امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147355
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اعزامی به لرستان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در ادامه سفر به استان لرستان با قضات و ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اعزامی به لرستان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در ادامه سفر به استان لرستان با قضات و کارمندان قضایی این استان دیدار کرد و با اشاره به لوایحی که قوه قضاییه چه در این دولت و چه در دولت قبل ارسال کرده بود اما به مجلس نرفت، گفت: یکی از این لوایحی که بسیار مهم است لایحه پلیس قضایی است که متأسفانه در دولت قبل هیچ کمکی برای آن نشد و ما طبق برنامه پنجم مؤظف بودیم تا آن لایحه را ارائه دهیم اما دولت گذشته آن را بایگانی کرد و این تخلف یک تخلف آشکار است زیرا دولت نمی‌تواند در لایحه قضایی دخالت کند.

وی افزود: ما تلاش بسیار کردیم تا قانونی در مجلس تصویب شود که اگر لایحه‌ای که از سوی قوه قضاییه به دولت می‌رود تا دو دوره 3 ماهه اگر توسط دولت به مجلس نرفت خود قوه قضاییه بتواند آن را به مجلس بفرستد. این قانون باعث شد تا کمک خوبی به قوه قضاییه شود تا لوایح قضایی که روی زمین مانده است را قوه قضاییه به جریان بیندازد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ابهام قوانین گفت: قوانین ما در موارد مختلف ابهام دارد اما دادسرای انتظامی قضات به دلیل اختلاف برداشت و اختلاف استنباط هیچ یک از قضات را محکوم نمی‌کند و فقط این دادسرا قضات را به دلیل تخلفات محکوم می‌کند.

آملی لاریجانی با اشاره به معیشت کارمندان دستگاه قضایی گفت: ما در اواخر سال گذشته 50 درصد حقوق کارمندان دستگاه قوه قضاییه را افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های قوه قضاییه که در ابلاغ مقام معظم رهبری هم آمده بحث تحول قوه قضاییه است، اظهار داشت: قوه قضاییه راه خود را دارد ادامه می‌دهد ولی باید فکری کند که چگونه قوه را متحول کند.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه برای تحول قوه قضاییه توجه به چند عامل ضروری است، ادامه داد: یکی از این عامل‌ها برنامه‌محوری و اتقان آرا و عدم اطاله دادرسی است. بعضی از قضات با اینکه قوانین روشن هستند استدلال‌های درستی ندارند و تقاضا می‌کنیم که قضات برای رضایت‌مندی مردم بیشتر تلاش کنند.

وی با اشاره به شوراهای حل اختلاف گفت: اساس تشکیل شوراهای حل اختلاف ایجاد صلح و مصالحه است. من در اوایل کار خیلی با تشکیل شوراهای حل اختلاف موافق نبودم ولی در ادامه دیدیم که فعلاً در چنین برهه‌‌ای بهترین وسیله برای حل و فصل دعواها شوراهای حل اختلاف است و این شوراها بار زیادی را از دوش قوه قضاییه برمی‌دارد. همچنین ما هم باید مشکلات آنها را حل کرده و برای بهبود وضعیت معیشت آنها تلاش کنیم.

رئیس قوه قضاییه فعالیت معاونت منابع انسانی را در جذب و آزمون قضات بسیار خوب دانست و گفت: من معتقدم هم معاونت منابع انسانی و هم دادگستری استان باید مقدمات آموزش دائم را فراهم کند زیرا تجدید علوم در اتقان آرا و کیفیت دادرسی بسیار مؤثر است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه باید قانون آیین دادرسی کیفری، قانون حمایت از خانواده و ارتقای سلامت اداری باید مشکلاتش حل شود درباره معاونت پیشگیری از وقوع جرم گفت: من به آقای الفت توصیه کردم که مکرر به استان‌ها سر بزند و تمام استان‌ها در امر پیگیری از وقوع جرم به همکاری با قوه قضاییه ابراز تمایل کردند.

وی اظهار داشت: با پیشگیری از وقوع جرم بسیاری از بار قوه قضاییه کم می‌شود. داستان لایحه پیشگیری از وقوع جرم نیز داستانی طولانی است و امیدوارم در مجمع تصویب و ابلاغ گردد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز با یک بحرانی در زندان‌ها مواجه‌ایم، گفت: باید فعالیتی انجام شود تا جمعیت زندان‌ها کاهش یابد و مسئولان و قضات در حد میسور اگر مشکل قانونی وجود ندارد در صدور احکام حبس را تبدیل کنند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه قوه قضاییه در برخورد با جرائم خشن، سارقین مسلح و مفسدین اقتصادی با قاطعیت عمل می‌کند، گفت: یکی از وظایف ما ایجاد امنیت است و امنیت روانی مانند نفس کشیدن برای مردم بسیار ضروری است.

وی افزود: دستگاه باید به گونه‌ای شود که مردم هرگاه به آن رجوع کردند رفتار کریمانه ببینند و ضرورت وجود اخلاق در دستگاه قضا یک ضرورت انکارناپذیر است.

رئیس قوه قضاییه در مورد تسهیلات مسکنی که دستگاه قضا به کارکنانش می‌دهد، گفت: این تسهیلات با این مقدار سودی که در بازپرداخت می‌گیرد برای کارکنان قضایی واقعاً مشکل است و این مقدار وام‌هایی که بانک‌ها به کارکنان قضایی می‌دهند هم به دلیل سپرده‌هایی است که قوه قضاییه در آن بانک‌ها گذاشته است وگرنه آن را هم نمی‌دهند.

آملی لاریجانی درباره امور رفاهی کارمندان قضایی گفت: ما از مرحمتی که مقام معظم رهبری کردند و بودجه‌ای که دولتی هم نیست و در اختیار ما قرار گرفته است در جهت امور رفاهی استفاده می‌کنیم و نمونه‌اش هم آن مجتمع بسیار خوبی که در مشهد برای کارمندان دستگاه قضا ساخته شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها