امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147049
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهمترین عامل سوانح رانندگی و ترافیکی را انسانی عنوان کرد ...

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهمترین عامل سوانح رانندگی و ترافیکی را انسانی عنوان کرد و اظهار داشت: هر چند که غیراستاندارد بودن برخی خودروها و جاده‌ها در حوادث رانندگی و ترافیکی مؤثر است اما مهمترین عامل را خطای انسانی ایفا می‌کند.

وی با بیان استفاده از تلفن همراه به عنوان یکی از مهمترین علل تصادفات شدید رانندگی گفت: صحبت با تلفن همراه موجب کاهش تمرکز می‌شود و این رفتار نقش مهمی در بروز تصادفات شدید رانندگی ایفا می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: وقتی تمرکز فرد به دلیل اشتغال ذهنی، اضطراب، افسردگی، آسیب‌های روانی و صحبت با تلفن همراه از بین می‌رود وقوع تصادفات رانندگی محتمل می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید دوباره بر کاهش تمرکز به عنوان عامل اصلی تصادفات رانندگی گفت: هر عاملی که تمرکز را کاهش دهد احتمال وقوع تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد. استفاده از تلفن همراه و کاهش تمرکز به این دلیل است که فرد در زمانی واحد نمی‌تواند به جاده و محتوای مکالمه تمرکز کند.

وی ادامه داد: مکالمه با تلفن همراه علت انگیزشی دارد و به این دلیل توجه و تمرکز به سمت آن سوق پیدا می‌کند. رانندگی مهارتی است که بر اثر تکرار ایجاد می‌شود و پس از مدتی فرد به طور خودکار رانندگی می‌کند این در حالی است که صحبت با تلفن همراه به دلیل عدم اطلاع از محتوای مکالمه آن خودکار نیست و مستلزم توجه و تمرکز است.

این روانشناس بالینی اظهار داشت: اشتغال ذهنی به این رفتار و محتوای مکالمه موجب می‌شود تا تمرکز فرد بر هم خورده و نتواند در زمان بحران بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: برخی افراد برای فرار از جرایم رانندگی از هندزفری می‌کنند غافل از اینکه استفاده از این وسیله فقط موجب رهایی دست‌ها می‌شود اما اشتغال ذهنی همچنان وجود دارد و احتمال وقوع تصادفات شدید رانندگی با استفاده از هندزفری کاهش پیدا نمی‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها