امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147175
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۲۲
تعداد بازدید: 76
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «نوام چامسکی» زبان‌شناس، اندیشمند و کارشناس برجسته مسائل سیاسی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «نوام چامسکی» زبان‌شناس، اندیشمند و کارشناس برجسته مسائل سیاسی می‌ گوید سیاست‌های آمریکا در عراق به شکل‌گیری گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی عراق و شامات» یا «داعش» منجر شده است.

آقای چامسکی در مصاحبه‌ای که مجله «ژاکوبین» روز دوشنبه آن را منتشر کرده می‌گوید سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا و تحریم‌های این کشور در عراق با ایجاد بی‌ثباتی در جامعه مدنی این کشور موجب ایجاد تفرقه‌های قومی و ایجاد گروه تروریستی داعش شد.

این دانشمند سیاسی که همراه با «گراهام فولر»، از افسران اسق سیا در این مصاحبه شرکت کرده بود گفت با او درباره اینکه آمریکا بسترهای شکل‌گیری و رشد داعش را فراهم کرده، موافق است.

چامسکی حمله سال 2003 آمریکا به کشور عراق را اقدامی «ویران‌کننده» خواند و گفت این حمله در زمانی صورت گرفت که عراق در اثر جنگ طولانی‌مدت با ایران و تحریم‌های آمریکا تقریباً نابود شده بود.

وی درباره اثرات سیاست‌های تحریمی آمریکا در عراق گفت: «(این تحریم‌ها) جامعه مدنی آمریکا را از بین بردند و به تقویت دیکتاتوری منجر شدند که بسیاری از عراق‌ها را متقاعد کرد برای زنده ماندن باید به او اعتماد کنند.»

چامسکی در ادامه با اشاره به حمله آمریکا به عراق گفت واشنگتن با این اقدام گروه‌های مختلف این کشور از جمله سنی، شیعه و کرد را از هم متفرق کرد. وی گفت:«ظرف دو سال درگیری‌های عمده و بی‌رحمانه‌ای در این کشور ایجاد شده که محرک آن حمله آمریکا بود.»

آقای چامسکی در بخش دیگری از این مصاحبه  ایدئولوژی تکفیری داعش را دست‌پرورده عربستان سعودی، از متحدان نزدیک آمریکا خواند.   

انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها