امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14688
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۳
تعداد بازدید: 100
حسین زمانی‌نیا عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران دبیری حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و مدیر کل اسبق سیاسی بین‌المللی وزارت امور خارجه ...

حسین زمانی‌نیا عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران دبیری حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و مدیر کل اسبق سیاسی بین‌المللی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: از حدود 26 سال پیش آقای روحانی را زمانی که وی به همراه ولایتی برای آتش‌بس به نیویورک آمدند می‌شناسم. آنچه که از وی در ذهنم است این است که ایشان به تیم عقلا در مجلس شناخته می‌شدند.

وی افزود: در مسائل مختلفی از جمله مسئله القاعده در افغانستان مسئله حمله به برج‌های دوقلو، مسئله مذاکرات 598 که ادامه دار بود و همچنین مسئله آزادی اسرا به عنوان نماینده وزارت خارجه در شورای عالی امنیت ملی شرکت می‌کردند و با فعالیت‌های ایشان آشنا شدم.

زمانی نیا با تاکید بر اینکه روحانی به نخبه‌گرا مشهور است افزود: توجه و اهمیتی که ایشان به کار کارشناسی و نخبگان می‌دهند حتی در جزئیات مباحث زبانزد اعضای وزارت خارجه است و روحانی علاوه بر اینکه راهبرد کلان کشور را در همکاری با بزرگان نظام دارد هیچگاه از جزئیات غافل نبوده است. در حقیقت وی هم دید‌گاه کلان و راهبرد ‌محور دارد و هم وارد جزئیات می‌شود و کار کارشناسی را بدون هیچگونه توجه به جناح‌های سیاسی انجام می دهد.

مدیرکل اسبق سیاسی بین‌المللی وزارت خارجه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: روحانی با استدلال و شجاعت مسائل و بحران‌ها را حل می‌کردند و نمی‌گذاشتند به هزینه تبدیل شود. هنر دیپلماسی این است که اهداف را با کمترین هزینه به دست آوریم و روحانی نشان داد این روش را سرلوحه کارش قرار داده است و در سیاست خارجی تعامل گرا و توسعه محور هستند.

زمانی نیا ادامه داد: روحانی به دنبال اجماع‌سازی داخلی است و نه به دنبال کشف گنهکار و مسائل را می‌خواهد به صورت ملی حل کند. در حقیقت تلاش در جهت همدلی داخلی و وحدت و انسجام داخلی را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در دوران حسن روحانی تصریح کرد: در دوران روحانی ما تعلیقات را پلکانی کردیم اما همه اینها با برنامه‌ بود. از اینکه آمریکا به آرزوی 30 ساله خود برای کشاندن ایران به شورای امنیت نتوانست برسد با تدبیر حسن روحانی این کار انجام شد. در حقیقت در مسئله هسته‌ای تفاوت‌ها در نحوه اجرا و روش است. در دوران روحانی ما یک قدم عقب رفتیم تا بتوانیم 4 قدم جلو برویم. البته هزینه این سیاست کم بود.

زمانی‌نیا خاطرنشان کرد: اولویت‌های سیاست خارجی آقای روحانی مذاکرات معنا‌دار با برنامه پلکانی و هدفمند است و اولین کاری که روحانی باید انجام دهد همدلی را در ایران به وجود آورد و البته ایشان نشان دادند در اجماع‌سازی مهارت دارد و اینکه بتواند تقابل با ایران را در سطح جهان و منطقه تغییر دهد.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: سیاست خارجی با شعار و درشت‌گویی امکان‌پذیر نیست در سیاست خارجه باید مسائل فراجناحی دیده شود و در کشور باید یک آشتی ملی و وحدت ملی صورت گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها