امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۸:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146979
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۶
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در آستانه سفر کاروان‌های «سرزمین برادری» به سه استان سنی‌نشین ایران، حجت‌الاسلام دکتر ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در آستانه سفر کاروان‌های «سرزمین برادری» به سه استان سنی‌نشین ایران، حجت‌الاسلام دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی، در گفت& zwnj;وگو با خبرنگار فرهنگی فارس ضمن حمایت از این حرکت، گفت: اگر خوبان در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند یک امت واحده تشکیل بدهند.

حجت‌الاسلام بی‌آزار با مهم‌ خواندن فعالیت‌های وحدت‌بخش میان جامعۀ مسلمانان، به‌ویژه ایران، گفت: اگر اعضای کاروان سرزمین برادری، با اخلاق والای اسلامی به میان مردم بروند، می‌توانند اثرات بسیار خوبی داشته باشند و سوءتفاهم‌ها و بدگمانی‌ها را کنار بزنند.

رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی، تعمیم عملکرد بد یک نفر به کل گروه و ملیت را ریشه بسیاری از اختلاف‌ها و سوءبرداشت‌ها دانست و گفت: اگر انسان برود و ارتباط برقرار کند، می‌فهمد که همه افراد گروه مقابل انسان‌های بدی نیستند؛ فقط عده کمی هستند که باطن خصمانه‌ای دارند. امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: «انما انتم اخوان على دین الله، ما فرق بینکم الا خبث السرائر»؛ می‌فرماید: آنچه باعث تفرقه شده است، خبث باطن‌ها است. طبیعی است که همه خبث باطن ندارند؛ اما چون سروصدای آن کسانی که خبث باطن دارند، زیاد است، دیگران خیال می‌کنند که همه افراد آن جامعه یا گروه این‌گونه‌اند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در هر ملتی قلیل افراد بدی هم پیدا می‌شود اما نباید به‌واسطه این افراد کم، از پذیرش افراد خوب امتناع کنیم، گفت: اگر خوبان ملت‌ها در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند یک امت واحده تشکیل بدهند. نباید هم انتظار داشته باشیم که تمام آن افرادی که در سایر  گروه‌ها و ملت‌ها هستند، انسان‌های خوبی باشند تا ما آنها را بپذیریم! طبیعی است که در هر قومی، افراد افراطی بوده، هستند و خواهند بود؛ ولی ما نباید در برابر اینها سکوت کنیم و تسلیم بشویم؛ وگرنه این افراد، با اینکه از نظر عده کم هستند ولی آنقدر سروصدای‌شان زیاد است که وانمود می‌کنند که شیعه واقعی و سنی واقعی ما هستیم. یعنی می‌خواهند خود را اکثریت وانمود کنند. ما بایستی برویم و با اخلاق خوب نشان بدهیم که افراطی‌ها اقلیت هستند. اگر ما بتوانیم این را نشان بدهیم، سوءتفاهم‌ها برطرف خواهد شد.

حجت الاسلام دکتر بی‌آزار با تاکید بر ضرورت اصلاح نگرش‌های طرفین نسبت به یکدیگر افزود: مثلاً اگر شما به عربستان بروید و از مردم آنجا بپرسید که چرا شما شیعه را تکفیر می‌کنید، می‌گویند چون خدای شیعیان علی است، قرآن‌شان مصحف فاطمه است، قبله‌شان کربلا و نجف است و بت‌های‌شان مُهرشان است و ... وقتی ما برویم و اعتقادات خود را به خوبی بیان کنیم، آن‌هایی که بیماردل نیستند، قبول می‌کنند و دیدشان عوض می‌شود. از طرف دیگر خیلی‌ها چنین تصور می کنند که سنی یعنی دشمن اهل‌بیت (علیهم‌السلام)! اهل‌سنت هم اگر نشان بدهند که واقعاً اینطور نیست و تمامی اهل‌سنت امروز، دوستدار اهل بیت (علیهم‌السلام) هستند، بسیاری از سوءتفاهم‌ها کنار می‌رود.

در پایان حجت‌الاسلام بی‌آزار با مفید دانستن حرکت‌هایی مثل کاروان «سرزمین برادری» تأکید کرد: ما باید این رفت و آمدها را زیاد کنیم. اول بدبینی‌های خود را کنار بگذاریم و بعد بدبینی‌هایی را که دشمنان ما یا سکوت ما ایجاد کرده ‌است برطرف کنیم، بسیاری از مشکلات از بین می‌رود.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها