امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147056
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، محمدرضا بابایی، پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی فرش دستباف استان یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، محمدرضا بابایی، پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی فرش دستباف استان یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت تمام شده فرش دستباف گران است، بسیاری از مردم توان خرید آن را ندارند به همین دلیل فرش دستباف اکنون در بازار داخلی در غربت به سر می‌برد.
وی تاکید کرد: البته خوشبختانه فرش دستباف یزد در بازارهای جهانی از جایگاه خوبی برخوردار است و علاقمندان به این هنر اصیل، هنوز هم خواهان فرش دستباف یزد هستند اما امیدواریم بتوانیم بازار داخلی را نیز بهبود ببخشیم.
بابایی با بیان اینکه در گذشته در اغلب خانه‌های یزد دار قالی برپا بود و بسیاری از خانواده‌ها از این طریق امرار معاش می‌کردند، خاطر نشان کرد: با ورود فرش ماشینی، انگیزه قالیبافان یزدی به تدریج از بین رفت و مردم حتی دیگر برای خانه‌های خود نیز فرش نمی‌بافند.
معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد با اشاره به اینکه هنر فرش دستباف دوباره باید در میان خانواده‌های یزدی احیا شود، عنوان کرد: در این زمینه لازم است با برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها، مردم را به برپایی دار قالی در خانه‌ها تشویق و ترغیب کنیم و خانواده‌های یزدی را به سمتی ببریم که حداقل نیاز فرش خانه‌های خود را با فرش دستباف تامین ‌کنند.
وی تاکید کرد: مرکز ملی فرش ایران نیز باید با قدرت بیشتری وارد شود و به کمک استان‌هایی که زمینه و بستر لازم برای بافت فرش را دارند، بشتابد و امکانات و تسهیلات در اختیار آنها قرار دهد.
بابایی در بخش دیگری از سخنان خود، افول صادرات فرش استان یزد را نگران‌کننده خواند و افزود: اکنون در استان یزد سالانه 200 هزار متر مربع فرش تولید می‌شود در حالی که یزد به تنهایی قابلیت تولید میزان فرشی که اکنون در سطح کشور تولید می‌شود را داراست.
وی اظهار امیدواری کرد: با برپایی نمایشگاه‌های فرش و جشنواره‌های مختلف در این زمینه، روح هنر فرش‌بافی دوباره به خانه‌ها و خانواده‌های یزدی نفوذ کند و شاهد برپایی دار قالی در خانه‌ها باشیم.
انتهای پیام/2464/ط30/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها