امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146947
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 78
بهروز غریب‌پور روز پنج‌شنبه در سکوت کامل خبری نشان شوالیه فرهنگی کشور ایتالیا را دریافت کرد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس با ...

بهروز غریب‌پور روز پنج‌شنبه در سکوت کامل خبری نشان شوالیه فرهنگی کشور ایتالیا را دریافت کرد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس با اشاره به دلایل دریافت این جایزه گفت:‌ دلایل مختلفی برای اهدای این نشان وجود دارد از جمله آن که تحصیلات تکمیلی من در ایتالیا انجام شده است و به عنوان هنرمندی که در کشور خودم و در کشور محل تحصیلم تأثیرگذار بوده‌ام این نشان اهدا شده است.

وی افزود: دلیل دیگر تأثیر فرهنگی بوده است که در کشور خودم داشته‌ام و به عنوان یک هنرمند پیش‌رو در تئاتر عروسکی توانستم تأثیرات مهمی به دلیل مجموعه کارهایم در کشورم داشته باشم و همچنین از سوی دیگر اهدای این نشان به نوعی تقدیر ملی و بین‌المللی بابت مجموعه کارهایی است که من تاکنون انجام داده‌ام.

غریب‌پور ادامه داد: من در هنگام دریافت این نشان گفتم معمولاً شوالیه‌ها جان دیگران را می‌گیرند اما افتخار من این است که در تئاتر عروسکی برای صلح و دوستی به عروسک‌ها جان بخشیدم و همچنین احیای سنت فرهنگی و دیرینه هنر خیمه‌شب‌بازی نیز یکی دیگر از دلایل اهدای این نشان است.

این کارگردان تئاتر و نمایش عروسکی در خصوص امتیازاتی که اهدای این نشان به همراه داشته است، گفت: این نشان به امضای رئیس جمهور کشور ایتالیا رسیده و امتیازات آن جزو قوانین رسمی محسوب می‌شود اما من مطمئناً به امتیازات آن فکر نکردم چرا که اگر می‌خواستم به راحتی می‌توانستم در ایتالیا بمانم و از تمام آن مزایا بهره‌مند شوم اما در تمام این سال‌ها فقط برای تأثیرگذاری بیشتر هنر مملکت خودم برای مقطع کوتاهی کشورم را ترک کردم و هیچ امتیازی برایم مهم نبوده است.

این نمایشنامه‌نویس خاطرنشان کرد: آن چیزی که برای من در تمام این سال‌ها مهم بوده این است که آثار من ایرانی پس از انقلاب اسلامی توانسته در داخل و خارج از کشورم تأثیرگذار باشد.

غریب‌پور همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا اهدای این نشان با وجود اهمیت بالایش رسانه‌ای نشد، گفت:‌ در مدت اخیر آنقدر گرفتار مقدمات اپرای عروسکی سعدی هستم که وقت انجام هیچ کاری را ندارم و به اصرار دستیارانم در گروه تئاتر آران بود که با رسانه‌ها در خصوص این اتفاق فرهنگی و هنری به صحبت پرداختم.

این هنرمند پیشکسوت عرصه نمایش و تئاتر عروسکی در ارزیابی‌اش در اهدای نشان شوالیه گفت: تمام آنچه درباره ایران خارج از ایران گفته می‌شود این است که هنر در ایران تعطیل شده و هنرمندان اجازه کار ندارند اما اهدای این نشان به هنرمندان مختلف ثابت می‌کند که نه تنها هنرمندان در ایران فعالیت می‌کنند بلکه فعالیت ما آنقدر جهانی است که برای تقدیر از تأثیرات آن به ما نشان شوالیه اهدا می‌کنند.

وی افزود: اگر کاری که ما انجام می‌دهیم نشان‌دهنده امتیازاتی باشد که فرهنگ و هنر ما دارد طبیعتاً در آن سوی مرزها نیز دیده می‌شود مگر کسانی که سرسپرده هستند و اهدای این جایزه تنها به دلیل خدماتی است که به کشورهای دیگر کرده‌اند، اما به شخصه افتخار می‌کنم آنچه در کشور خودم انجام دادم از طریق این جایزه بین‌المللی می‌شود.

بنا به گزارش خبرنگار سینمایی فارس پیش از نیز کامردان شیردل در اردیبهشت ماه 1389 نشان شوالیه ایتالیا را دریافت کرده بود.

شایان ذکر است اهدای این جایزه در سفارت ایتالیا در حالی در سکوت کامل خبری از سوی اهدا کننده صورت گرفته که بنا به تحلیل کارشناسان این اقدام کشورهای اروپایی در لابی صهیونیستی اتحادیه اروپا تعریف شده و امری غیرفرهنگی و منافی شان و هویت هنرمندان ایرانی است. پیش از این هم حسین علیزاده از دریافت این نشان خودداری کرده بود و در جواب دعوتنامه سفارت فرانسه نوشته بود: به احترام مردم هنر پرور و هنر دوست ایران، به نام حسین علیزاده قناعت کرده و تا آخر عمر به آن پیشوند و یا پسوندی نخواهم افزود... خود را بی‌نیاز از دریافت هر نشانی دانسته، همچنان اندر خم کوی دوست و به شوق عشق تا آخر عمر خواهم ایستاد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها