امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147369
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص تحولات یمن گفت: قطعاً ...

مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص تحولات یمن گفت: قطعاً تحولات یمن یکی از مهمترین دگرگونی‌ها در منطقه است. انقلاب یمن هوشمندانه‌ترین و مردمی‌ترین تحول در سطح کشورهای عربی است.

وی با بیان اینکه عامه مردم یمن پس از یک دوره‌ طولانی‌ تک‌نگری و حاکمیت فردی به دنبال تغییر اساسی هستند که این خوشایند برخی کشورهای همسایه به خصوص عربستان نیست، یادآور شد: عربستان تصور می‌کند که یمن حیاط خلوتش است و هر اتفاقی باید تحت نظارت این کشور رخ دهد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تلاش‌های شورای امنیت و شورای همکاری خلیج فارس برای تاثیر گذاری بر تحولات یمن اضافه کرد: پس از حرکت مردمی انصارالله و حمایت همه جانبه مردم و کنار زدن حاکمیت فرمایشی آن، سعی می‌شود روند به سمت یک حکومت مردمی پیش نرود چرا که یمن در منطقه‌ای استراتژیک قرار دارد. تغییر در یمن روی ساختارهای سنتی، قدیمی و غیردموکراتیک کشورهای منطقه تاثیرگذار است.

نعیمی با بیان اینکه غربی‌ها به عنوان همپیمانان برخی کشورهای عرب نفت‌خیز خلیج فارس بدنبال جلوگیری از این حرکتند، یادآور شد: این تحرکات در دوران عراق پس از صدام هم وجود داشت تا حکومت‌های مردمی را با ناامنی روبرو کرده و به سمت حکومت‌های دیکتاتوری و وراثتی ببرند.

وی ادامه داد: با توجه به روندی که در یمن است و به رغم تصور غلطی که در مورد این کشور بود که دچار درگیری‌ داخلی می‌شود اوضاع به سود کشورهای عربی نفت خیز و برخی کشورهای غربی پیش نمی‌رود. ملت یمن از سال‌ها پیش مسلح بوده‌‌اند و به تعداد هر فرد 3 قبضه سلاح وجود دارد که علیرغم این موضوع و نبود دولت در دوران انقلاب، قتل، چپاول و دزدی و ناامنی در این کشور رخ نداد که این تفاوت‌ یمن با کشورهای دیگر عربی است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تصویب قطعنامه علیه انصار الله مبنی بر لزوم واگذاری قدرت به گروه‌های دیگر گفت: انصار‌الله اگر چه یک موقعیت مردمی دارد، اما تحت هیچ شرایطی دنبال انحصارطلبی نبوده و شعار یک دولت فراگیر اما خالی از افراد فاسد را سرلوحه کار خود قرار داده است.

نعیمی صدور قطعنامه و خالی کردن سفارتخانه‌های غربی و عربی را یک جنگ تبلیغاتی دانست و افزود: بیشتر این سفارتخانه‌ها عامل تحریک و تشنج آفرینی بوده‌اند و نبودشان فرصتی است برای مردم یمن تا ساختار جدید را دنبال و پیاده کنند. این قطعنامه‌های فرمایشی تاثیری بر تحولات یمن نخواهد داشت.

وی در خصوص احتمال دخالت نظامی در یمن نیز گفت: قطعنامه‌‌ای که عامل حضور نظامی خارجی در یمن باشد تصویب نخواهد شد چرا که در حال حاضر کشورهای غربی شرایط مداخله نظامی را ندارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه حمایت از القاعده یمن برای مقابله با حوثی‌ها را نیز تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق دانست که موفق نخواهد شد و افزود: پیش‌بینی می‌شود که ارسال سلاح و گروه‌های تروریستی به یمن انجام گیرد، اما انصارالله با توجه به تجربه جنگ‌های گذشته شرایط مقابله با آنها را دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها