امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146816
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 94 ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 94 دولت در صحن علنی اظهار داشت: میزان درآمدهای نفتی در سال 90 حدود 100 میلیارد دلار، 91 و 92 میانگین 27 میلیارد دلار و در سال جاری کمتر از 25 میلیارد دلار بوده و کشور با این درآمدها اداره شده است.

در بودجه سال آینده، پیش‌بینی دولت از درآمد نفت 71 هزار میلیارد تومان نسبت به سال جاری بود که رشد منفی 8.6 داشت و این رقم در کمیسیون تلفیق به 54 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که نشان می‌دهد اتکای بودجه به درآمد نفتی 25 درصد شده است.

وی در مورد اعتراض برخی نمایندگان به مواد الحاقی و اینکه گفته می‌شود 19 ماده درآمدهای هزینه‌ای را افزایش داده است، گفت: 17 ماده هزینه‌های جاری را افزایش داده، آنچه می‌خواهیم تصمیم بگیریم اکنون راجع به کلیات است، درست است می‌توان این مباحث را در جزئیات دقت کرد. حرف درستی است که باید از مردم به مناسبت 22 بهمن تشکر کنیم و نباید پاداش این باشد که پولی که به مردم داده می‌شود، مجدداً از جیب آنها با افزایش هزینه‌ای خارج کنیم.

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، منابع عمومی 211 هزار میلیارد تومان در سال جاری در سال 93 در نظر گرفته شده بود که این موضوع در سال 94 حدود 214 هزار میلیارد تومان با رشد 2.4 درصد دارد که کار بسیار خوبی است، از طرفی درآمدهای مالیاتی در سال جاری 59 هزار میلیارد تومان بود که برای سال آینده 72 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و 22.5 درصد رشد دارد. همچنین مالیات بر واردات 11 هزار میلیارد تومان بود که 46 هزار میلیارد تومان رسیده است.

کاتب به واگذاری دارایی‌های مالی دولت اشاره کرد و گفت: فروش اوراق مشارکت از 6 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 11 هزار میلیارد تومان در لایحه 94 افزایش یافته است و همچنین با کاهش واگذاری سهام روبه‌رو هستیم که از 10 هزار میلیارد تومان سال جاری با کاهش 7 هزار میلیاردی در سال آینده 3 هزار میلیارد تومان خواهد بود که به دلیل واقعی شدن عملکرد بودجه است.

این نماینده مجلس یادآور شد: در بخش اعتبارات هزینه‌ای سال جاری رقم 149 هزار میلیارد تومان درآمد هزینه‌ای بود که 11.2 درصد افزایش داشته و به 166 هزار میلیارد تومان رسیده و در تلفیق نیز علاوه بر آن 5 هزار میلیارد تومان ناشی از 19 ماده الحاقی اضافه شده که در جزئیات می‌توان به این الحاقیه‌ها رأی نداد.

همچنین گفتیم و تأکید کردیم که سال آینده نباید افزایش هزینه داشته باشیم که مورد تأکید اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 15 درصد رشد کرده و به 48 هزار میلیارد تومان رسیده است بیان داشت: همچنین 2 هزار میلیارد تومان دیگر نیز کمیسیون تلفیق به این موضوع اضافه کرده که در راستای رویکرد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تلقی می‌شود و نیز بدهی بخش دولتی مدیریت شده و تداوم اجرای هدفمندی و کاهش نرخ تورم را به همراه دارد.

کاتب به دیگر مزایای لایحه بودجه 94 اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت تمام‌شده اولویت‌بندی‌ طرح‌ها،‌ بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد از جمله این مباحث بوده، همچنین در بحث هدفمندی اگر ایرادی به تعیین سقف درآمد 2.5 میلیون تومانی برای حذف پردرآمدها وجود دارد، لایحه دولت منطقی‌تر بوده و می‌توان در این زمینه رفع ابهام کرد.

وی ادامه داد: جدول مناطق کمتر توسعه یافته 66 هزار میلیارد ریال به آن اختصاص یافته که کار بسیار خوب و بزرگی است، اما می‌تواند اصلاح نیز شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: پیش‌بینی رشد سرمایه‌گذاری 40 درصدی کاهش تورم به 14 درصد، مهار تورم، ایجاد اشتغال، رونق تولید از دیگر مزیت‌های بودجه سال آینده محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها