امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14697
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۴
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ابراهیم فیاض جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در جشن حافظان جمهوریت که در تالار عمار ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ابراهیم فیاض جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در جشن حافظان جمهوریت که در تالار عمار برگزار شد، در جمع حامیان سعید جلیلی به لزوم آینده‌نگری اشاره کرد و اظهار داشت: در بعد داخلی و خارجی فقط سعید جلیلی بود که نگاه رو به آینده داشت و دولت فعلی رجوع به گذشته است و چیز جدیدی نخواهد داشت.

فیاض به بحث‌های مطرح شده از سوی روحانی مبنی بر ادامه اقدامات احمدی‌نژاد در بحث یارانه‌ها و مسکن مهر با رویکرد جرح و تعدیل اشاره کرد و افزود: جهان رو به ماست و ما باید رویکرد رو به آینده داشته باشیم.

فیاض با بیان اینکه ضربه‌ای که خوردیم ناشی از غربگرایی دولت دوم احمدی‌نژاد بود، ادامه داد: غرب در حال افول و دچار بن‌بست معرفتی و سیاسی شده است.

این جامعه‌شناس در تشریح دلایل نتیجه انتخابات 24 خرداد، گفت: شورای انقلاب فرهنگی در تولید چارچوب  گفتمان و معرفت شناسی جز عقب‌رفت چیزی نداشته و رسانه ملی نیز که باید گفتمان‌سازی انجام می‌داد این کار را نکرده است. از این رو این اتفاقات رخ داد و در حال حاضر نیز مشکل ما نرم‌افزاری است.

وی با بیان اینکه مناظره‌ها انفعالی، مشکل‌دار و انگار بدون حضور رسانه‌ برگزار می‌شد، تصریح کرد: هیچ کس شعارهایی را که در مناظره‌ها داده شد نقد نکرد و این می‌تواند برای کشور مشکل‌ساز شود. همین افراد اطراف رئیس‌جمهور نیز از این نتیجه شوکه شده بودند و باور نداشتند که به این شکل رای بیاورند و نمی‌دانند با شعارهای داده شده چکار کنند.

فیاض با بیان اینکه این دولت بسیار پرکار بوده و مشخص نیست دولت بعدی می‌خواهد چگونه کار کند، پیشرفت بدون تورم را بسیار سخت دانست و افزود: دکتر جلیلی یک جنبش جدید بود و هر کس که در غرب زندگی می‌کرد و غرب را می‌شناخت به جلیلی رای داد؛ کسانیکه آینده و جهان امروز را خوب می‌فهمیدند نیز به جلیلی رای دادند.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه راه آینده متعلق به این جنبش است و ما باید آن را تبدیل به تئوری کنیم که اولین قدم نیز تولید هنر است ادامه داد: همیشه بین غربگرایی و اسلام‌گرایی این رفت و آمد وجود داشته است.

وی با اشاره به رویکرد دولت‌های پس از جنگ تصریح کرد: دولت سازندگی یک دولت پراگماتیست و دولت اصلاحات نیز یک دولت اروپایی مانندی بود که رویکرد فلسفی داشت و به دنبال نقد دین بود و دولت احمدی‌نژاد نیز یک دولت عرفانی است. از این رو بازخورد این دولت نتیجه‌اش این شد.

وی بازخورد دولت بدون تئوری و ضدفلسفه کارگزاران را روی کار آمدن دولت فلسفی و مدنی‌گرای اصلاحات دانست که از دل آن نیز دولت عرفان‌گرای احمدی‌نژاد بیرون آمد و تاکید کرد: دولت آینده حکمت‌گرا خواهد بود و جنبش حامی جلیلی باید یک دولت حکمت گرا باشد چرا که جهان نیز هم‌اکنون این را می‌خواهد و اگر به این سمت حرکت نکنیم دچار بحران می‌شویم.

فیاض با بیان اینکه جلیلی به دلیل اندیشه‌های بلندی که داشت باید زودتر وارد تبلیغات انتخاباتی می‌شد، ادامه داد: ما اگر از هنر شروع نکنیم شکست می‌خوریم؛ هنری که از حکمت آغاز می‌شود و مبنای انقلاب ما نیز حکمت بوده نه فلسفه و عرفان؛ لذا ولایت فقیه هم بر اساس حکمت بنا می‌شود.

این استاد دانشگاه فقه فردی را دشمن جمهوری اسلامی دانست و ادامه داد: اگر فقه اکبر را پیدا کنیم تبدیل به حکمت می‌شود و جلیلی نیز می‌خواهد حکمت سیاسی را ترسیم کند و این قاعده کار اوست؛ انشاءالله این جنبش که به بهانه انتخابات تازه ایجاد شده است با کار تئوریک خود را قوی کند.

به گزارش فارس یوسفعلی میرشکاک نیز در این نشست با بیان اینکه آزمون شیعه تمام شدنی نیست چنانکه ابتدایش به روز ازل و انتهایش به روز رستاخیز می‌رسد، اظهار داشت: به هیچ وجه نباید از شما کنش یا واکنشی سر بزند تا این جماعت ما را متهم به مانع‌تراشی کند؛ این وعده‌ها، این دولت و این هم آینده.

میرشکاک با بیان اینکه آرمان اصلی ما شهادت است، ادامه داد: باید سعی کنیم تا جایی که می‌توانیم در راه فرهنگ، هنر و دانش و فضیلت مستقر باشیم تا نوبت به جبران برسد.

عضو جبهه فرهنگی انقلاب سعید جلیلی را یادگار افرادی همچون همت، خرازی و متوسلیان دانست که سعی کردند مسئولیت قبول نکنند مگر اینکه در میدان جنگ قرار بگیرند، افزود: کسانی که به جلیلی رای دادند رای‌شان به شخص وی نبوده بلکه به ولایت و گفتمان شهادت رای داده‌اند و از این رو باید تلاش کنیم تا در چهار سال آینده به چهار مرتبه بالاتر برسیم چرا که سیاست حاشیه کار و دیانت و گفتمان انقلاب متن کار است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها