امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 146999
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۶
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، قربان‌علی نعمت‌زاده بعد از ظهر امروز در شانزدهمین همایش ملی برنج ایران که به میزبانی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، قربان‌علی نعمت‌زاده بعد از ظهر امروز در شانزدهمین همایش ملی برنج ایران که به میزبانی مازندران در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد، اظهار کرد: سیاست‌های فعلی تولید برنج در کشور، به اندازه‌ای نیست که بتوان تاثیر خوبی را بر آینده این محصول، متصور بود.

وی تصریح کرد: 2 میلیون تن برنج وارد کشور می‌شود در حالی که برنج داخل، از بهترین ارقام برنج دنیاست و کشاورزان ما نیز با جان و دل کار می‌کنند اما سودی عاید آنها نمی‌شود.

عضو انجمن برنج ایران با بیان اینکه خبرهایی از بسته‌بندی برنج‌های وارداتی سال‌های پیش و ورود آنها به بازار داریم، افزود: این برنج‌ها که معلوم نیست از کدام مرز وارد کشور شده، بدون در نظر گرفتن سلامت مردم، بسته‌بندی و به بازار عرضه شده است.

رئیس پژوهش‌کده ژنتیک و زیست‌فناوری کشاورزی تبرستان با اشاره به پروژه برنج «هیبرید» در کشور، بیان کرد: این پروژه توسط همکاران تحقیقاتی در سال‌های 66 تا 69 وارد کشور شد و دو رقم به نام‌های بهار یک و دیلم، تولید شد اما اکنون خبری از ارقام برنج هیبرید ایران نیست.

نعمت‌زاده با انتقاد از کیفیت سیاست‌گذاری‌ها در حوزه برنج کشور، ادامه داد: چند طرح و سند خودکفایی به نتیجه رسیده است؟ سند راهبردی برنج کشور کجا است؟ این سند را چه کسی باید بنویسد، آیا کار محققان است یا کار دولت و مجلس؟

وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری در برنامه برنج کشور اشکال دارد، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، پشت کاغذ و میز مذاکره حل نمی‌شود، باید داخل زمین کشاورزی و در میدان عمل حل شود.

رئیس پژوهش‌کده ژنتیک و زیست‌فناوری کشاورزی تبرستان در پایان اظهار امیدواری کرد یک برنامه عملی برای برون‌رفت از مشکلات شالیکاران و شالیکوبی‌داران اجرا شود.

انتهای پیام/86001/ش30/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها