امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146949
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی قزلی دبیر اجرایی نهمین جشنواره شعر فجر در نشست خبری این جشنواره که عصر امروز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی قزلی دبیر اجرایی نهمین جشنواره شعر فجر در نشست خبری این جشنواره که عصر امروز در محل بنیاد ادبیات داستانی برگزار شد، توضیحاتی در خصوص محفل شعر کابل ارائه کرد.

* قزلی: تا همین لحظه کسی برای ما خط قرمزی را تعیین نکرده است

وی گفت: افتتاحیه محافل جشنواره شعر فجر در هفته گذشته در مشهد آغاز شد و دومین محفل شعری ما محفل شعر کابل بود که یک هیئت 7 نفره از ایران برای شرکت حاضر شدیم.

قزلی با بیان اینکه بر اساس آنچه که تصور می کردیم ظرفیت های زیادی برای حضور ما در این محفل شعری وجود داشت، عنوان کرد: برنامه های زیادی را برای 3 روز حضورمان در کابل تدارک دیدیم که در یک برنامه اساتیدی از افغانستان به همراه سفیر، رایزن فرهنگی و معاون وزارت فرهنگ و ارتباطات افغانستان حضور داشتند.

دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر ضمن اشاره به دومین برنامه اضافه کرد: این محفل، برای شعرای افغانستان و شعرای ایرانی بود که به نظر بنده محفل خوبی بود و در کل باید بگویم بزرگ ترین و کلان ترین هیئت ادبیاتی که تا به حال به افغانستان سفر کرده است، این هیئت ایرانی بود.

قزلی گفت: دوستان افغانستانی ما توانستند در این هیئت اعزامی ایران صدای شعر ایران را بشنوند، چون هم شاعر جوان، شاعر پیشکسوت و همینطور ار روحانیون نیز در این هیئت حضور داشتند.

دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر با اشاره به برگزاری دو جلسه شعرخوانی در صبح و بعدازظهر در کابل گفت: این برنامه، برنامه خوبی بود وچند نشست خصوصی هم با نماینده پارلمان افغانستان داشتیم.

قزلی با اشاره به بحث دیپلماسی فرهنگی گفت: این مسئله و این شعرخوانی ها باعث دیپلماسی فرهنگی می شود دیدارهایی که ما با نمایندگان پارلمان و معاون وزیر فرهنگ و ارتباطات افغانستان داشتیم، خود باعث ایجاد دیپلماسی فرهنگی می شود.

وی با اشاره به صحبت‌هایی با با دوستان افغان عنوان داشت: قرار است اوایل سال آینده جشنواره شعری در کابل برگزار شود که ما صحبت کردیم که اگر بخواهند به آنها داور معرفی می کنیم تا در این جشنواره حضور داشته باشند.

دبیر اجرای جشنواره شعر فجر با بیان اینکه شعر افغانستان به دلیل وضعیت چاپ و توزیع کتاب وضعیت خوبی ندارد و از فضای مجازی استفاده زیادی می کند، گفت: شاعران جوان آنها به فضای مجازی بسیار روی آورده اند و برای همین شعر ایران را به درستی می شناسند.

قزلی تاکید کرد: اینکه در جشنواره امسال به داخل کشور نمی آیند، به نظر من چیز بدی نیست، وقتی که شاعران از خارج از کشور به کشورمان بیایند، این مسئله محدود به شناخت ما می شود؛ در حالی که وقتی که ما به کشور آنها سفر می کنیم  می توانیم بحث دیپلماسی فرهنگی و همچنین شعرمان را به آنها بشناسانیم.

وی از برگزاری دومین محفل خارجی جشنواره در اواخر این هفته در بصره خبر داد و گفت: تمام کارهای مربوط به این سفر انجام شده است و در حال تدارکات برگزاری محفل سوم در گنجه هستیم.

قزلی در ادامه در خصوص داشتن خط قرمز در برگزاری جشنواره شعر فجر گفت: تا همین لحظه کسی برای ما خط قرمزی را تعیین نکرده است.

وی همچنین افزود: در نظر داشتیم محفل شعری را در اروپا پیگیری کنیم، اما چون امکانات مان آنچنان فراهم نبود این کار را به جشنواره های آینده واگذار کردیم.

دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر افزود: 15 جلد کتاب از نویسندگان وشاعران ایراین به اتاق ایران در دانشگاه کابل اهدا شد و این کار را در محافل دیگر نیز انجام خواهیم داشت.

وی در خصوص داوری آثار جشنواره گفت: داوری ها تقریبا در حال اتمام است و سعی می کنیم طی روزهای آینده برگزیدگان چند بخش را نیز معرفی کنیم.

قزلی همچنین از برگزار نشدن اختتامیه جشنواره پروین اعتصامی در سال 93 خبر داد و گفت: سعی می کنیم این جشنواره را قبل از نمایشگاه کتاب در سال آینده و یا همزمان با نمایشگاه کتاب برگزار کنیم.

وی در پایان از برگزاری یک محفل شعری دیگری در تهران خبر داد و گفت: این محفل شعری هشتم اسفند ماه در تهران برگزار می شود اما در خصوص محتوای برگزاری آن بعدا اطلاع رسانی خواهیم کرد.

* محقق: بخش شعر بنیاد برنامه های زیادی خواهد داشت

همچنین جواد محقق در ادامه این نشست خبری گفت: در این مدت محدود کار پخته ای نیست که بخواهیم تحلیل ارائه دهیم؛ افغانستان شرایط ویژه ای دارد که باید از آن استفاده کنیم، این مسئله به تقویت بنیه اقتصادی ما کمک می‌کند.

وی در خصوص بخش شعر بنیاد ادبیات داستانی گفت: بخش شعر بنیاد در حال حاضر به بحث برگزاری جشنواره ها متمرکز شده است؛ بعد از برگزاری جشنواره شعر فجر برنامه ریزی برای بخش شعر را مدنظر داریم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها