امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147401
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی فرانسه‌زبان طی یادداشتی با اشاره به تمایل وافر رئیس‌جمهور

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی فرانسه‌زبان طی یادداشتی با اشاره به تمایل وافر رئیس‌جمهور آمریکا برای دستیابی به توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که اوباما دیگر نمی‌تواند اقتدار و قدرت رو به رشد جمهوری اسلامی ایران را انکار کند.

پایگاه خبری تحلیلی فرانسه‌زبان dreuz.info طی یادداشتی به قلم «گای میلیر» نوشت: طی روزهای اخیر مقالات متعددی در آمریکا منتشر شده که در آنها به تفصیل به تمایل رئیس‌جمهور آمریکا برای دستیابی به توافق با جمهوری اسلامی ایران حتی به قیمت تجهیز این کشور به سلاح هسته‌ای، به عنوان نقطه عطف دکترین «باراک اوباما» پرداخته شده است.

باراک اوباما خواستار سرنگونی نظام‌های عربی از وضعیت کنونی خود و جایگزینی آنها با اخوان‌المسلمین است و به این مسئله واقف است که اخوان المسلمین می‌تواند با جمهوری اسلامی ایران به تفاهم و توافق برسد.

وی با علم به حمایت قطر از اخوان المسلمین و روابط حسنه این کشور با ایران، از قطر حمایت می‌کند و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز به همین دلیل مورد حمایت اوباما قرار دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین می‌داند که در صورت رها کردن عراق، دولت بغداد تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران درخواهد آمد و نمی‌تواند نادیده بگیرد که مناقشات جاری در سوریه در ترکیب با بقایای القاعده در عراق می‌تواند منجر به تشکیل نهاد هولناکی شود که فرصت ایجاد ائتلافی را بوجود آورد که در آن ایران می‌تواند به عنوان یک شریک استراتژیک جهان غرب در امر مبارزه با عناصر تکفیری باشد و این چیزیست که هم‌اکنون در حال وقوع است.                    

اوباما همچنین دیگر نمی‌تواند اقتدار جمهوری اسلامی ایران و قدرت رو به رشد آن و قدرت گرفتن اخوان‌المسلمین را که تهدیدی بالقوه برای عربستان سعودی و اسرائیل است و در عین حال می‌توانند خالق شرایطی باشند که در آن تمام مسلمانان جهان بتوانند تحت هژمونی اسلام و ایران هسته‌ای قرار گیرند، انکار کند.

رئیس‌جمهور آمریکا دیگر نمی‌تواند انکار کند که با ممانعت از حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران، از رسیدن هرگونه آسیب به این تأسیسات جلوگیری کرده و با صرفنظر از تحریم‌ها علیه ایران موجب تقویت آن شده است.

او نمی‌توانست پیش‌بینی کند که عربستان سعودی با حمایت از السیسی منجر به براندازی محمد مرسی شود اما این اتفاق تغییر اساسی در خط مشی او ایجاد نکرد و او امروز معتقد است که به هدف خود یعنی حصول توافق با جمهوری اسلامی ایران، نزدیک شده است؛ حتی اگر این توافق به قیمت دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای باشد.

به اعتقاد نشریه تحلیلی «نشنال اینترنست»، منتقدان مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران بر قدرت منطقه‌ای این کشور به عنوان چارچوبی برای مذاکرات متمرکز شده‌اند. برخی می‌گویند دولت اوباما خاورمیانه را به نفوذ ایران واگذار کرده است و بعضی دیگر می‌گویند ایران یک امپراطوری جدید در خاورمیانه به وجود آورده است؛ اما اغلب، منتقدان می‌گویند توافق هسته‌ای با ایران که این کشور را با توانایی غنی‌سازی اورانیوم رها سازد، به ایران اجازه می‌دهد تا خود را به عنوان قدرت برتر در خاورمیانه تثبیت کند. اما بیشتر این مباحث دلایل نفوذ ایران در منطقه را در نظر نگرفته‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها