امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146798
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس قائدرحمت عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس قائدرحمت عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: از اینکه لایحه بودجه در دولت به هنگام تقدیم مجلس شد، تشکر می‌کنیم اما باید عرض کنم نه دولت از فرصت بودجه‌ریزی برای حل مسائل کشور به خوبی استفاده کرد و نه مجلس بهره لازم را برای رفع مشکلات و رسیدگی به اهداف برده است.
عضو کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه بودجه به عنوان ابزار سیاست‌های مالی در کنار سیاست‌های پولی باید هماهنگ عمل کند، تصریح کرد: این 2 موضوع باید بتواند تورم را مهار کرده و رونق را کاهش دهد. دولت نه تنها برای تصویب طرح مسائل کشور و تصمیم‌گیری‌ها نتوانسته استفاده کند بلکه کمیسیون تلفیق نیز نوانسته است با اندک تأثیری در بودجه به مسائل کلان کشور بپردازد.
به گفته این نماینده مجلس متأسفانه علی‌رغم تذکر شورای نگهبان مجلس کمتر به قانون‌‌گذاری می‌پردازد و علت مخالفت با کلیات بودجه این است که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آن طور که شایسته است لحاظ نشده و رنگ و بوی اقتصاد مقاومتی در بودجه وجود ندارد، ضمن اینکه وابستگی به نفت کاهش یافته اما جا داشت این موضوع بیشتر لحاظ شود.
قائدرحمت ادامه داد: پایان بررسی بودجه 93 مقرر شد سیستم بودجه‌ریزی از نگاه سنتی که به کلانشهرها می‌پردازد و موجب رشد روز‌افزون آنها است، جلوگیری شود و توازن منطقه‌ای و توجه به استان‌ها و شهرستان‌ها بیشتر پیش‌بینی شود.
قائدرحمت به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: علی‌رغم تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی متأسفانه بودجه درمان‌محور است و اعتبارات به صورت متمرکز و ملی بوده که باید در شهرستان‌ها و استان‌ها هزینه شود. همچنین موضوع پیشگیری و سلامت مفهوم درستی نداشته و ملاحظه نشده است.
این نماینده مجلس تأکید کرد: تدبیر لازم برای سلامت و درمان ایثارگران نشده و البته کمیسیون تلفیق در 2 بند مراتب آن را در نظر گرفته است اما باز کافی نیست.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مهمترین مسئله امروز کشور را بیکاری دانست و بیان داشت: 3.5 میلیون متقاضی کشور، 4.5 میلیون دانشجو که در سال‌های آینده به بازار کار وارد می‌شوند و در مجموع 8 میلیون نفر از دولت و نظام کار می‌خواهند که با اعتبارات بودجه آیا موتور محرکه تولید تقویت شده است؟ کجا می‌شود با هزار میلیارد تومان مشکل 8 میلیون بیکار را حل کرد؟
وی ادامه داد: تهدیدی که بیکاری می‌کند رابطه مستقیم با امنیت ملی دارد. 36 سال است دشمنان نظام قدرت حمله نظامی به ایران را ندارند و در مخیله آنها نیز نمی‌گنجد اما بیکاری می‌تواند آسیب جدی بزند.
این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه برای اشتغال باید به صورت مستقیم و حفظ مشاغل موجود از ظرفیت تولید استفاده کرد، یادآور شد: قرار بود 2 هزار میلیارد تومان از محل حذف خانوارهای پردرآمد به تولید اختصاص یابد، همچنین افزایش ضریب 14 درصدی و نیز صفر بودن هزینه‌های تولید غیر واقع‌بینانه است، حقوق یک میلیون تومانی 140هزار تومان، حقوق 5 میلیون تومانی 700 هزار تومان به آن اضافه می‌شود که این به عدالت نزدیک نیست.
وی با تأکید بر اینکه عدم شفافیت و نبود انضباط مالی از دیگر ابعاد منفی لایحه بودجه 94 است، گفت: برای بالا بردن امنیت دفاع ملی از صندوق توسعه ملی تسهیلات پرداخته شد که البته جزئیات و چگونگی پرداخت سود آن مشخص نیست. همچنین اعتبارات در وزارتخانه‌ها متمرکز بوده که باید چاره‌اندیشی شود زیرا در این حالت استان‌ها محروم می‌مانند.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها