امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146939
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک» که به همت یوسف نیک فام ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک» که به همت یوسف نیک فام گردآوری و تدوین شده است توسط حوزه هنری استان مرکزی منتشر شد.

این کتاب اولین اثر مکتوب دربارۀ انقلاب اسلامی در اراک است و شامل پیشینه فعالیت‌های سیاسی در اراک، روزشمار انقلاب اسلامی در اراک، خاطرات شفاهی سیزده نفر از فعالان انقلاب اسلامی در اراک، شهدای انقلاب در اراک و اسناد و تصاویر است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«پس از آنکه در تهران اعتراضات شکل گسترده­ای یافت، مردم اراک نیز به صورت جدی­تر  وارد میدان شدند. با توزیع کتاب‌های دکتر علی شریعتی و اعلامیه­‌های امام خمینی(ر ه) در بین جوانان در مدارس و مساجد، روحیه مبارزه و جهاد ترویج می­‌شد.

 

فرهنگیان و کارگران از اولین گروه­‌های مخالف بودند که خواسته­‌های خود را به صورت علنی در شهر اعلام کردند. جامعۀ فرهنگیان اراک در پانزدهم مهر سال 1357 قطع­نامه­‌ای صادر کرد و در چهارده بند مهم­ترین خواسته­‌های این جامعه را به اطلاع عموم مردم رساند. «اعادۀ حیثیت از جامعۀ روحانیت و معلمان و دانش­‌آموزانی که در شهرهای ایران تحت هر عنوان مورد اهانت و ضرب و شکنجه قرار گرفته­‌اند»، «آزادی کلیۀ معلمین و دانش­‌آموزان بازداشت شده و کلیۀ زندانیان سیاسی» و «عدم دخالت پلیس در محیط مدارس و لغو حکومت نظامی در سرتاسر ایران» از مهم­ترین بندهای این قطع­نامه بود. آنان در پایان اعلام کرده بودند که تا اجرای مفاد کامل قطع­نامه از حضور در کلاسهای درس خودداری خواهند کرد...» 

به تازگی از نیک‌فام کتاب‌های «خاطرات روزگار سرکشی(خاطرات تقی مکی‌نژاد یکی از اعضاء گروه پنجاه و سه نفر و یکی از فعالان حزب توده ایران)» و «گردش روزگار بر عکس است(خاطرات شفاهی محمدحسین جمالزاده)» وارد بازار نشر کشور شده است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها