امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147324
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار فارس،علیرضا دبیر در صد و سی و سومین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ شهرداری تهران و ...

به گزارش خبرنگار فارس،علیرضا دبیر در صد و سی و سومین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ شهرداری تهران و سازمان ها و شرکت های تابعه؛ با بیان این مطلب اظهار داشت:‌ من نمی خواهم از شهرداری تهران گله کنم چون به استثنای حوزه برنامه ریزی و بودجه  آنطور که باید در جریان تصویب بودجه فعال نبودند اما به جای آن از ۳۰ همکار خودم در شورا تشکر ویژه دارم. 
وی اضافه کرد: ما‌ آزمون و خطا نمی کنیم اما کار بزرگی را در شورا تمرین می کنیم. در مراحل تصویب بودجه سال ۹۴ روسای کمیسیون ها فراکمیسیونی عمل کردند و در حوزه های مختلف ورود داشتند. در این فضای مشارکت انتقاد هم وجود داشت اما برآیند آن بسیار خوب بود.

علیرضا دبیر با اشاره به افزایش سهم نقدی بودجه به سهم غیرنقدی آن توضیح داد: با توجه به کاهش سقف درآمدی نسبت به رقم پیشنهادی شهرداری؛ هزینه ها نیز از مبلغ ۱۷ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان به ۱۷ هزار و ۲۱۹ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده و پیشنهاد شهرداری از نسبت ۵۵ درصد بودجه نقدی به ۴۵ درصد بودجه غیر نقد؛ به عدد ۶۴ درصد بودجه نقد و ۲۶ درصد بودجه غیر نقد تغییر کرده است.

وی در خصوص سهم درآمدهای پایدار در بودجه شهرداری تهران توضیح داد: در سال ۹۳ از بودجه ۱۵ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومانی شهرداری تهران ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن به درآمدهای پایدار اختصاص داشت اما امسال پیشنهاد شهرداری ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد پایدار بود که ما در شورا آن را به ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رساندیم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد:‌ پیشنهاد شهرداری رشد ۲۷ درصد درآمدهای پایدار نسبت به سال گذشته بود که شورا آن را ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داده است.

علیرضا دبیر در خصوص جایگاه موافقت نامه ها اظهار داشت:‌ ما روی موافقت نامه های مبادله ای که بین معاونت برنامه ریزی و سازمان ها و شرکت ها انجام شده بود ورود پیدا کردیم و اصلاحاتی را در برخی از آنها اعمال کردیم.بر اساس آماری که آقای دکتر قالیباف ارائه کرده بودند ۳۰ درصد بودجه هزینه ای و ۷۰ درصد آن سرمایه ای بود اما بررسی جزیی توافق نامه ها و تغییراتی که در بودجه اعمال شد سهم بودجه هزینه ای به ۲۷ و هفت دهم درصد رسیده است. 

وی با تاکید بر اینکه در بودجه ریزی جدید عنوان نگهداشت وجود ندارد؛ گفت:‌ موافقت نامه هایی که بین معاون برنامه ریزی و واحدهای اجرایی بسته می شود ۵ نسخه است که عین آن برای کمیسیون ها ارسال می شود. به این ترتیب همه اعضا قیمت تمام شده پروژه ها را دارند و از این به بعد چیزی به اسم مازاد وجود نخواهد داشت.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران افزود: از افتخارات شورای چهارم این است که حتی در بخش هزینه ای هم موافقت نامه مبادله می شود و کلیه ۱۷ هزار و ۲۱۹ میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران با موافقت نامه هزینه خواهد شد.

وی از یکایک کمیسیون های تخصصی شورا تشکر کرد و گفت:‌ کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اقدامات توجه ویژه ای به ایجاد و توسعه مددسراها، مراکز فوریتها و خدمات اجتماعی، سرای کار و زندگی، مرکز خدمات اجتماعی کودکان و سامانسرای زنان مطابق بندهای ماده 104 مصوبه برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران و نقشه های پیوست در مناطق 22گانه داشته است.

دبیر ادامه داد: ان شاالله با تاسیس هر ۲۲ مرکز در ۲۲ منطقه شهرداری تهران انقلابی در موضوع آسیب های اجتماعی در شهر تهران ایجاد شود. 

وی در خصوص حساسیت های کمیسیون سلامت و خدمات شهری توضیح داد: در حالی که سقف درآمدی بودجه ۲۶۰ میلیارد تومان کاهش داشته اما ما برای اینکه مشکل زباله برای همیشه در شهر تهران حل شود به پیشنهاد کمیسیون سلامت و خدمات شهری بودجه ویژه ای برای زباله سوز پیش بینی شده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه از افزایش ۷۵ میلیارد تومانی بودجه پیش بینی شده برای واحدهای تولیدی انرژی از پسماند نسبت به پیشنهاد ۵ میلیارد تومانی شهرداری تهران خبر داد و گفت: اعتبار این بخش به ۸۰ میلیارد تومان رسیده است. 

دبیر همچنین ورود به موضوع باغات کن را از دیگر تاکیدات کمیسیون سلامت و خدمات شهری عنوان کرد و با تشکر از کمیسیون عمران و حمل و نقل برای افزایش بودجه مترو گفت:‌ در موضوع مترو بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به بودجه پیشنهادی شهرداری برای مترو اضافه شده است. به طوری که بودجه پیش بینی شده برای توسعه خطوط متروی تهران با تملک املاک به مبلغی بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. 

وی همچنین از کمیسیون شهرسازی و معماری نیز به دلیل پیگیری اجرای طرح های جامع و تفصیلی و برنامه ۵ ساله تشکر کرد و گفت:‌ ما طرح های موضوعی و موضعی را در بودجه پیش بینی کردیم و برای اولین بار نزدیک به ۳۶ میلیارد تومان اعتبار به منظور گشایش معابر در بافت های فرسوده در سرجمع اعتبارات تملک دارایی سرمایهای مناطق پیش بینی شده و تبصره ای در این خصوص و ردیف جدیدی به نام بافت فرسوده در بودجه ایجاد شده است

دبیر با اشاره به اینکه مبلغ این ردیف در حد ۵۰ میلیارد تومان است گفت:‌ این رقم ردیف کمی است که به امید خدا در تبصره ها با تعریض معابر این رقم جبران خواهد شد.

وی همچنین از کمیسیون نظارت و حقوقی تشکر کرد و گفت:‌ برای اولین بار در بودجه سال ۹۴ اعتبار لازم ویژه عملیات سامانه 137 به صورت متمرکز جهت توزیع در مناطق 22گانه پیش بینی شده است. همچنین در راستای انقباضی بودن بودجه به منظور صرفه جویی بیشتر هزینه های آسفالت و جداول کاهش پیدا کرده است. 

دبیر تاکید کرد:‌ با توجه به میزان ۱۷ درصدی رشد شاخص بهای مصرف کننده (تورم) که توسط بانک مرکزی اعلام شده و از طرفی اعلام افزایش ضریب حقوق پایه معادل 14درصد؛ بودجه ارائه شده برای سال آتی یک بودجه انقباضی است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه کاهش اعتبارات هزینه ای از مبلغ ۵ هزار و ۱۵۴ میلیارد تومان پیشنهادی شهرداری به مبلغ ۴ هزار و ۷۷۸ میلیارد تومانی به کمک اعضای شورا را نقطه قوت بودجه سال آینده دانست و گفت:‌ علاوه بر کاهش اعتبارت هزینه ای شهرداری: در بازپرداخت وام ها عین پیشنهاد شهرداری را قبول کردیم. 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: بیش از ۹۵ درصد نظرات کمیسیونهای مربوطه در حوزه های مأموریتی اعمال شده و اگر جایی این رضایت صددرصدی نبوده به خاطر حفظ تعادل در بودجه و اولویت بخشیدن به برنامه پنج ساله است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها