امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14707
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۴
تعداد بازدید: 310
علیرضا ربانی مدیر «نشر غزال» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به بومی سازی مجموعه کتاب‌ها ...

علیرضا ربانی مدیر «نشر غزال» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به بومی سازی مجموعه کتاب‌ها و منابع الکترونیک سمعی و بصری آموزش زبان انگلیسی، اظهار داشت:‌ منابع الکترونیک سمعی و بصری چند رسانه‌ای آموزش زبان انگلیسی برای نخستین بار در کشور طراحی و بومی سازی شده است. این نرم افزارها براساس سیاست‌ها و رویکردهای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و نیز فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط  کمیته‌ای 14 نفره از کارشناسان زبان انگلیسی با سرپرستی مدیریت «نشر غزال جوان» به منظور استفاده بهتر در مراکز آموزش تخصصی زبان انگلیسی در سراسر کشور طراحی شده است.

وی درباره کتاب‌هایی که در این انتشارات بومی سازی شده‌اند، گفت: کتاب‌های بومی سازی شده در چهار رده سنی عرضه شده است. در دوره بزرگسالان که در حال تکمیل کردن آن هستیم کتاب‌های (Top Notch) تهیه شده‌اند. در رده سنی نوجوانان 11 تا 16 سال که شرایط سنی خاصی قرار دارند ، کتاب‌های (heythere) با حدود 10 هزار ساعت کار کارشناسی و در بیش از 18 ماه تهیه شد. این کتاب‌ها با مجوز وزارت آموزش و پرورش به عنوان کتاب کمک آموزشی در مدارس عرضه شد و این سری هم در مرحله تکمیل شدن است.

مدیر انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل افزود: کتاب‌های انگلیسی (Backpack) هم در 7 سطح برای گروه سنی 7 تا 11 سال تهیه شده است که در مرحله تقویت این آثار هستیم. دوره دیگری هم برای 3 تا 7 سالگی برای آشنایی با الفبا، صداها و آواها و ... از دو سال پیش عرضه شده‌اند و کتاب‌های (Majic phonic) را در کنار این کتاب‌ها قرار دادیم.

ربانی با بیان اینکه این کتاب‌ها به همراه منابع الکترونیک صوتی و تصویری است که نمونه خارجی ندارد، خاطرنشان کرد:‌ کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی (heythere)، (Backpack)،  (Top notch) و ... شامل مجموعه کتاب‌های لانگ من پیرسن در مدت یکسال و نیم تهیه و تولید شده است. امکان پخش همزمان صدا و تصویر، سادگی کار با نرم افزار، قابلیت برقراری با کاربر، تنوع و تعدد تصاویر، قابلیت باز کردن فیلم و متن‌های آموزشی و اتصال کاربر به اینترنت هنگام استفاده را از جمله ویژگی‌های نرم افزار چند رسانه‌ای زبان انگلیسی است که با این کتاب‌ها عرضه می‌شود. همچنین فلش‌ کارت‌هایی برای تقویت مهارت‌های زبانی دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: جایگزینی فرهنگ ایرانی به جای فرهنگ غربی در کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی از مهمترین اهداف بومی‌سازی کتاب‌های آموزشی زبان است و جای خالی بومی‌سازی و تطبیق فرهنگی دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی در تدریس این کتاب آموزشی احساس می‌شود. مجموعه کتاب‌های بومی سازی شده توسط این انتشارات از سوی وزارت آموزش و پرورش برای تدریس در مقاطع مختلف در آموزشگاه‌های آزاد تایید شده است.

مدیر انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل درباره مشکلاتی که در این عرصه وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر کتاب‌های اورجینال که مشکلات تصویری دارند، در ایران تکثیر و پخش می‌شوند، این منابع به صورت تکمیل هم نیستند و برخی از کتاب‌های کمک معلم در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌گیرند یا در برخی از دوره‌ها کتاب‌های اساتید در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد.

ربانی با بیان اینکه کتاب‌های آموزش اساتیدی که در این نشر تهیه شده را در فروشگاه‌ها عرضه نمی‌کنند، گفت: کتاب‌های اساتید را فقط به موسسات ارائه می‌کنیم و در حال حاضر در بیش از 1400 موسسه در سراسر کشور این کتاب‌ها تدریس می‌شوند. همچنین سعی داریم کتاب‌ها را با کیفیت خوب از نظر جنس کاغذ، صحافی، تولید نرم افزار و ... عرضه کنیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر برخی از مدارس با آموزشگاه‌های آموزش زبان قراردادهایی می‌بندند و این آموزشگاه‌ها بریده‌هایی از هر کتاب را در کنار هم قرار می‌دهند و عنوان تالیفی به آنها می‌دهند و امکانات جانبی در کنار این آموزش‌ها قرار نمی‌گیرند.

ربانی در پایان خاطرنشان کرد: این انتشارات در کنار عرضه کتاب‌ها و نرم افرازها کارگاه‌های آموزشی را برای آموزش دبیران زبان برگزار می‌کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها