امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146879
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 19
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص تعلیق خودخواسته

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص تعلیق خودخواسته فعالیت تن از مقامات اهل سنت عراق تا اطلاع ثانوی گفت: استعفای چند از مقامات عراقی از یک طیف مشخص، نشان‌دهنده فرا رسیدن مرحله‌ای جدید برای کارشکنی در مسیر دولت «حیدرالعبادی» است.

وی اظهار داشت: در گذشته‌ طیف‌های خاصی که در دولت و پارلمان عراق حضور داشتند، «نوری المالکی» را شایسته نخست‌وزیری ندانسته و او را متهم به وابستگی به یک جریان مشخص می‌کردند.

وی با اشاره به جریان‌سازی شدید برخی کشورهای عرب منطقه در مورد مالکی، تصریح کرد: این عوامل باعث برکناری نوری المالکی و روی کار آمدن حیدرالعبادی به عنوان نخست‌وزیر شد.

هانی‌زاده اظهار داشت: مرحله جدیدی با انتخاب حیدرالعبادی به عنوان نخست‌وزیر برای کارشکنی در برابر وی آغاز شده که کاملا مشخص است این طیف‌ها با اشخاص مشکل نداشته و با جریان‌های سیاسی مشکل دارند و حتی با شیعیان عراق هم سر سازگاری ندارند.

وی خاطرنشان کرد: طیف‌های اقلیت‌ تلاش‌ می‌کنند وضعیت عراق را به قبل از سال 2003 برگردانده و اقلیت را بر اکثریت حاکم کنند.

این کارشناس مسائل عراق ادامه داد: برخی کشورهای عرب منطقه و همچنین طیف اقلیت عراق سعی می‌کنند که شیعیان سهمی در ساختار قدرت عراق نداشته باشند و به همین دلیل حتی اگر حیدرالعبادی برکنار و شخص دیگری از شیعیان به قدرت برسد مجددا بهانه‌گیری‌ها آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه طیف اقلیت با شرایط موجود سازگاری ندارد، گفت: اقلیت سعی می‌کند انحصار قدرت را مانند زمان صدام و پادشاهی عراق در دست گرفته و اکثریت مردم عراق را بار دیگر به حاشیه برانند.

این کارشناس بین‌الملل افزود: این مسئله نشان می‌دهد که عربستان، قطر و کشورهای عرب شورای همکاری خلیج‌فارس در تحریک اقلیت و ایجاد یک بستر لازم برای بهانه‌گیری اقلیت دخیل بوده و قصد دارند شرایط را به گونه‌ای هدایت کنند که بار دیگر اقلیت حکام باشد و شیعیان را سرکوب کنند.

هانی‌زاده با بیان اینکه آمدن داعش و استقرارش در مناطق شمال و غرب عراق بستری فراهم کرد تا اقلیت موجود در عراق اوضاع امنیتی را بر هم بزند، گفت: تظاهرات‌های یک سال گذشته در الانبار، موصل و صلاح‌الدین علیه دولت مرکزی در چهارچوب بر هم زدن قواعد بازی و به حاشیه راندن اکثریت مردم عراق قابل تجزیه و تحلیل است.

وی اظهار داشت: حضور داعش در بستر مناسب در شمال عراق و اینکه شیعیان عراق برای مقابله با داعش هزینه سنگین پرداخت کردند، نشان‌دهنده نقش اقلیت این کشور در شکل‌گیری و حضور داعش در مناطق شمال عراق است.

وی ادامه داد: به همین دلیل جریان‌سازی‌هایی علیه اکثریت صورت گرفته و برخی رسانه‌های عربی مانند رسانه‌های عربستان و قطر ادعا می‌کنند تشکیل گردان‌های مردمی برای مقابله با داعش با هدف سرکوب اقلیت صورت می‌گیرد.

کارشناس مسائل عراق با اشاره به دامن زدن اختلافات میان شیعه و سنی توسط رسانه‌های عرب، گفت: برخی از عوامل وابسته بر حزب بعث و رژیم سابق عراق در تشدید جریان‌هایی علیه شیعیان کاملا نقش دارند.

هانی‌زاده با اشاره به تشکیل اتاق جنگ در عربستان به رهبری طارق‌الهاشمی معاون فراری رئیس‌جمهور سابق عراق علیه اکثریت این کشور، تصریح کرد: در این اتاق جنگ جریان‌سازی و تحریک در عراق صورت می‌گیرد که این مقدمه‌ای برای ایجاد تفرقه بین طیف‌های شیعه و سنی است.

وی گفت: مراجع شیعه عراق به شدت به دنبال ایجاد همگرایی میان طیف‌های سیاسی و مذهبی عراق بوده و بیانیه 20 ماده آیت الله سیستانی  بیانگر این موضوع است اما این اقدامات یک طرفه است.

به گزارش فارس، پس از آنکه برخی فراکسیون‌های وابسته به جریان‌های اهل سنت در پارلمان عراق، حضور خود در جلسات را تعلیق کردند، اکنون اخبار ضد و نقیض از کناره‌گیری معاونان رئیس جمهور عراق منتشر شده است.

وبگاه خبری «السومریه» عراق نوشت: دو ائتلاف «نیروهای عراقی» (اتحاد القوی العراقیه) و «فهرست ملی» (القائمة الوطنیة العراقیة) امروز یکشنبه تصمیم گرفتند که جلسات کابینه و پارلمان را به مدت چهار روز تعلیق کنند و پس از چهار روز سران این ائتلاف‌ها تصمیم مناسب را درباره ادامه فعالیت خود اتخاذ کنند.

شبکه خبری «اسکای نیوز» نیز گزارش داد «ایاد علاوی» و «اسامه النجیفی» دو معاون از سه معاون رئیس جمهور عراق و همچنین «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان و «صالح المطلک» معاون «حیدر العبادی» نخست وزیر این کشور فعالیت خود را به حال تعلیق در آورده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار