امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146872
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 17
پرویز سروری کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ...

پرویز سروری کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه خواستار رفع فوری حصر سران فتنه شد، گفت: دخالت آمریکا در امور داخلی ایران و رفع حصر سران فتنه نتیجه افکار غلط کسانی است که خوش‌باورانه به آمریکا و مناسبات با این کشور نگاه می‌کنند.

وی افزود: در شروع مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به صراحت از سوی رهبری معظم انقلاب و دیگر مسئولان عنوان می‌شد که آمریکا قابل اعتماد نیست و آنها مذاکرات را فقط برای تحمیل خواسته‌های خودشان در جمهوری اسلامی ایران می‌خواهند و درخواست وزارت خارجه آمریکا برای رفع حصر سران فتنه نتیجه همین امر است.

سروری اظهار داشت: امروز نتیجه دو سال همکاری با 1+5 پا را فراتر از حد گذاشتن و دخالت مستقیم آمریکایی‌ها در موضوعات داخلی ایران است و  آمریکایی‌ها در حالی که وقایع ضد حقوق بشری به صورت فاحش و فجیع در کشورشان در حال رخ دادن است، خودشان را درگیر موضوعاتی دخالت آمیز در دیگر کشورها کرده‌اند که هیچ ربطی به آنها ندارد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به فاجعه کشته شدن 3 جوان مسلمان در «چپل‌ هیل» آمریکا خاطرنشان کرد: متاسفانه واکنش دیرهنگامی از سوی مسئولان آمریکایی‌ درباره این اتفاق رخ داد و یقیناً قاتل هم در نهایت از پیگرد قضایی مصون خواهد بود، ضمن اینکه وقایع بسیاری مانند «چپل‌ هیل» و نقض حقوق بشر در آمریکا به صورت مکرر به وقوع می‌پیوندد که رسانه‌های این کشور به آن نمی‌پردازند.

سروری افزود: زندان گوانتانامو یکی از موارد نقض گسترده حقوق بشر در آمریکاست که در آنجا به صورت رسمی افرادی را بدون محاکمه نگهداری و مسئولان آمریکایی خود را مجاز با هر برخوردی با زندانیان دانسته و رفتار‌های ضدحقوق بشری به نام حمایت از حقوق بشر در آنجا صورت می‌گیرد.

وی گفت: سران فتنه کسانی هستند که در ایران قصد براندازی داشتند و خون‌های بسیاری به واسطه رفتار‌ها و مواضع خلاف قانونی آنها بر زمین ریخته و خسارات مادی فراوانی به کشور وارد شد، هم‌اکنون در ناز و نعمت در حصر خانگی به سر می‌برند، ولی آنها متاسفانه امروز تبدیل به اولویت آمریکایی‌ها برای حمایت از حقوق بشر در ایران شده‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: اگر حقوق بشر برای آمریکایی‌ها مهم است، چرا آنها درباره جنایت‌های صورت گرفته در عربستان، محدودیت‌های غیرانسانی اعمال شده علیه بانوان این کشور و رفتار‌های غیرانسانی در زندان‌های کشورهایی مانند عربستان اقدام عملی برای حمایت از حقوق بشر صورت نداده‌اند؟

وی با طرح این سؤال که هیچ اقدام عملی در حمایت از حقوق بشر درباره قتل‌های دسته‌جمعی فلسطینیان توسط صهیونیست‌ها صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: مردم بحرین هر روز به خاطر اینکه فقط شعار هر نفر یک رای را سر می‌دهند مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند و در بازداشتگاه‌ها شکنجه می‌شوند و بدون محاکمه به زندان می‌افتند، اما صدای بلند‌گوهای حقوق بشری آمریکا در نمی‌آید.

سروری با بیان اینکه مشخص نیست که تا چه زمانی برخورد تبعیض‌آمیز و استاندارد‌های دوگانه غرب در زمینه حقوق بشر ادامه پیدا کند، افزود: ذات آمریکا با جنایت و خونریزی و رفتارهای ضدحقوق بشری درآمیخته است، حال چگونه ممکن است این کشور مدعی حمایت از حقوق بشر باشد.

نماینده اسبق تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهادم به آمریکایی‌ها این است به جای اینکه وقت‌شان را برای مداخله غیرقانونی در کشورهای دیگر بگذرانند، بهتر است به جنایت‌ها، قتل و کشتار‌هایی که در کشورشان در حال رخ دادن است و حقوق مسلم انسان‌های فراوانی در آنجا پایمال می‌شود، رسیدگی کنند.

وی با اشاره به قتل 3 مسلمان در «چپل‌ هیل» آمریکا از عدم اتخاذ به موقع، قاطع و صریح وزارت خارجه ایران گلایه کرد و گفت: حرکت کند و عدم اقدام عملی وزارت خارجه کشورمان در محکوم کردن این موضوع واقعا سوال برانگیز است.

عضو شورای شهر تهران افزود: اتخاذ موضع دیر‌هنگام و بی‌تاثیر وزارت خارجه ایران در محکومیت کشتار 3 جوان مسلمان در «چپل‌هیل» آمریکا دقیقا مصداق روغن ریخته شده و نذر امامزاده است.

سروری خاطرنشان کرد: رفتارهای دستگاه دیپلماسی کشورمان در این قبیل وقایع نشان دهنده عمل منفعلانه است و به نظر می‌رسد وزارت خارجه ایران نمی‌تواند از فضاهایی که به صورت فرصت برای کشورمان ایجاد شده را به خوبی استفاده کند، در حالی که نباید اجازه دهیم فرصت‌ها برای کشورمان بی‌جهت از بین برود.

وی گفت: ما توقع داریم که امروز دستگاه دیپلماسی کشورمان بسیار قوی‌تر از گذشته عمل کند، زیرا اقدامات وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه در حال حاضر به واسطه حضور در مذاکرات هسته‌ای بسیار سنگین‌تر از دولت‌های قبلی است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: وزارت خارجه کشورمان باید تیمی چابک، مبتکر و خلاق داشته باشد و با برنامه به هر موضوعی ورود پیدا کند.

سروری در پایان خاطرنشان کرد: در موضوعات منطقه‌ای و همچنین رخداد‌های به وقوع پیوسته در آمریکا از وزارت خارجه کشورمان توقع داریم فرصت‌ها را شکار و از آنها استفاده بهینه کنند، ولی احساس ما این است که از این فرصت‌ها به درستی استفاده نمی‌شود و از بین می‌روند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها