امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146875
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 41
به گزارش گروه سیاست خارجی و بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با توجه به تحولات و درگیری‌های جاری عراق، رویکردها و مواضع ...

به گزارش گروه سیاست خارجی و بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با توجه به تحولات و درگیری‌های جاری عراق، رویکردها و مواضع طرف‌ های منطقه‌ای و بین‌المللی نسبت به این تحولات، بسیار مهم است. یکی از طرف‌های منطقه­‌ای بسیار مهم، رژیم صهیونیستی است زیرا این رژیم در بسیاری از تحولات منطقه، نقش‌آفرین است یا این که از آنها تأثیر می‌پذیرد.

از آنجا که اسراییل به سرزمین رؤیایی نیل تا فرات اعتقاد دارد و عراق نیز شامل این محدوده می‌شود، این کشور برای رژیم صهیونیستی بسیار مهم تلقی است. ظهور پدیده داعش در عراق و نقش‌آفرینی اسراییل در این تحولات (به صورت آشکارا و نهان)، بسیار ضروری است که رویکرد اسراییل به عراق، آن هم با توجه به تحولات فعلی این کشور عربی، بحث و بررسی شده و مورد مداقه قرار گیرد. برای مطالعه دقیق این مسأله، دو طرح بسیار مهم به نام طرح «ینون»(Yinon Plan) و طرح «تجزیه تمیز» (Clean Break) وجود دارد که رژیم صهیونیستی ارائه داده است و به نوعی، رویکرد این رژیم در قبال عراق و تحولات آن را نشان می‌دهد.  

الف) طرح‌های ینون و کلین بریک

تجزیه دولت‌های بزرگ عربی منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، طرحی است که رژیم صهیونیستی از سال‌های پیش به دنبال اجرای آن است تا رؤیای «دولت بزرگ اسراییل» از نیل تا فرات را تحقق بخشد. از این رو، استراتژیست‌های صهیونیست و غربی طی سال‌های گذشته، طرح‌هایی را مطرح کرده‌اند که همین هدف را دنبال می‌کند. معروف­‌ترین این طرح‌ها، طرح ینون و طرح تجزیه تمیز می‌باشد.

طرح ینون، طرحی است که «عودید ینون» در فوریه سال 1982 مطرح کرد. این طرح از آنجا که در مجله «کیفونیم»، مجله رسمی سازمان جهانی صهیونیسم منتشر شده است، به طرح «کیفونیم» نیز مشهور شده است. طرح ینون، ادامه طرح‌های استعماری انگلستان در خاورمیانه و دنباله طرح برنارد لوییس، مورخ صهیونیستی انگلستان می‌باشد. در طرح لوییس، پیشنهاد تجزیه خاورمیانه به بیش از 30 دولت سکولار و مذهبی برای حمایت از منافع آمریکا و اسرائیل ارایه شده بود. این طرح، شامل تجزیه عراق به 3 دولت، ایران به 4 دولت، سوریه به 3 دولت، اردن به 2 دولت، لبنان به 5 دولت، عربستان به چند دولت و ... بود.(1)

طرح ینون، طرح اسراییل برای خاورمیانه و طرحی استراتژیک برای تضمین برتری منطقه‌ای اسراییل است. اسراییل با این طرح به دنبال تشکیل محیط جغرافیای سیاسی جدیدی از طریق بالکانیزه کردن دولت‌های عربی منطقه به شکل دولت‌های کوچک و ضعیف است. حمله آمریکا به عراق، جنگ سال 2006 لبنان، جنگ سال 2011 لیبی، بحران کنونی سوریه، تغییر نظام‌های مکرر در مصر و در نهایت، حضور داعش در عراق و بحران کنونی این سرزمین، از مفاد این طرح می‌­باشد. این طرح، به دنبال تضعیف و پس از آن نابودی تدریجی دولت­های عربی هم­جوار سرزمین‌های اشغالی فلسطین به عنوان جزیی از طرح توسعه‌طلبانه اسراییل است.(2)

مجله «آتلانتیک» در سال 2008 میلادی و مجله «نیروهای مسلح ارتش آمریکا» در سال 2006، نقشه‌هایی را به صورت گسترده منتشر کردند که در زیر تمام آنها عبارت «طرح ینون» درج شده بود. طرحی که علاوه بر تقسیم عراق، تقسیم لبنان، مصر و سوریه را نیز در بر می‌گیرد. حتی این طرح شامل سودان و لیبی و برخی دولت‌های دیگر نیز می‌شود.(3)

اسراییل فقط به طرح ینون بسنده نکرد و طرح‌های تکمیلی جدیدی برای تجزیه دولت‌های عربی ارایه کرده است. در حال حاضر، طرحی جدیدتر که مکمل طرح ینون می‌باشد، در منطقه خاورمیانه در حال اجراست. این طرح، «تجزیه تمیز» نام دارد. ریچارد پرل، عضو پنتاگون در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان و مشاور نظامی جرج بوش پسر به همراه چند کارشناس، این طرح را در سال 1996 نوشته‌اند. این کارشناسان عبارتند از: جیمز کولبرت، عضو مؤسسه یهودی امور امنیت ملی، چالز ویزناکس جونیور و میراو وورمسر از دانشگاه جان هاپکینز، داگلاس فیث، رابرت لونبرگ و دیوید وورمسر، عضو مؤسسه مطالعات استراتژیک و جاناتان تاروبی، عضو مؤسسه سیاست خاور دور. این طرح به عنوان «استراتژی جدید اسراییل در سال 2000» به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسراییل ارایه شد.(4) طرح‌های ینون و تجزیه تمیز، کاملاً با تحولات کنونی عراق و پیشروی داعش، منطبق و منسجم است.

ب) تجزیه نرم

در استراتژی اسراییل، عراق یکی از بزرگترین تهدیدهای استراتژیک به شمار می­‌آید و برخی کارشناسان معتقدند که جنگ 8 ساله ایران و عراق نیز در راستای استراتژی اسراییل بوده است و اسراییل و آمریکا از سرمایه‌گذاران این جنگ بودند. اما با پایان این جنگ، نقش آمریکا و اسراییل در عراق، کأن‌لم‌یکن تلقی شد لذا اسراییل و همچنین آمریکا به دنبال نقش‌آفرینی جدید در عراق بودند. اسراییل برای پیشبرد طرح‌های خود در قبال عراق، باید صدام حسین را از عرصه قدرت به زیر می‌کشید که این امر با حضور نظامی آمریکا و هم پیمانانش در سال 2003 اتفاق افتاد. همین امر باعث شد تا ایجاد درگیری‌های طایفه‌ای و مذهبی در دستور کار قرار گیرد و طرحی ارایه شود که مبنای آن تجزیه عراق به 3 دولت کردی، سنی و شیعه باشد. (البته در این راستا، منابع انرژی و نفت عراق را نیز نباید نادیده گرفت)

با سقوط صدام در عراق، رژیم صهیونیستی به سوی استراتژی بالکانیزه کردن خاورمیانه و جهان عرب و بالتبع، تجزیه عراق خیز برداشت. لذا اسراییل معتقد به تقسیم عراق به سه دولت مجزا است به گونه‌ای که یک دولت کردی، یک دولت شیعی و یک دولت سنی مذهب ایجاد می‌شود. طبق این طرح، بغداد نیز کاملاً در بین مرزهای دو دولت اهل سنت و شیعه واقع شده است.

با توجه به حضور فعلی سازمان داعش در عراق، اقدامات این سازمان دقیقاً منطبق بر طرح‌های مذکور است. نقشه‌هایی نیز که در راستای این طرح ارایه شده است، تجزیه عراق به 3 دولت را نشان می‌دهد: دولت کردستان آزاد، اهل سنت عراق، دولت شیعه عربی. تقسیم این دولت­‌ها بر اساس گرایش‌های مذهبی و طایفه‌ای است. اگر نقشه حضور داعش در عراق را ترسیم کنیم، دقیقاً با دولت عراق سنی تقارن دارد. نقشه زیر، به خوبی نشان می‌دهد که مناطقی که تحت سیطره داعش در عراق است، با طرح ینون کاملاً منطبق است.

با توجه به اقدامات داعش و تحولات اخیر عراق و سوریه، اگر نقشه ادعایی «اسرائیل بزرگ» یعنی سرزمین موعود (از نیل تا فرات) را در نظر بگیریم، دولت­‌های کوچک ایجاد شده یا به عبارتی دولت­‌های کنفدرالی، تحت نفوذ اسراییل خواهند بود و بدین منوال، طرح ینون به موفقیت خواهد رسید. نقشه زیر این مسأله را کاملاً نشان می‌دهد.

ج) پیامدها و فرصت‌های کنفدراسیون عراق برای اسراییل

اسرائیل که اوضاع بحرانی عراق به سود آن است، به شدت از تجزیه عراق خوشحال می‌شود. این شادمانی به وضوح در اظهارات رهبران و مقامات اسراییلی آشکار است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم در تاریخ اول جولای 2014 (10 تیر 1393)، طی اظهاراتی در دانشگاه تل آویو گفت: «تراژدی عراق مانند تراژدی سوریه، سودان و لیبی، ساخت اسراییل است. همه این کشورها به عنوان بخشی از طرح عودید ینون، بی‌ثبات شده تا بالکانیزه کردن خاورمیانه تحقق پیدا کند. حمایت اسراییل برای نابودسازی عراق با هدف فراهم کردن بستر دولت مستقل کردستان بوده است. اسراییل باید از روحیه استقلال‌طلبی کردها حمایت کند.»(5) آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه این رژیم نیز از کشور مستقل کردستان و در واقع، تجزیه عراق استقبال و حمایت کرده است.(6)مسلماً اسراییل از تحولات عراق و کنفدرالی شدن این کشور به سه کنفدراسیون کوچک، به بهترین نحو استفاده خواهد کرد.

 فرصت‌های کنفدرالی شدن عراق برای اسراییل عبارتند از:

1- تحقق رؤیای دولت بزرگ اسراییل: دولتی که از نیل تا فرات بوده و عراق، یکی از محورهای اصلی این دولت است. ایجاد کشور «اسراییل بزرگ» که هدف اصلی این طرح است، با تضعیف دولت‌های عربی و تبدیل آنها به دولت‌های کوچک‌تر محقق می‌شود. این طرح بر دو فرضیه اصلی استوار است که این دو فرضیه قادر به بقای اسراییل می‌باشند: نخست، اسراییل یک قدرت امپراتوری منطقه‌ای خواهد شد و فرضیه دوم، تقسیم منطقه به کشورهای کوچک از طریق تجزیه کشورهای عربی است.کلمه کوچک (صغیر) در این طرح، بر مسأله طایفه‌ای و مذهبی هر یک از این دولت‌های کوچک استوار است. اسراییل نیز درصدد است تا با ایجاد دولت­‌های طایفه‌ای، آن‌ها را حامی اسراییل در منطقه کند.

2- گسترش نفوذ اسراییل در منطقه: کنفدرالی شدن عراق و ایجاد سه کنفدراسیون کردستان، اهل سنت و شیعه، زمینه را برای نفوذ هر چه بیشتر اسراییل در منطقه فراهم خواهد کرد. دولت‌های نوظهور، قطعاً برای جلب حمایت نظام بین‌الملل، مواضع مستقلی نخواهند داشت. دولت کردستان عراق یا دولت اهل سنت، جولانگاه اسراییل و سرویس‌های جاسوسی آن خواهند بود؛ همان گونه که جمهوری آذربایجان، کم و بیش چنین نقشی را ایفا می‌کند. با توجه به چنین شرایطی، تجزیه عراق می‌تواند از این جهت، یک تهدید امنیتی برای ایران محسوب شود.

3- تضمین امنیت تأمین منابع انرژی مورد نیاز رژیم صهیونیستی با توجه به منابع و ذخایر عظیم نفت در عراق.

4- ایجاد شکاف در حلقه ارتباطی محور مقاومت: محوری که شامل ایران، سوریه، حزب الله لبنان و گروه­‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه است و عراق به گونه‌ای حلقه مواصلاتی و لجستیکی این محور قلمداد می‌شود.

5- کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در عراق و نقش آفرینی آن در تحولات این کشور عربی.

6- تقویت جبهه عربی ضد ایرانی: زیرا با تشکیل دولت­‌های جدید، این دولت­‌ها تا اندازه زیادی با مواضع ایران همراه نخواهند بود.

نتیجه‌گیری

طبق طرح­‌های ینون و تجزیه تمیز، تجزیه عراق برای رژیم صهیونیستی در اولویت قرار دارد و سپس سوریه، حزب الله لبنان و در نهایت، ایران، تالی تلو این طرح خواهند بود. در حال حاضر، اسراییل با حمایت علنی خود از استقلال کردهای عراق برای ایجاد دولتی مستقل با عنوان کردستان، چنین طرحی را به خوبی دنبال می‌کنند. لذا با توجه به علنی شدن این طرح­‌ها و حمایت بی‌چون و چرای این رژیم از استقلال طرف­‌های عراقی به ویژه کردها، باید بحث و بررسی هر چه بیشتر این طرح‌ها در اولویت قرار گرفته و تبلیغات رسانه‌ای سنگینی برای اطلاع جهانیان از این طرح‌ها انجام شود.

پی‌نوشت:

1. http://www.islamdaily.org/ar/general/11770.article.html

2.https://www.facebook.com/WylLlrbMnShrQdAqtrb/posts/461500800557351

3. http://www.islamdaily.org/ar/general/11770.article.html

4- محمد السوری، وثیقة «Clean Break» المطورة والخطأ السوری الممیت، الشرق الاوسط، 2 یونیو 2013.

5. www.m.ahewar.org/s.asp?aid=421855&r=0&cid=0&u=&i=0&q=

6. اسرائیل: استقلال کردستان حتمی است و آن را به رسمیت خواهیم شناخت، العربیة فارسی، 26 ژوئن 2014

*محمد زارعی – کارشناس مسائل فلسطین موسسه ندا

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها