امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14723
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۵
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا اورنگی امروز در همایش ملی مبارزه با بیابان‌زایی اظهار داشت: پدیده ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا اورنگی امروز در همایش ملی مبارزه با بیابان‌زایی اظهار داشت: پدیده بیابان‌زایی نتیجه مدیریت نامناسب آب و خاک، انهدام جنگل‌ها و پوشش گیاهی و استمرار خشکسالی است که حاصلی جز خشکی و تخریب سرزمین را در پی ندارد، این پدیده محدود به مرزهای جغرافیایی نبوده و به عنوان یک پدیده فرامرزی، کل بشریت را تهدید می‌کند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: به عنوان نمونه آلودگی‌ ناشی از طوفانهای گرد و غبار، منابع زیستی و اقتصادی مناطق وسیعی کشورمان و کل منطقه را تحت تأثیر قرار داده و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده است که جبران آنها مستلزم تحمل هزینه‌های گزاف و بعضاً جبران‌ناپذیر است.

اورنگی گفت: برای کنترل پدیده خشکسالی و بیابان‌زایی، معاهده بین‌المللی مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی ملل متحد بستر مناسبی است که چارچوب حفظ منابع محیطی، ممانعت از تخریب مواهب خدادادی، حفاظت از بسترهای تولیدی و در نهایت آسایش و رفاه انسان‌ها را محقق کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که منابع خاک به عنوان منابع طبیعی تجدید شونده بستر فعالیت‌های کشاورزی است و پایداری آن مستلزم مدیریت مناسب و بهره‌برداری اصولی از این منابع الهی است، بنابراین بدون در نظر گرفتن مبانی علمی مدیریت پایدار منابع آب و خاک و به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک، نمی‌توان حفاظت از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی را به طور کامل تضمین کرد.

به گفته اورنگی یکی از نمونه‌های عینی ایجاد ناپایداری و آسیب‌های اقتصادی به کشور در سال‌های اخیر،‌ وقوع پدیده طوفان‌های گرد و غبار در منطقه و تأثیر آن بر کاهش میزان محصولات کشاورزی ناشی از آن است.

وی تصریح کرد: کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، خشکسالی‌ها و مدیریت نامناسب منابع آب و خاک موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و پیدایش کانونهای مولد گرد و غبار در کشورهای همسایه شده است.

اورنگی گفت: بررسی‌ها نشان از افزایش شدت، استمرار و پایداری طولانی گرد و غبار در کشور به خصوص در استانهای غربی، جنوبی و جنوب غربی و حتی مناطق مرکزی کشور را دارد.

وی ادامه داد: سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی نیم قرن گذشته بیش از 7 میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی کشور را احیا کرده که در کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و کاهش خسارت وارده به منابع زیستی و اقتصادی بسیار موفق بوده است.

تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با بیابان‌زایی منجر به ریاست دوره‌ای کنوانسیون در منطقه آسیا و اقیانوسیه در دو ساله اخیر شده است.

رئیس کارگروه ملی مقابله با بیابانزایی گفت: جمهوری اسلامی ایران در بعد همکاری‌‌های بین‌المللی مقابله بیابان‌زایی و توانمندسازی جوامع محلی پروژه‌های مشترکی با UNDP، فائو و کمیساریای عالی پناهندگان در دست اجرا دارد.

این همکاری در قالب پروژه‌های ترسیب کربن، منارید، حبله رود و احیای منابع طبیعی جامعه محور در محدود 12 استان کشور و با هدف توانمندسازی جوامع محلی و دستیابی به الگوهای مناسب مشارکتی بای مقابله با بیابان‌‌زدایی در حال انجام است.

رئیس سازمان جنگل‌های گفت: بدون تردید بهبود وضعیت منابع تجدیدشونده بدون مشارکت وسیع و نهادینه بهره‌برداران، ذینفعان و دستگاه‌های مؤثر و متأثر میسر نبوده و این راهبرد زمانی حاصل می‌‌شود که مبتنی بر آگاهی و ارائه آموزش‌های لازم به همراه برنامه‌های مشخص باشد.

وی ادامه داد: این مهم طی 10 سال گذشته با اجرای پروژه‌های بین‌المللی تعمیم و توسعه آن به استان‌های بیابانی اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: دستیابی به موارد ذکر شده و در نهایت مهار بیابان‌زایی و افزایش تولید و حماسه اقتصادی در مناطق خشک در گرو مشارکت مردم و توانمندسازی جوامع محلی و اجرای طرح‌های جامع‌نگر و اجرایی شدن «برنامه اقدام ملی مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی» میسر است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها