امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147001
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۶
تعداد بازدید: 20
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.
 
***
 
قانونی بودن یا نبودن انتخابات مجلس دهم به روایت جریان خاص!
عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت خاتمی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایلنا گفته است:
«ما می‌خواهیم باب مذاکره را با جریان رقیب باز کنیم تا انتخابات از چارچوب قانونی خارج نشود»
 
*صحبت و ادعای آقای موسوی لاری صحیح نیست.
زیرا اصلاح‌طلبان اقلاً طی 13 سال گذشته تاکنون در هیچ انتخاباتی با جریان اصولگرا مذاکره نکرده‌اند و البته آن انتخابات‌ها هم هیچکدام از چارچوب و ریل قانونی خارج نشده‌اند.
وانگهی، موسوی لاری توضیح نداده است که گفت‌وگو و مذاکرات دو یا چند طیف سیاسی در کشور چه تأثیری در روند قانونی انتخابات کشور دارد؟!(مگر اینکه این تأثیر در اشاره به انتقادات اصلاح‌طلبان از شورای محترم نگهبان باشد؟!)
همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که یک جریان سیاسی خاص در جریان انتخابات مجلس نهم (نخستین انتخابات پس از فتنه سال 88) عملاً این انتخابات را تحریم کرد و حاضر به شرکت در آن و تبلیغات برای حضور در آن نشد.
آیا انتخابات مجلس نهم از مدار قانونی خارج شد؟! و آیا با استقبال کم مردم مواجه شد؟!
نه تنها هیچکدام از این اتفاق‌ها رخ نداد بلکه بعدها نیز در کلام مقامات ارشد نظام عنوان شد که تحریم انتخابات و قهر از آن؛ دشمنی با نظام است.
شوربختانه باید گفت که یک جریان سیاس خاص در کشور از هم اکنون و با این پیش‌فرض که ممکن است انتخابات آتی قانونی برگزار نشود و یا تقلّب در آن صورت گیرد؛ در حال بیان عباراتی مثل ضرورت قانونی برگزار شدن انتخابات مجلس دهم و انتخابات آزاد! است.
عبارت‌هایی که نه تنها نوستالژی تلخ خاطرات سال 87 و زمینه‌سازی‌ها برای القای تقلب در انتخابات 88 را زنده می‌کند بلکه بر عمق بدبینی‌های منطقی نظام اسلامی نسبت به این جریان نیز می‌افزاید.
نکته‌ای که چندی قبل مورد اشاره شخص خاتمی نیز قرار گرفت.
 
***
 
سوالی که ابتکار و زنگنه باید پاسخ بدهند
درباره گرد و غبار بنزین‌های وارداتی
وحید مرندی مقدم، معاون سازمان ملی استاندارد، اخیراً در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته است: هم بنزین‌های تولید داخل و هم بنزین‌های وارداتی به لحاظ کیفی دچار مشکل هستند.
به گزارش مهر، او همچنین تصریح کرده است که در همین زمینه گزارشی محرمانه برای هیئت دولت ارسال شده است.
 
*متأسفانه یکی از تصمیمات جنجال برانگیز سازمان محیط زیست در دوران مدیریت جدید، نفی بنزین تولید داخل و تأکید بر واردات بنزین به کشور بود.
مسئله‌ای که اگرچه با دلیل اعلامی «آلوده بودن بنزین تولید داخل»! از سوی سازمان محیط زیست آغاز شد و پس از آن وزارت نفت هم با اعلام توقف بنزین پتروشیمی، به کمک این تصمیم آمد و اعلام کرد کشور از این پس اقدام به واردات بنزین خواهد کرد؛ اما طراحان این تصمیم هیچگاه اعلام نکردند که چرا فرض بر وجود آلودگی در بنزین تولید داخل؛ راه حل آسان‌تر یعنی تلاش برای پاکسازی آنرا انتخاب نمی‌کنند؟!
این سؤالی بود که سازمان محیط زیست در دوران مدیریت جدید خود هیچگاه به آن پاسخی مدلل و قانع‌کننده ارائه نکرد.
از جمله حواشی جالب مسئله آنکه کارشناسانی مثل حمیدرضا کاتوزیان، رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس نیز چند سال قبل اعلام کرده بودند که بنزین تولید داخل اساساً در شهر تهران توزیع هم نمی‌شود که بخواهد به عنوان عامل آلودگی هوای تهران اعلام شود!
اکنون و با توجه به اعلام رسمی سازمان استاندارد مبنی بر آلوده بودن بنزین وارداتی؛ به نظر می‌رسد که 2 سؤال مهم پیرامون مسئله آلوده‌نمایی بنزین تولید داخل وجود دارد:
سؤال اول اینکه مجدداً تأکید می‌شود چرا سازمان محیط زیست با وجود امکان تولید بنزین پاک در ایران؛ بر ضرورت واردات بنزین تأکید کرد و وزارت نفت را هم با خود در این راه همراه کرد؟! (و با این کار کشور عملاً در خطر تحریم بنزین و سوخت قرار گرفت و از خودکفایی در عرصه تولید بنزین دور شد)
و سؤال دوم اینکه در پروژه مشترک وزارت نفت و سازمان محیط زیست برای واردات بنزین و علیرغم برخورداری هر دو نهاد مذکور از سیستم‌های پایش‌گری اما چرا باز هم پروژه واردات بنزین دچار غیرممکن‌ترین اشتباه یعنی آلودگی! بوده است؟!
درباره سؤال دوم همچنین باید به سهم عمدی یا سهوی بودن آلودگی بنزین وارداتی نیز پرداخته شود.
 
***
 
پژواک فریاد خواص در گوش جامعه شنیده می‌شود
مصلحی و مقدم‌فر چه چیزی را هشدار دادند؟!
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گزارش داده است که حجت‌الاسلام حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات، اخیراً در یک همایش در شهر مشهد گفته است: بنی‌امیه‌های انقلاب اسلامی امروز چند موضوع را به صورت ویژه دنبال می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به تخریب مستقیم نظام...القای استبداد و...اشاره کرد.
حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرمانده کل سپاه نیز در یک سخنرانی «مفسدنمایی نظام جمهوری اسلامی» را از پروژه‌های دشمن دانسته و گفته است:‌ امروز دشمن به‌دنبال آن است که چنان القا کند که گویی فساد از در و دیوار کشور می‌بارد.
به گزارش تسنیم، او با اشاره به اینکه برخی گروه‌های سیاسی...به‌نحوی همه‌گیر شدن فساد درباره مسئولان را القا می‌کنند، تأکید کرده بود: این اقدام که به‌علت منافع سیاسی کوتاه‌مدت برخی گروه‌ها انجام می‌شود، کمک به سناریوی دشمن و فتنه‌گران برای متهم کردن ساختار جمهوری اسلامی به فساد است.
مقدم‌فر گفته بود: این نظام به‌دستور همین رهبر فرزانه با فساد در هر رده‌ای بدون ملاحظه‌های کاسب‌کارانه شدیداً برخورد می‌کند.
 
*صحبت‌های این دو چهره سیاسی و امنیتی کشورمان فی‌الواقع از دو توطئه مهم که علیه کشورمان طرح‌ریزی شده‌اند رونمایی کرده است.
توطئه «القای استبداد» و «مفسدنمایی از نظام اسلامی» که بویژه در ماه‌های اخیر سرعت بیشتری گرفته و توسط برخی چهره‌ها و تریبون‌های خاص با رویکرد ویژه‌ای دنبال می‌شود، تلاش می‌کند تا به هر نحو ممکن، چیزی به نام «نارضایتی» را کلید زده و نظام اسلامی را با چالش مواجه کند.
هشدار‌های مقدم‌فر و حجت‌الاسلام مصلحی اگرچه فقط کلیدواژه‌ها را مورد تأکید قرار داده‌اند اما در ادامه به کدهایی که در همین زمینه وجود دارد برای تنقیح و تنویر بهتر اشاره می‌شود.
ن.ف چندی قبل در لابه‌لای یادداشتی در روزنامه آرمان امروز نوشته است:‌ «بردگی و پذیرش استبداد و زورگویی، نتیجه عدم مقاومت در زندگی روزمره در برابر استبدادی است که از بالا بر فرد و در موقعیت‌های مختلف وارد می‌شود»
ر.ص.ا در یک میزگرد با با بیان اینکه سقوط پهلوی محصول دوگانه‌ها و پارادوکس ها است، گفته است: «تجربه تاریخی نشان داده است که محصول استبداد فروپاشی است…فربگی استبداد در مقابل قدرت اجتماعی ناچیز است»
ر.ص.ا همچنین  در یکی از جلسات ماهیانه بنیاد باران نیز بر وجود شکاف و پارادوکس میان ساختار رسمی و غیر رسمی کشور (نظام و مردم) در دوران کنونی تأکید کرده بود.
یک مقام دولتی در صحبتی اینطور بیان کرده بود که بزرگترین فساد قرن! در دولت گذشته رخ داد.
ع.م.ل نیز در بخشی از صحبت‌های خود در یک سخنرانی اظهار کرده بود: جامعه ما یقیناً از آرمان های شهدا فاصله گرفته است!
و م.ک هم در یک سخنرانی گفته بود: «بیکاری، فقر، تورم، تنگدستی، فشار معیشتی بر مردم، افزایش طلاق، کاهش سن اعتیاد، افزایش جرم، خیانت و اختلاس های کلان مالی و اقتصادی نتیجه بی توجهی دولت قبل بود»
و این گفتارها که جملگی مفاهیم استبداد و فساد نظام را در بر داشتند همچنان اینگونه توسط جریان خاص تکرار می‌شوند...
ح.م: دور زدن قانون در ایران یک فرهنگ است.
س.ح: باید مردم را با واژه فساد اقتصادی آشنا کرد و تبعات آن را شرح داد. باید به جامعه گفت که فساد اقتصادی چه تبعاتی در کوتاه و درازمدت برایشان دارد.
ص.ز: استبداد سیاسی عامل اصلی سقوط رژیم پهلوی بود. حکومت پهلوی و قدرت‌‌ آن محدود به قانون اساسی نبود و این اسباب نارضایتی از رژیم شاهنشاهی را به وجود آورده بود.
(لازم به توضیح است که یک جریان سیاسی خاص بارها و بارها مسئله ولایت فقیه و محدود نبودن آن در چارچوب قانون اساسی را مورد کنایه قرار داده است!)
ن.ق: وقتی برخی دلسوزان نظام به دلایل نامعلوم ردّ صلاحیت می‌شوند، باید از خود پرسید آیا جمهوریت تحقق یافته است؟
م.ع: بی‌اخلاقی دامن بسیاری از حوزه‌ها در کشور را فرا گرفته است.
ح.ی: اگر شاه حتی خواص را در استبدادش مشارکت می داد؛ این گونه نمی شد و همه با او همکاری می کردند.
فراوانی دو مفهوم القای استبداد و مفسدنمایی از نظام و تخریب آن (چه بصورت عمدی و یا سهوی) در گزاره‌های فوق مشهود است.
گزاره‌هایی که تماماً بخاطر یک دستمال قیصریه را به آتش کشیده و اگرچه ابتناء آنها شاید بر یک رخداد است اما مفهوم، منظور و حتی در مواردی ظاهر عموم آنها؛ نظام اسلامی را هدف قرار داده است.
پروژه کلید زدن نارضایتی از نظام اسلامی متأسفانه در حالی دنبال می‌شود که به نظر می‌رسد در کنار آن، بحث دامن زدن به انگیزه چالش‌های خیابانی هم بصورت توأمان مد نظر عده‌ای قرار دارد.
چندی قبل یکی از منتسبین یک جریان سیاسی خاص با اشاره به تجمعات سوگوارانه درگذشت خواننده جوان؛ بر رخ‌نمایی بدنه اجتماعی این جریان تأکید کرده بود...
شخص دیگری نیز در یک تریبون متعلق به همین جریان، درباره تجمعات درگذشت اشاره شده گفته بود: «نمایش، نمایش پاشایی نبود»
 
***
 
شبه‌داعشی‌ها برای صنعا چه خوابی دیده‌اند؟!
تظاهرات مخالفان حوثی‌ها در یمن و ضرورت تدابیر انقلابی
این تصویر را شبکه خبری راشاتودی از تظاهرات مخالفان حوثی‌ها در یمن منتشر کرده است.همانطور که از متن تصویر نیز هویداست؛ معترضان شیعیان حوثی از نمادی با عنوان «حرکة رفض» که شبیه آرم داعش است استفاده می‌کنند و در پلاکارد خود نیز بر روی عکس عبدالملک الحوثی، رهبر شیعیان حوثی و جمال بن عمر (فرستاده سازمان ملل به یمن) خط قرمز کشیده‌اند.
انقلاب شیعیان حوثی که با پشتیبانی اکثریت شیعه و سنّی مردم یمن و حتی نظامیان این کشور توانسته است دست برتر قدرت را در این کشور داشته باشد؛ با تهدیدات خارجی فراوانی از جانب آمریکا و متحدان عربی‌اش در منطقه مواجه شده است.
تحریم‌های آمریکایی، ارسال سلاح برای گروه‌های القاعده در داخل یمن و تهدید نظامی یمن توسط اعراب متحد آمریکا از جمله مهمترین این تهدیدات بوده است.
در داخل یمن نیز اقدامات تروریستی کور در جهت متشنج کردن اوضاع روی داده است.
حوثی‌ها که عربستان چندی قبل ضرب شصت نظامی آنها را هم چشیده است؛ در وهله کنونی تلاش کرده‌اند تا از اشتباهات سیاسی برحذر باشند و یمن را به سمت آرامش و ثبات سیاسی پیش ببرند.
با این وجود اما به نظر می‌رسد عزم آمریکا و متحدان عربی‌اش برای ناآرام سازی یمن و القای مخالف بودن اهل سنّت این کشور با حوثی‌ها؛ می‌طلبد که تدابیر سیاسی و امنیتی مدبّرانه‌تر و بهتری از جانب حوثی‌ها بعنوان قدرت برتر کنونی در یمن به‌کار گرفته شود.
باید دانست که کاخ سفید؛ همانند آنچه که در مصر روی داد و بیداری اسلامی مردم مصر با انقلاب‌دزدی آمریکا مواجه شد؛ در قبال یمن نیز آرام نخواهد نشست و قطعاً تحمل نخواهد کرد که تفکر منشعب دیگری از انقلاب اسلامی ایران در منطقه قد علم کند.
گفتنیست، تجمعات جزیره‌ای مدعیان مخالفت با حرکت انقلابی مردم یمن (که شباهت فراوانی با تجمعات مشکوک در اوان توطئه‌های تروریستی در سوریه دارد) تاکنون توسط حرکات مردمی و برگزاری تجمعات پرشور از جانب انقلابیون یمنی خنثی شده است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها