امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147356
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
عبدالرضا رحمانی فضلی در نشستی که عصر امروز با حضور شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها برگزار شد،‌ به حضور با شکوه مردم در 22 ...

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشستی که عصر امروز با حضور شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها برگزار شد،‌ به حضور با شکوه مردم در 22 بهمن اشاره کرد و گفت: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن میثاق مجدد با انقلاب و مقام معظم رهبری بود. قطعا این حضور چشمگیر در معادلات بین‌المللی تاثیرگذار است.

وی خاطر نشان کرد: در راستای هماهنگی‌های بیشتر باید در سطوح محلی مابین فرمانداران و بخشداران تعاملات بیشتری با شهرداری و شورای شهر صورت بگیرد که آمادگی داریم به صورت فعال در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

وزیر کشور بیان داشت: باید در کمیته‌های مشخص‌شده طرح‌ها و لوایح مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد و قضاوت‌ها و داوری‌ها باید براساس ادله و اقدامات کارشناسی باشد.

وی درباره جایگاه شوراها در کشور اشاره کرد و گفت: شوراها به عنوان مقوله بسیار مهم در کشور است که برای ایجاد شوراها و اینکه سرنوشت مردم به دست مردم افتاده است باید خدا را سپاسگزار باشیم.

وزیر کشور افزود: در زمان شاه ملعون، مردم را رعیت عنوان می‌کردند، ولی پس از انقلاب اسلامی و در حال حاضر، این مردم هستند که مسئولان عالی نظام را انتخاب می‌کنند.

وزیر کشور گفت: اینکه شوراها ایرادی ندارند درست نیست و همه به نقاط و قوت آن اشراف داریم و باید در جلسات کارشناسی به صورت واقع‌بینانه و درست مسائل مربوط شوراها و اداره شهر را بررسی کنیم.

وزیر کشور تأکید کرد: باید باور داشته باشیم که شهرداری‌ها، شوراها و استانداری‌ها در یک منظومه قرار دارند و یک هدف را پیگیری می‌کنند و اینکه هر کسی در جایگاهی قرار گرفت و با جایگاه‌های دیگر ارتباط نداشته باشد صحیح نیست.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم وارث یک نظام اداری متمرکز در کلان‌بخشی بوده‌ایم و عملکرد آن نظام عدم توازن، ایجاد شکاف‌های جغرافیایی و طبقاتی بزرگ، خالی شدن شهرهای اصلی و روستاها و انتقال منابع به شهرها بوده است و ریشه آن نیز به نظام برنامه‌ریزی کشور برمی‌گردد و این اقدامات سیاست‌هایی بوده که به کشورهای منطقه ما ابلاغ شده است، ولی بعد از انقلاب توانسته‌ایم کارهای مهمی را در این زمینه انجام دهیم و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته توانستیم در توزیع خدمات بهتر عمل کنیم، ولی همچنان کار انجام‌نشده زیاد داریم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه بعضی از نظام‌ها را هنوز نتوانستیم اصلاح کنیم، گفت: نظام برنامه‌ریزی  فعلی همان نظامی است که در دهه 40 حاکم شده است و تغییری در آن ایجاد نشده، و به همین منوال نظام بودجه‌ریزی نیز تغییر نکرده است، بنابراین باید یک نگاه مبنایی و اصولی به نظامات اصلی داشته باشیم.

وی درباره برگزاری نخستین کمیسیون کلان‌شهرها اظهار داشت: با تشکیل این کمیسیون توانسته‌ایم گام‌های بسیار خوبی را در جهت آسیب‌شناسی برداریم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر انتخابات شوراها به یک فرهنگ تبدیل شده است و هیچ‌کس نمی‌تواند دیگر جلوی این انتخابات را بگیرد. ما توانسته‌ایم با شکل‌گیری شوراها به نقاط مطلوبی برسیم، ولی همچنان ایرادات و کاستی‌های وجود دارد.

وزیر کشور افزود: باید بازنگری در رفتار چند ساله شوراها داشته باشیم. در حال حاضر لایحه مدیریتی شهری در دست بررسی است که با همکاری شهرداری تهران تدوین شده است، باید تمامی شوراها و شهرداری‌ها برای اصلاح این لایحه اقدام کنند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر برای تصویب آن را به مجلس ارائه دهیم.

رحمانی فضلی بیان داشت: باید موارد حاکم بر دستگاه‌های اجرایی را بپذیریم و اصل این است که وقتی از مردم منابعی می‌گیریم و با اجازه شورا هزینه می‌کنیم مردم باید از آن اطلاع داشته باشند و نظارت کنند.

وی درباره سلسله مراتب عزل و نصب‌ها اشاره کرد و گفت: در این خصوص باید تعریف مشخصی انجام شود. در حال حاضر در شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت حکم شهردار را وزیر کشور امضا می‌کند ولی هنگامی که شوراها قصد عزل آن وزیر را دارند از وزیر کشور نظری اتخاذ نمی‌شود و این موضوع ایجاد یک دوگانگی است.

وی افزود: ما نمی‌توانیم کشور را با شرایط متمرکز و اینگونه اداره کنیم چرا که مناطق ما دارای پتانسیل‌های بسیاری است.

وزیر کشور افزود: در حال حاضر شهرهای کشور خوب اداره نمی‌شود چرا که در کلانشهرها حاشیه‌نشینی، ترافیک و دیگر معضلات زیست‌محیطی بسیار دیده می‌شود.

وی گفت: شهرهای کوچک ما نیز بدهکار، ورشکسته و درمانده هستند پس باید به این نتیجه رسید که این شهرها به خوبی اداره نمی‌شود.

رحمانی فضلی افزود: ما آمادگی داریم که واقع‌بینانه اقدام کنیم و برای اصلاح روند اداره شهر اقدام کنیم.

وزیر کشور افزود:‌ جایگاه شورا و شهرداری‌ها بالاست و باید حرمت آن در عمل و اجرا حفظ شود. در حال حاضر شاهد بعضی از عزل‌ و نصب‌ها به کارگیری نیروها و واگذاری بعضی از پروژه‌های بی کیفیت هستیم و شهرداری‌ها نباید به جبهه‌بندی‌های سیاسی وارد شوند.

وی افزود: در چارچوب سیاست‌های کلان کشور همه موظف هستیم و باید در انتخابات شرکت کنیم  و از انتخابات نیز حمایت می‌کنیم ولی ما حق نداریم برای یک شخص سیاسی از جایگاه خود استفاده کنیم. بنده این حرف‌ها را به عنوان یک فرد مطلع می‌زنم و شهرداری‌ها در انتخابات نباید وارد شوند و دخالت شهرداری‌ها باید در انتخابات به صفر برسد و اگر لازم باشد سازمان بازرسی و کل کشور را هم وارد می‌کنیم و از آنها نیز کمک می‌گیریم.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها