امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147079
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی دادستان کل کشور در همایش حقوق و اقتصاد مقاومتی که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی دادستان کل کشور در همایش حقوق و اقتصاد مقاومتی که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی و مسائلی که دشمن برایمان ایجاد کرده است را توصیه مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ما به اندازه‌ای که در حوزه فرهنگی، فناوری اطلاعات و تولید گام برداشته‌ایم در حوزه اقتصادی گام برنداشته‌ایم و در یک جمله باید گفت با نگاه به نسخه‌هایی که بیگانگان ترسیم کرده‌اند حرکت کردیم و بلکه باید به خودمان متکی باشیم.

وی با بیان اینکه این سازوکارهایی که امروز برای ما وجود دارد به یک بازنگری احتیاج دارد، اظهار داشت: تسهیل در تولید ملی و کارآفرینی می‌تواند بسیار در اقتصاد تأثیر بگذارد و در بعد اقتصاد مقاومتی به نظر ما سه رکن اساسی وجود دارد که شامل پایداری، خوداتکایی و استواری می‌شود.

دادستان کل کشور گفت:‌ امروز سالروز فرمان رهبری به منظور اقتصاد مقاومتی است و دستگاه‌ها باید اعلام کنند که در این راستا چه گام‌هایی برداشته و چه افق‌هایی را در این زمینه برای خود تصور کرده‌اند.

رئیسی ادامه داد: امروز دشمن تحلیل کرده است که تحریم‌ها مؤثر بوده و اگر ظاهر سخن آنها را بگیریم نشان می‌دهد که تحریم برای آنها یک راهبرد است و به راحتی و سهولت دست از تحریم برنمی‌دارند. بالاتر از تحریم‌ها نیز تحریم‌‌های نانوشته‌ای است که در حق کشور ما دارند اعمال می‌کنند.

وی با بیان اینکه نسخه اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه نجات‌بخش ملت ایران از تنگناه‌ها است، گفت: باید مجموعه نظام به ویژه دولت و دولتمردان آن حس لازم را برای اجرای آن سیاست‌ها پیدا کنند.

دادستان کل کشور در تشریح راهکارهای اجرای اقتصاد مقاومتی افزود: ساماندهی نظام بانکی و پولی کشور به نحوی که نظارت بر دارایی بانک‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که با بانک‌ها همکاری می‌کنند صورت بگیرد. همچنین آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی سیستم نظارت بانک مرکزی که هر کجا اگر تخلفی اتفاق افتد فریادش بلند شود دو راهکار اجرای اقتصاد مقاومتی است.

وی در ادامه تشریح راهکارهای اقتصاد مقاومتی افزود: ارتقای نظام سلامت اداری به ویژه در نظام بانکی و به‌روز رسانی بسیاری از قوانین بسیار مهم است همچنین با وجود این میزان زیاد از قاچاق کالا در کشور سخن گفتن از تولید ملی بسیار آرمانی است. مؤسسات بانکی غیرمجاز که تهدیدی برای نظام پولی کشور است باید ساماندهی شوند و همچنین قوانین ضد تولید ملی نیز باید اصلاح شود.

رئیسی ادامه داد: باید سازوکارهای حمایت از سرمایه‌گذاری و کارآفرینان به صورت شفاف انجام شود و همچنین سیاست‌های اصل 44 به صورت دقیق اجرا شود و نظارت بر حسن اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و موضوع مصرف و سامان دادن به نظام مصرف از نکات ضروری برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

دادستان کل کشور اظهار داشت: اگر بخواهم در یک جمله راهکار اجرای سیاست مقاومتی را تشریح کنم باید بگویم که آن حس اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصل 44 در حوزه‌های مختلفی ضرورتی است که باید به آن پرداخته شود.

وی به راهکارهای ایجاد زیرساخـت‌های برای اجرای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت:  رفع موانع تولید ملی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، اعتماد مسئولان به جوانان، دوری کشور و افکار عمومی از مسائل حاشیه‌ای و فرعی، اقدامات ضروری در بعد فرهنگی می‌تواند زیرساخت‌های اقتصاد مقاومتی را ایجاد کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها