امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147031
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در ادامه بررسی لایحه بودجه 94 به بند الحاقی 2 ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در ادامه بررسی لایحه بودجه 94 به بند الحاقی 2 تبصره 2 پرداختند که براساس آن به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود به منظور پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در میادین مشترک نفتی و گازی توسط شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت مبلغ 4 میلیارد و 800 میلیون دلار در بانک‌های داخلی و خارجی اعم از خصوص و دولتی سپرده‌گذاری نماید.

پس از طرح این بند، محمد رضا پورابراهیمی پیشنهاد حذف آن را مطرح کرد، به دلیل آن که مغایرت با برنامه پنجم توسعه دارد.

در ادامه زنگنه وزیر نفت به دفاع از بند الحاقی پرداخت و گفت: متنی که پیشنهاد شده با هماهنگی 100 درصد صندوق توسعه ملی نوشته شده و نیز موجه‌ترین جا برای سرمایه‌گذاری نفت است و اگر نفت آسیب ببیند، صندوق نیز نابود می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه اینجا نوشته شده مستقیم از صندوق توسعه وام گرفته نمی‌شود، بلکه سپرده‌گذاری در بانک‌ها بوده و تسهیلات است که روشن است از این رو امر واجب بوده و طبق ماده 84 برنامه پنجم سود سپرده‌گذاری صندوق و نیز سود تسهیلات پرداخت می‌شود.

زنگنه با تاکید بر اینکه نخواستیم مزاحم مقام معظم رهبری شویم و در این رابطه مجوز بگیریم، بیان داشت: گفتیم از طریق روال قانونی در مجلس پیش برویم و اکنون اصل این بند به دو سوم رأی نیاز دارد، زیرا مغایر با برنامه بوده و امیدواریم که نمایندگان به آن رأی داده تا کار جلو برود زیرا وضعمان خیلی مشکل دارد.

در ادامه نیز محمد مهدی مفتح به عنوان مخالف حذف بند الحاقی گفت: میادین مشترک به خصوص با قطر وضع مناسبی ندارد و نباید فرصت را از دست داد با کاهش درآمد ارزی مواجه هستیم و نباید تحریم داخلی رخ دهد، اکنون امکانی وجود دارد تا بخشی از توسعه میادین را اجرا کنیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: شرایط خاصی که پیش بیاید حتماً ممکن است نظر مقام معظم رهبری این گونه باشد و مانند کاهش سهم صندوق مورد موافقت قرار گیرد و با این بند به منابع صندوق خللی وارد نمی‌شود، بلکه سپرده‌گذاری بوده و سود آن را می‌گیرد و تسهیلات نیز به دلیل سودآور مطمئن بازپرداخت شد بنابراین با پیشنهاد حذف مخالفیم.

به گزارش فارس، پیشنهاد حذف بند الحاقی 2 رأی نیاورد و همچنین اصل بند نیز به دلیل آنکه خلاف قانون برنامه بود تصویب نشد، بنابراین به کمیسیون ارجاع داده شده تا در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها