امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146852
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 29
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران، احمد جلیلی با ابراز تاسف از ناشناخته بودن ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران، احمد جلیلی با ابراز تاسف از ناشناخته بودن بیماری‌ های روانی نزد عموم مردم، پزشکان و حتی سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران جامعه گفت: هنوز هم تعداد زیادی از مردم برای برطرف کردن بیماری‌های روانی به جای مراجعه به روانپزشک، دست به دامان همیوپاتی، طب سنتی، فالگیر و ... می‌شوند؛ این درحالی است که ادامه این روند علاوه بر گسترش خرافات در جامعه، سبب مزمن شدن بیماری‌های روانی به دلیل مراجعه نکردن به روانپزشک می‌شود.
وی در آستانه برپایی «پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه» که 5 اسفند در بیمارستان روزبه تهران برگزار می‌شود افزود: با وجود اطلاع رسانی‌های انجام شده، طی سال‌های اخیر در زمینه معرفی بیماری‌های روانی، هنوز بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی، وسواس، اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی که 25 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند در جامعه ناشناخته‌اند که لزوم همکاری رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما برای معرفی این بیماری‌ها ضروری است.
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به اینکه اکثر بیماری‌های روانی با علایم گمراه کننده در اندام‌ها مانند درد در قفسه سینه، احساس تنگی نفس، عوارض گوارشی، اسکلتی، سردرد، درد و علامت در هر یک از اعضای بدن بروز یافته و سیمای بالینی بیماری‌های جسمانی را تقلید می‌کند گفت: متأسفانه نه تنها بیماران به دلیل آگاهی نداشتن از منشا این دردها و ناراحتی‌ها که اغلب منشا روانی دارند به پزشکان غیر روانپزشک مراجعه می‌کنند که اغلب پزشکان هم پس از انجام معاینات بالینی، انواع آزمایش‌های پاراکلینیکی و دیگر روش‌های تشخیصی عنوان می‌کنند که بیمار مشکلی ندارد و از آنجا که بیمار هنوز احساس درد دارد با بی‌اعتمادی نسبت به پزشک نزد پزشک دیگری می‌رود.
وی افزود: حتی در مواردی که پزشک به بیمار می‌گوید باید نزد روانپزشک برود، اکثر بیماران از ترس «انگ» این بیماری را نمی‌پذیرند و تنها اقلیتی از این افراد حاضر می‌شوند به روانپزشک مراجعه کنند.
وی ادامه داد: به دلیل آنکه توجه به موضوع سلامت روان سال‌ها در جامعه ما مورد غفلت قرار گرفته است و از طرف دیگر با توجه به اینکه ارتقای سلامت روان از عهده یک وزارتخانه مانند وزارت بهداشت یا یک سازمان مانند بهزیستی به تنهایی خارج است و این مساله مسئولیتی ملی است، محور «پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه»، «سلامت روان و رسالت همگانی» نامگذاری شده است.
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران تصریح کرد: بزرگترین غفلت‌ها در حوزه سلامت روان در کشور، نخست نداشتن شناخت صحیح از بیماری‌های روانی و دوم بی توجهی به «روانپزشکی جامعه نگر» است.
 وی گفت: در نظام فعلی سلامت، روانپزشکان در مطب و مراکز درمانی به درمان بیماران می‌پردازند، اما در روانپزشکی جامعه‌نگر، روانپزشک و تیم همراه وی با مراجعه به جامعه و خانه‌های مردم به شناسایی بیماران روانی و درمان آنان می‌پردازند.
جلیلی گفت: پزشکی جامعه‌نگر روشی است که سال‌ها در کشورهای پیشرفته دنیا آزموده شده و نتایج مثبتی در زمینه ارتقای سلامت روان در جامعه به همراه داشته است. این روش هر چند در سال‌های 50 تا 51 در بیمارستان روزبه تهران به کار گرفته شد، اما در همان سال‌ها پی‌گیری اجرای آن رها شد و اخیرا اقداماتی برای احیای آن به کار گرفته شده است.
 وی با اشاره به اینکه روانشناسی جامعه‌نگر نیازمند شبکه درمانی و ساختار مناسب در نظام درمانی است که شرایط آن هنوز در کشور فراهم نیست، افزود: هر چند عملی‌سازی این طرح نیازمند بودجه و امکانات است که هنوز بستر آن در کشور چندان فراهم نیست، اما اقداماتی در این زمینه از سوی دپارتمان روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و انجمن علمی روانپزشکان ایران در حال انجام است.
«پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه» از سوی کرسی یونسکو در آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی کشور از جمله انجمن علمی روانپزشکان ایران؛ انجمن علمی مطالعات فرهنگی و ارتباطات؛ انجمن علمی جامعه شناسی ایران؛ انجمن پرستاری ایران؛ دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت؛ مرکز تحقیقات روانپزشکی؛ مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان (انستیتو روانپزشکان تهران)

سه شنبه 5 اسفند سال جاری در بیمارستان روزبه تهران برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها