امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147250
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۹
تعداد بازدید: 347
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ابراهیم جمیلی در کنفرانس صنعت سرب و روی در چشم انداز بازار اظهار داشت: توجه دولت به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ابراهیم جمیلی در کنفرانس صنعت سرب و روی در چشم انداز بازار اظهار داشت: توجه دولت به صنعت سرب و روی کم است و بر خلاف صنعت فولاد، به این صنعت و مشکلات آن توجه جدی نمی‌شود.

وی ادامه داد: با این وجود، بخش خصوصی در این صنعت رشد کرده است، در حال حاضر از تکنولوژی روز دنیا عقب نیستیم و حتی در شرایط تحریم نیز توانسته‌ام محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی با بیان این که 3 برابر نیاز داخل به سرب و روی، صادرات داشته‌ایم، افزود: بی‌توجهی به معادن و عدم واگذاری آنها به بخش خصوصی و همچنین عدم مشارکت دولت با شرکت‌های خصوصی باعث فرار سرمایه‌ها از ایران به کشور ترکیه و همچنین دیگر کشورها شده و اولین کارخانه فراوری سرب و روی در ترکیه با سرمایه‌گذاری ایرانی در ترکیه ایجاد شده است.

جمیلی تصریح کرد: در حال حاضر معادن متروکه در صنعت سرب و روی وجود دارند که بلااستفاده مانده و اکثراً دولتی هستند.

وی از دولت خواست تا این معادن را واگذار کند و یا با همکاری بخش خصوصی، آنها را فعال کند.

به گفته وی، معدن سرب و روی مهدی آباد از جمله معادن بزرگ در کشور است که هنوز فعال نشده و این در حالی است که کارخانه‌های صنعتی داخلی در تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکل روبرو هستند.

عضو هیات مدیره انجمن سرب و روی به دولت پیشنهاد کرد تا در معادن سرمایه‌گذاری کند و سپس آنها را به بخش خصوصی واگذار کند که در این صورت، توان تولید شمش سرب و روی کشور و همچنین صادرات این صنعت افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در صورت رفع مشکلات معدن مهدی‌آباد می‌توان طی 2 سال، یک کارخانه 300 هزار تنی کنسانتره را راه اندازی کرد.

عضو هیات مدیره انجمن سرب و روی تأکید کرد: دولت نگران از دست دادن مالکیت معادن نباشد، فقط اجازه دهد که سرمایه‌گذاران وارد فعالیت‌های معدنی شوند.

دلیل تأخیر در بهره‌برداری از معدن مهدی آباد چیست؟

به گزارش فارس، محمد بهرامن نایب رئیس خانه معدن نیز در این کنفرانس با بیان اینکه ایران در تولید سرب و روی بعد از چین، قزاقستان و هند در رتبه چهارم آسیا قرار دارد، گفت: نگاه به بخش معدن نباید یک نگاه روزمره باشد، بلکه باید در راستای توسعه پایدار به این بخش توجه شود.

وی با اشاره به تأکید قانون معادن بر حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های معدنی، این سوال را طرح کرد که دلیل تأخیر در بهره‌برداری از معدن مهدی آباد چه چیزی است؟

بهرامن همچنین از امضای توافق نامه با دانشگاه کانادا جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی معدنی در کانادا توسط کارشناسان ایرانی و از اردیبهشت 94 خبر داد.

صنعت سرب و روی تا 5 سال آینده با کمبود خوراک روبرو می‌شود

مهدی کوهی، مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی ایران نیز در این کنفرانس اظهار داشت: مشکل فعلی صنعت سرب و روی ایران، کمبود خوراک مورد نیاز است و این صنعت تا 5 سال آینده تکلیف خود را نمی‌داند.

وی افزود: نیاز 81 واحد سرب و روی کشور، 3 میلیون تن خاک سرب و روی است، اما به دلیل عدم توانایی شرکت‌های تأمین کننده مانند شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، ما تنها به 32 درصد این رقم دسترسی داریم.

وی افزود: مشکل اصلی در عدم بهره برداری به موقع از معدن مهدی آباد است، این معدن اکنون راکد است و اگر ایمیدرو همین امروز اجرا و بهره برداری از آن را به یک شرکت استرالیایی بسپارد، 5 سال طول خواهد کشید که کار به پایان برسد و تا آن زمان معلوم نیست دو سوم ظرفیت صنعت سرب و روی باید از کجا منابع مورد نیاز خود را تأمین کند؟

کوهی گفت: شرکت توسعه معادن روی ایران سالانه به یک میلیون تن خاک سرب و روی نیاز دارد، اما ما تنها 140 هزار تن خوراک دریافت می‌کنیم، در نتیجه با ظرفیت پایین فعال هستیم.

وی افزود: مصرف سرب و روی در جهان افزایش خواهد یافت و توسعه مداوم چین از جمله دلایل این اتفاق است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار