار داشت: پلیس افتخاری در دو گروه پیش‌بینی شده؛ دسته اول که اقدامات فرهنگی دارند مانند همیار پلیس که در مقام اقدامات پلیسی وارد نمی‌شوند اما دسته دوم به ما کمک می‌کنند مثل نگهبانی در مرز به عنوان مرزیار یا بازرس نامحسوس راهنمایی و رانندگی؛ مثلاً در حوزه‌های مختلف در بازرسی از همکاران خود ناجا به ما کمک می‌کنند که البته هر معاونت به فراخور خود حوزه شناسایی می‌کند و در کمیسیون آن را مطرح کرده و تعریف و تصویب می‌شود و بعد از آن از نظر تعداد و جغرافیا و ... سهمیه به آن تعلق می‌گیرد.

سردار احمدی‌مقدم با بیان این مطلب که سعی می‌کنیم که گام‌هایمان در این زمینه کوتاه ولی محکم باشد تصریح کرد: موضوع پلیس افتخاری موضوع حساسی است چرا که پشتیبانی حقوقی می‌خواهد، حمایت می‌خواهد، نظام بیمه‌ای می‌طلبد و حتی برای پاداش یا لباسش نیز منابع می‌خواهد.

وی افزود: پلیس افتخاری سایبری نیز در حد ایده است تا بتواند در رصد فضای مجازی و کلاهبرداری سایت‌ها با پلیس همکاری کند که هنوز پلیس فتا پیشنهاداتش را در این زمینه در کمیسیون اعلام نکرده است.

این مقام ارشد انتظامی به پلیس افتخاری در تهران بزرگ پرداخت و بیان داشت: به لحاظ جغرافیای آزمایشی پلیس افتخاری را در تهران گذاشتیم و نتایج که ارزیابی شد به صورت گسترده‌تر اجرا می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی، به اهمیت طبقه‌بندی جرایم در پلیس آگاهی اشاره کرد و افزود: طبیعتاً ما مجبوریم که از نظر اهمیت جرایم را طبقه‌بندی کنیم و مرکز رصدی در آگاهی مرکز شروع به رصد جرایم کرده است؛ چرا که اگر این مرکز رصد از قبل بود گروه جنایتکار گلپایگان نمی‌توانست ده سال اقدامات جنایتکارانه خود را انجام دهد و با ایجاد این مرکز رصد می‌خواهیم جرایم را از ابتدا رصد کرده و اگر شهرستان‌ها توانایی پیگیری پرونده را ندارند از مرکز تا رسیدن به نتیجه اقدامات انجام شود.

وی گفت: طبیعتاً‌ متناسب با جرایم و نوآوری مجرمان توانایی‌های فنی کارآگاهان ما ارتقاء پیدا می‌کند و در یک دهه گذشته با اینکه جمعیت افزایش یافته و افزایش تهدیدات را نیز شاهد بوده‌ایم نرخ کشف رو به رشد بوده است.

این مقام ارشد انتظامی در مورد جرایم خرد اظهار داشت: در هیچ جای دنیا جرایم خرد به صورت دانش شمار نیست و از روش‌های مستندسازی و از روی شگردها برای پیگیری این جرایم استفاده می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی، نگرانی قابل توجه پلیس را عدم شناسایی اموال کشف شده عنوان کرد و افزود: بحث شناسایی اموال در دستور کار است چرا که در سرقت‌های خرد دوسوم اموال کشف می‌شود اما یک سوم به دست صاحبان می‌رسد. البته در تلاشیم که بیمه را وارد کنیم و این مستلزم آن است که اموال بیمه شده باشند.

وی در مورد ورود کارآگاهان خصوصی در حوزه جرایم جنایی گفت: در کشور ما زمینه قانونی و حقوقی ورود کارآگاهان خصوصی پیش‌بینی نشده؛ البته در جرایم جنایی نیازی نیست چرا که 5هزار پرونده در سال داریم که عمدتاً به کشف منجر می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی در مورد برخورد ناجا با اخلال‌گران بازار ارز بیان داشت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی جلساتی گذاشته، در کمیسیونی هم که زیر نظر بانک مرکزی است نیروی انتظامی نیز عضو است. وطبیعتاً مسئولیت‌هایی که به ناجا داده می‌شود ما پذیرفته‌ایم اما باید این مسئله را در نظر بگیریم که این حوزه حساس است و حساسیت خاص خود را دارد.

وی به دستگیری دلارفروش‌ها در سال 91 اشاره و خاطرنشان کرد: کار ضربتی قرار نیست در این حوزه انجام شود چرا که فضای اقتصادی با بگیر و ببند پلیس هماهنگ نیست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها