امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147102
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «وگر استرومن» دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ که برای برگزاری پنجمین دور ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «وگر استرومن» دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ که برای برگزاری پنجمین دور گفت‌ وگوهای جمهوری اسلامی ایران و نروژ در تهران بسر می‌برد با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ملاقات کرد.

در این ملاقات، مجید تخت روانچی با استقبال از ارتقاء سطح رایزنی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و نروژ، از روند رو به توسعه و آغاز فصل جدید در روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد و افزود: مناسب است تا ظرفیتهای موجود اعم از دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت تحقق همکاری‌ها و تعاملات دو کشور مورد استفاده قرار گیرند.

روانچی با اشاره به روند پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در چارچوب 1+5، اظهار داشت: در صورتیکه طرف مقابل دست از افکار گذشته بردارد و نخواهد از موضوع تحریم‌ها استفاده ابزاری کند، می‌توانیم در اسرع وقت به توافق جامع برسیم.

وی ضمن تأکید بر ضرورت توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور در هر شرایط، اعلام کرد: سطح اندک مبادلات اقتصادی دو کشور نیازمند توجه و فعالیت بیشتر است و فرصت‌های زیادی وجود دارد که می‌شود از آنها در جهت توسعه روابط بهره گرفت.

معاون وزیر خارجه کشورمان از بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، شیلات و محیط زیست به عنوان زمینه‌های مناسب برای همکاری یاد کرد.

وی همچنین ضمن مطرح کردن زمینه‌های همکاری در بخش‌های فرهنگی و علمی، خواستار تسهیلات لازم برای تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ و رفع تضییقات و مشکلات آنها شد.

وگر استرومن دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ نیز در این ملاقات با اشاره به روابط دیرینه دو کشور اظهار داشت: پتانسیل زیادی برای همکاری‌ها وجود دارد. ما بسیار امیدوار هستیم که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه خوب برسد. موفقیت در این مذاکرات در تمامی سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به سود همه طرفهای ذیربط خواهد بود.

دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ همچنین در مورد همکاریهای اقتصادی ایران و نروژ گفت: بخش‌های انرژی و همکاریهای دریایی نظیر شیلات، نیز مسائل زیست محیطی از جمه بخش‌های مناسب برای همکاریها می‌باشد و امیدوار هستیم با توجه به تفاهمات حاصله همکاریهای دو کشور گسترش یابند.

استرومن درخصوص وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ اعلام کرد: ما در این خصوص کار زیادی را انجام داده‌ایم. سازمانهای ذیربط نروژی از جمله وزارت دادگستری سعی کرده‌اند تا سیستم مربوط به صدور روادید شفافتر و سریعتر شود. تلاش‌ها و پیگیری‌ها تا رسیدن به شرایط مناسب ادامه دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها