امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14724
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۵
تعداد بازدید: 69
به گزارش فارس به نقل از سی‌آی‌او – تودی، فناوری‌های مبتنی بر فرمان‌های صوتی راننده این روزها به میزان زیاد در نسل جدید اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار ...

به گزارش فارس به نقل از سی‌آی‌او – تودی، فناوری‌های مبتنی بر فرمان‌های صوتی راننده این روزها به میزان زیاد در نسل جدید اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به راننده امکان می‌دهد تا حین حرکت در جاده پیامک بفرستد، گفت‌وگو کند و حتی به صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی سر بزند، اما این طور که مطالعه جدید نشان داده است، استفاده از این فناوری هم عاری از خطر نیست و می‌تواند حواس‌پرتی راننده را باعث شود.

مرکز AAA Foundation در حوزه امنیت عبور و مرور مطالعه جدیدی انجام داده است که نشان می‌دهد متناسب با افزایش فعالیت‌های حافظه و بیشتر شدن حواس‌پرتی راننده سرعت پاسخگویی به اتفاقات پیش‌رو کاهش میابد، فعالیت مغز مختل می‌شود و در نهایت اسکن تصویری راننده از جاده پیش‌رو با کندی صورت می‌گیرد و فرد دچار اختلالات بصری می‌شود.

این اتفاقات به طور بالقوه می‌تواند باعث شود تا راننده اتفاقات پیش‌روی خود را به درستی نبیند و توجه آن به علامت‌های راهنمایی و رانندگی از جمله علامت توقف یا محل عبور عابر پیاده کم شود.

در این مطالعه همچنین میزان حواس‌پرتی راننده به صورت بصری و حافظه‌ای در جریان حرکت چشم‌ها و دست‌ها به هنگام کارهایی از جمله پاسخگویی به پیامک‌ها مورد مطالعه قرار گرفت. کارشناسان در پایان اعلام کردند که حتی اگر فرد حین رانندگی از هندزفری استفاده کند و مشغول صحبت کردن با تلفن همراه باشد باز هم خطرات پیرامون کاهش نمیابد.

لازم به ذکر است پیش از این هم در ماه آپریل مطالعه‌ای روی 150 راننده انجام شده بود که نشان می‌داد استفاده از سیستم‌های تبدیل صوت به متن در حین رانندگی به اندازه تایپ کردن و ارسال پیامک‌های نوشتاری خطرناک است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها