امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146993
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۶
تعداد بازدید: 46
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: نگرانی اهالی رسانه در خصوص ادامه دریافت خدمات بیمه‌ای از جمله بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: نگرانی اهالی رسانه در خصوص ادامه دریافت خدمات بیمه‌ای از جمله بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و سایر تسهیلات صندوق اعتباری هنر کاملا به جاست چراکه سیاست‌های جدیدی در وزارت ارشاد در خصوص بیمه خبرنگاران اعمال شده است که نگرانی‌هایی را برای اعضای صندوق اعتباری هنر مبنی بر قطع خدمات بیمه‌ای آنها به وجود آورده است. برای پاسخگویی به این نگرانی‌ها در آستانه سال جدید به سراغ غلامرضا خلیل ارجمندی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر رفتیم و گفت‌وگوی اختصاصی با وی انجام دادیم.

ارجمندی با اشاره به ضرب‌الاجل صندوق اعتباری هنر برای اعضا به منظور تکمیل ثبت نام‌ها در سایت این صندوق اظهار داشت: افرادی که در صندوق عضو هستند تا پایان سال جاری مهلت دارند نسبت به باز ثبت‌‌نام اقدام کنند در غیر این صورت صندوق هیچگونه تسهیلاتی را اعم از بیمه خدمات‌ تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، وام و همچنین طرح‌های تکریم مستمری بگیری در خصوص افرادی که باز‌ثبت‌نام نکرده‌اند، ارائه نخواهد داد.

روزنامه‌نگارانی که ثبت‌نام جدید در صندوق دارند از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند نمی‌شوند

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه با اعلام اینکه مجموعه افرادی که در صندوق عضو بوده‌اند و عضو می‌شوند شامل هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران می‌شوند، افزود: بر همین اساس روزنامه‌نگارانی که در صندوق عضو می‌شوند از تمام سرویس‌های حمایتی صندوق به جز خدمات بیمه تامین اجتماعی برخوردار خواهند شد.

وی بیان داشت: روزنامه‌نگارانی که در صندوق عضویت دارند از تمام تسهیلات صندوق اعتباری هنر به استثنای خدمات تامین اجتماعی  برخوردار می‌شوند البته شرط اصلی این بهره‌مندی عضویت در این صندوق است.

ارجمندی در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه در گذشته سه نوع ‌آمار در صندوق وجود داشت، تصریح کرد : آماری مربوط به  افرادی می‌شود که از بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کردند که حدود 23 هزار نفر را شامل می‌شد و  آماری مربوط به حدود 6هزار نفر از اعضا می‌شود که از بیمه تکمیلی استفاده می‌کردند.

ثبت‌نام اسمی 60هزار در صندوق اعتباری هنر

مشاور امور اقتصادی وزیر ارشاد یادآور شد: البته در این میان یک سری از افراد نیز عضو صندوق بودند و ثبت‌نام آنها اسمی بود که حدود 60 هزار نفر را شامل می‌شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر یادآور شد: در مرحله نخست از معاونت‌های ارشاد از جمله معاونت مطبوعاتی ،فرهنگی، هنری و سینمایی درخواست کردیم تا پالایش‌ها را مجددا انجام دهند اما به دلیل اینکه معاونت‌ها دیتا نداشتند تصمیم به باز ثبت‌نام اعضا گرفته شد.

راه‌اندازی سامانه جدید ثبت‌نام اعضا در صندوق اعتباری هنر

ارجمندی تصریح کرد: بر همین اساس سامانه جدید راه اندازی و آیین‌نامه عضویت در سایت صندوق اعتباری هنر قرار داده شد.

تایید عضویت 15هزار نفر اعضای صندوق از میان 60هزار نفر

وی با بیان اینکه در این رابطه چندین ‌مرتبه زمان باز ثبت نام تمدید شد و برای اعضا بارها و بارها پیامک برای انجام باز ثبت نام ارسال شد، ابراز داشت: در حال حاضر 15هزار و 100 نفر عضویت جدید انجام داده‌اند و عضویت آنها مورد تایید صندوق قرار گرفته شده است.

فقط 15درصد اعضای صندوق را مطبوعاتی‌ها تشکیل می‌دهند

وی با اعلام اینکه در کنار 15 هزار نفر حدود 3500 نفر فعالان قرآنی و مساجد از خدمات این صندوق به طور جداگانه بهره‌مند می‌شوند، اضافه کرد: حدود 52 درصد هنری، 12درصد فرهنگی ،21 درصد سینمایی و 15درصد مطبوعاتی هستند و به طور مجموع مطبوعاتی‌ها 2236 نفر را شامل می‌شوند.

ارجمندی با بیان اینکه کل 15 هزار و 100 نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نیستند، ابراز داشت: خبرنگاران از این تعداد کسر شده‌اند چراکه سیاست معاونت مطبوعاتی ارشاد بر این است که بنگاه‌های مطبوعاتی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران خود را بیمه کنند.

مشاور وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود یادآور شد که تمامی اعضای صندوق مهلت دارند تا پایان سال جاری نسبت به بازثبت‌نام اقدام کنند در غیر این صورت اعضایی که نسبت به این مهم اقدام نکرده‌اند صندوق هیچگونه تسهیلاتی را برای ‌ آنها درنظر نمی‌گیرد.

آغاز ثبت‌نام جدید در صندوق اعتباری هنر

وی همچنین از امکان ثبت‌نام اعضای جدید در صندوق اعتباری هنر خبر داد و گفت: از هفته گذشته امکان ثبت‌نام برای متقاضیان عضویت در صندوق اعتباری هنر فراهم شده است.

ارجمندی به سیاست معاونت مطبوعاتی ارشاد در خصوص بیمه خبرنگاران اشاره کرد و بیان داشت: بر مبنای ماده 46 قانون مطبوعات بیمه را باید صاحبان بنگاه‌های مطبوعاتی انجام دهند . سیاست آن است که صندوق کار بیمه اصحاب رسانه را انجام ندهد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اظهار داشت: معاونت مطبوعاتی در سال 93 اعلام کرده است که بنگاه‌های مطبوعاتی که لیست بیمه شدگان را به این معاونت ارائه داده‌اند هزینه بیمه شدگان خود را از معاونت مطبوعاتی ارشاد دریافت می‌کنند.

برخورد معاونت مطبوعاتی ارشاد با رسانه‌هایی که نسبت به بیمه خبرنگاران بی‌اعتنا هستند

وی یادآور شد: در این میان پیش می‌آید که صاحبان رسانه‌ها افراد و خبرنگاران را به دلایل مختلف بیمه نکنند که در این قبال معاونت مطبوعاتی ارشاد، سیاستی را درنظر گرفته است مبنی بر اینکه در سال 94 اگر خبرنگاری که به طور تمام وقت طی چندین ماه در مجموعه رسانه‌ای فعالیت می‌کند و هنوز بیمه نشده است حتما با رسانه مربوطه برخورد شود.

اگر به لحاظ قانونی امکان بیمه خبرنگاران در بنگاه‌های رسانه‌ای وجود نداشت، صندوق آنها را بیمه می‌کند

وی افزود: سیاست صندوق با معاونت مطبوعاتی به این شکل است که در خصوص خبرنگاران تحت عنوان حق‌التحریر ، ساعتی و تمام وقت باید بنگاه‌ها بیمه کنند اما اگر به طور قانونی شرایط بیمه این افراد وجود نداشت صندوق بیمه این دسته از خبرنگاران را انجام می‌دهد.

قطع بیمه روزنامه‌نگاران به عنوان اعضای پیشین صندوق شایعه است

وی متذکر شد: افرادی که هم‌اکنون بیمه هستند تا زمانی که تکلیف آنها در بنگاه‌های مطبوعاتی و خبریشان معلوم نشود بیمه آنها از سوی صندوق قطع نمی‌شود.

ارجمندی با اعلام اینکه سرویس‌های خدماتی به خبرنگاران ارائه می‌شود ، ابراز داشت: اما در این میان بیمه تامین اجتماعی برای خبرنگاران جز در موارد خاص که به دلیل قانونی افراد از این سرویس توسط بنگاه‌های مطبوعاتی محروم مانده‌اند، حتما توسط صندوق ارائه می‌شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خاطرنشان کرد:‌ 26هزار نفر بیمه شدگانی که در تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند باید عضو صندوق باشند در غیر این صورت از بیمه تامین اجتماعی در سال آینده خارج می‌شوند.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها