امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146820
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران عصر امروز (یکشنبه) در مناظره با علی خضریان ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران عصر امروز (یکشنبه) در مناظره با علی خضریان دبیر اسبق شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد،‌ به اجرای موسیقی با موضوعیت انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: بسیج اگر وارد موسیقی نشود خدمت بزرگی به ملت ایران کرده است.

وی با طرح این پرسش که پس از 36 سال از انقلاب اسلامی باید پرسید که اساسا این انقلاب برای چه بود، افزود: امروز که من با دانشجویان به سوال و پاسخ می‌پردازم احساس می‌‌کنم ما نتوانسته‌ایم برای نسل بعد از انقلاب بگوییم که اساسا این انقلاب برای چه شکل گرفت.

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: پس از دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی رفراندومی صورت گرفت و 98.5 درصد از مردم به جمهوری اسلامی ایران آری گفتند بنابراین مگر رژیم پهلوی چه کرده بود که اینقدر نارضایتی وجود داشت چرا که پاسخ آری به جمهوری اسلامی تنها منحصر به اقشار ضعیف جامعه نبود و اکثریت جامعه با آن موافق بودند.

زیباکلام با بیان اینکه یکی از نگاه‌ها این بود که تمام برنامه‌های اقتصادی شاه به دستور اربابان خارجی صورت می‌گرفت، گفت: این اعتقاد وجود داشت که تمام صنایعی که در زمان شاه ایجاد شده بود به دستور آمریکا و انگلیس برای وابسته نگه داشتن ما صورت گرفته بود و علی‌القاعده انقلاب اسلامی وقتی پیروز شد باید با یک بلدوزر تمام صنعت‌ها را نابود می‌کرد.

وی ادامه داد:‌جمهوری اسلامی نه تنها این صنعت‌ها را نابود نکرد بلکه برخی از این صنعت‌ها را نیز توسعه داد. به عنوان مثال در صنعت ذوب آهن اصفهان در سال 57، 20 هزار پرسنل داشتیم و امروز نیز 3 الی 4 برابر توسعه یافته است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه ما هیچ یک از صنعت‌‌های شکل گرفته در زمان پهلوی را تعطیل نکردیم، گفت: آنچه که در توسعه صنعت صورت گرفته و قابل رؤیت است از قبل انقلاب و بعد انقلاب خیلی با هم تفاوتی ندارد.

زیباکلام با تأکید بر اینکه ادعاهای بنده همه در سخنرانی‌‌های سال 57 و همچنین مصاحبه‌های حضرت امام در نوفل‌لوشاتو در مورد مسائل مختلف قابل استناد است، خاطرنشان کرد: حضرت امام در مصاحبه‌هایی که در نوفل لوشاتو انجام دادند علت مخالفت با رژیم شاه را و چگونگی نظام اسلامی و حتی نحوه برخورد با مخالفان و منتقدان را نیز تشریح کرد.

وی به ساختار نظامی و سیاسی رژیم پهلوی پرداخت و گفت: اساسا رژیم محمدرضا پهلوی مستبد و دیکتاتور بود به گونه‌ای دیگر در آن زمان هیچ احزاب و تشکل سیاسی مستقل از حکومت وجود نداشت.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد:‌ اوایل سال‌های 57 یعنی یک سال مانده به انقلاب اسلامی رژیم شاه انتخاباتی را صورت داد اما انتخابات به گونه‌‌ای بود که وقتی شخصی از بیرون به ایران می‌آمد تعجب می‌کرد چرا که یک نوع بی‌تفاوتی مضاعف در بین مردم موج می‌زد اما حکومت همچنان به کار سیاسی خود ادامه می‌داد.

زیباکلام با تأکید بر اینکه در زمان پهلوی آزادی بیان و آزادی مطبوعات وجود نداشت، خاطرنشان کرد:‌ حکومت پهلوی و قدرت‌‌ آن محدود به قانون اساسی نبود و این اسباب نارضایتی از رژیم شاهنشاهی را به وجود آورده بود.

وی افزود: درآمد نفت در زمان شاهنشاهی پهلوی 4 برابر شده بود، بیکاری عملا وجود نداشت و در فضای جمعیتی 33 میلیونی ایران صد هزار دانشجو وجود داشت اما در عوض 5 هزار زندانی سیاسی محبوس بودند به گونه‌ای که برنامه‌‌هایی که در پایان هر راهپیمایی با تأیید مردم صورت می‌گرفت آزادی زندانیان سیاسی و حاکمیت قانون بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: مردم انتظار داشتند با پیروزی انقلاب اسلامی همه آن چیزهایی که در رژیم شاه نتوانسته بود تحقق بخشیده شود در این نظام تحقق ببخشد مثلا زندان اوین را تعطیل کنند و زندانیان سیاسی نداشته باشند اما چه می‌شود بعد از انقلاب اسلامی این ذهنیت اصلی که به خاطر آن انقلاب صورت گرفت در صندلی عقب می‌نشیند و از قطار انقلاب پیاده می‌شود و جای آن ادعاهایی همچون انقلاب را باید صادر کرد و یا غرب و آمریکا را باید نابود کنیم به وجود می‌آید.

زیباکلام به وضعیت اقتصادی قبل و بعد از انقلاب نیز اشاره و تصریح کرد: باید بررسی شود که 36 سال پیش کشورهایی همچون مالزی، ترکیه،‌برزیل و ایران در چه وضعیتی بودند و امروز در چه وضعیتی هستند؛ ما در هشت سال دولت محمود احمدی‌نژاد به اندازه تمام زمان عصر پهلوی درآمد نفتی داشتیم. در سال 57 ما چند پرونده مفاسد اقتصادی داشتیم و امروز چقدر پرونده اقتصادی وجود دارد؟

وی با طرح این پرسش که آیا مردم 36 سال پیش انقلاب کردند که اسرائیل و آمریکا را نابود کنند، گفت:‌ آیا دلایل نارضایتی مردم در سال 57 از رژیم شاه به خاطر این چیزهایی بود که در دهه فجر از تلویزیون آقای ضرغامی (سرافراز) پخش می‌شود؟

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه ما خیلی از کارهایی که در رژیم شاه محکوم می‌کردیم امروز داریم انجام می‌دهیم، اظهار داشت:‌البته خیلی از این کارها نیز درست است مثلا ما به رژیم پهلوی ایراد می‌گرفتیم که چرا ژاندارم منطقه شده است و بزرگترین ارتش را در منطقه به وجود آورده یعنی ما الان کوچکترین ارتش را جمهوری اسلامی ایران در منطقه دارد؟

وی با بیان اینکه رژیم شاه از دید بسیاری از نخبگان مشروعیت خود را از دست داده بود، گفت: رژیم شاه می‌توانست پس از کودتای 1332 مشروعیت کسب کند اما من معتقدم انقلاب در 15 خرداد پیروز شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در تأیید ادعای خود مبنی بر اینکه انقلاب از 15 خرداد پیروز شد، گفت: افرادی همچون قلی یزدان‌پناه و سه نفر دیگر به خدمت شاه می‌روند و می‌گویند که جور دیگری با مردم برخورد کنید و نیاز به ریختن این همه خون نبود. روحانیت نیازمند یک احترام ظاهری است بنابراین شما نطق کنید و این کشتارها را از خود دور و یا به نظامیان نسبت دهید اما شاه عصبی می‌شود و می‌گوید آیا احمق‌تر، خرفت‌تر و کودن‌تر از شما نبود که این حرف‌ها را بزند.

زیباکلام معتقد است که منیت رخنه کرده در محمدرضا پهلوی سبب سقوط رژیم شاهنشاهی وی شد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها