امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147332
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سیامک فرخ فرقانی دبیر اجرایی همایش کشوری سوختگی در نشست خبری این همایش گفت: مراجعه‌کنندگان ماهیانه به ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سیامک فرخ فرقانی دبیر اجرایی همایش کشوری سوختگی در نشست خبری این همایش گفت: مراجعه‌کنندگان ماهیانه به بیمارستان مطهری 150 نفر هستند که متأسفانه 10 درصد این افراد فوت می‌ کنند و 90 درصد باقیمانده نیز عوارض شدیدی دارند و شرایط بدی را طی می‌کنند.

وی در رابطه با هزینه‌های درمان سوختگی در کشور گفت: درمان‌های سوختگی در تمام دنیا گرانقیمت هستند، یعنی درمان هر یک درصد سوختگی، 2 تا 3 هزار دلار هزینه دربردارد و تمام دنیا این هزینه را انجام می‌دهد، ولی ما متأسفانه در بین کشورهای جهان سوم نیز از نظر مرگ و میر آمار بدی داریم.

فرقانی خاطرنشان کرد: علاوه بر هزینه درمان‌های حاد و سوختگی، این افراد ده‌ها بار نیز تحت جراحی ترمیمی قرار می‌گیرند یعنی بیمار سوختگی در این مرکز حضور داشته است که تا 70 بار تحت جراحی ترمیمی قرار گرفته است و در حقیقت هزینه جراحی‌های غیرسوختگی بر افراد دچار سوختگی بیش از هزینه درمانی خود سوختگی است.

دبیر اجرایی همایش کشوری سوختگی تأکید کرد: ما باید تلاش خود را بر پیشگیری متمرکز کنیم، چرا که هزینه‌های درمان و افزایش تخت و بیمارستان راهگشا نیست، برای مثال؛ چنانچه پیچی در جاده مشکل دارد و باعث تصادف و مجروح شدن افراد می‌شود باید آن پیچ را اصلاح کرد نه آنکه تعداد بیمارستان‌ها را افزایش داد.

فرقانی در رابطه با سوختگی الکتریکی در کشور گفت: سوختگی‌های الکتریکی در ایران بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است، چرا که این آمار در ایران نزدیک به 15 درصد است، ولی در دنیا رقمی در حدود 3 تا 4 درصد را شامل می‌شود.

وی یکی از موارد برق‌گرفتگی را برق‌گرفتگی کارگران عنوان کرد و گفت: برق‌گرفتگی الکتریکی ناتوان‌کننده است و قطع عضو ایجاد می‌کند، بنابراین بهتر است اداره برق در محل احداث بنا، سیم‌های لخت را عایق کند، چرا که در بسیاری از موارد میلگردهای کارگران با سیم‌ها برخورد می‌کند.

فرقانی تأکید کرد: بیماری که دچار سوختگی می‌شود به شدت هزینه‌بردار است و سطح اقتصادی وی افت می‌کند، چرا که به وی نگاه بدی وجود دارد و در جامعه پذیرش نمی‌شود و به وی کار نمی‌دهند.

دبیر اجرایی همایش کشوری سوختگی خاطرنشان کرد: شایع‌ترین عامل سوختگی در کودکان آبجوش است، ولی در کل، شعله بالاترین علت سوختگی است.

فرقانی تصریح کرد: 10 تا 15 درصد سوختگی‌ها مربوط به کودکان است که 95 درصد این سوختگی‌های کودکان نیز ناشی از سهل‌انگاری والدین است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها