امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147416
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی پور صبح امروز در مسجد جواد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی پور صبح امروز در مسجد جواد الائمه با حضور محمد ناصری و ابراهیم زاهدی مطلق برگزار شد.

بر اساس این گزارش، ناصری دبیر چهاردهمین دوره جشنواره شهید غنی‌پور با بیان اینکه فعالیت های مسجد جواد‌الائمه از سال 58 شروع شد و هر دوشنبه بعد از نماز مغرب و در گذشته عشا امیرحسین فردی جلسات داستان خوانی و نقد داستان ها را برگزار می کرد و هیچ گاه خللی در برگزاری این جلسات ایجاد نشد، اظهار داشت: اکنون هم این جلسات ادامه دارد.

وی ضمن اشاره به دلایل برگزاری این جلسات گفت: اعضای آن هیچ گاه به کمیت اهمیت نمی دادند و علاوه بر آن حضور در جلسات را وظیفه شخصی خود تلقی می کردند.

دبیر چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید غنی پور با بیان اینکه کارهای مربوط به جشنواره را در مسجد انجام می دهیم اظهار داشت: جشنواره شهید غنی پور جشنواره مردمی و تشکیلات اداری ندارد و همه اعضای آن با دل و جان برای جشنواره کار می کنند.

ناصری ضمن تاکید بر اینکه از ابتدای سال 93 تا به امروز جلسات قصه خوانی مسجد جواد الائمه بدون وقفه برگزار شده و نویسندگان این مسجد به طور مستمر در جلسات حضور پیدا کردند، عنوان کرد: امسال مجموعا 882 اثر در حوزه های مختلف نوجوان کودک رمان آزاد انقلاب و دفاع مقدس مورد داوری قرار گرفت که در نهایت در روز یازدهم اسفند در همین مسجد رتبه های برگزیده و تقدیری هر کدام از بخش ها را معرفی خواهیم کرد.

وی با اشاره به خط قرمز جشنواره شهید غنی پور اظهار داشت: خط قرمز ما این است که اثر نویسنده ای که داور هر بخشی از جشنواره شهید غنی پور است نباید در آن بخش مورد ارزیابی قرار بگیرد به عبارت دیگر اگر نویسنده ای جزو داوران بخش کودک است آثارش نمی تواند در این بخش مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

دبیر جشنواره چهاردهم با اشاره به داوری ها گفت: سربلندی داوران ما در این جشنواره این است که فقط برای روح شهید غنی پور و مرحوم امیرحسین فردی به تعهدات قلبی خود پایبند هستند و از این تعهدات عدول نخواهند.

ناصری ادامه داد: هدف ما از برگزاری این جشنواره معرفی کتاب خوب به جامعه است؛ قطعا زمانی که این جشنواره را از مسائل مالی دور می کنیم هدفی جز این نداریم.

وی با بیان اینکه جایزه ما تنها تندیس ویژه ای است که به احترام نویسنده به وی اهدا می شود اظهار داشت: طبیعتا ما تنها می توانیم کتاب خوب را به جامعه معرفی کنیم و سایر موسسات دیگر کشور وظیفه حمایت از آنها را دارند.

دبیر چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید غنی پور ادامه داد: اختتامیه این دوره از جشنواره یازدهم اسفند ماه در مسجد جوادالائمه برگزار می شود که طی آن دو برگزیده و تقدیری هر بخش را اعلام خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: چه مکانیزمی برای خرید کتاب از سوی نهادهای مختلف مانند نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کانون پرورش و فکری و همچنین آموزش و پرورش بهتر از این است که کتاب های برگزیده جشنواره ها را انتخاب کنند؛ البته باید این نکته را هم بگویم که حمایت هیچ کسی را برای برگزاری جشنواره شهید غنی پور قبول نمی کنیم، ولی دست کسانی را که می خواهند از کتاب خوب حمایت کنند به گرمی می فشاریم.

ناصری با بیان اینکه حجت الاسلام محمدیان، امام جماعت مسجد نور اثار برگزیده این دوره را تا سقف 10 میلیون تومان خریداری می کند، گفت: بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز چون متولی شعر و ادبیات در کشور است، قصد دارد تا در روز اختتامیه جشنواره از نفرات برگزیده با اهدای 2 میلیون تومان و از نفرات تقدیری نیز با اهدای یک میلیون تومان تقدیر کند.

وی افزود: همچنین در این دوره از جشنواره از مصطفی رحماندوست به عنوان چهره ادبی و فرهنگی کشور دعوت به عمل آمده تا در مراسم اختتامیه حضور یافته و سخنرانی کند.

دبیر چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید غنی پور تصریح کرد: به تعبیر ابراهیم زاهدی مطلق گاهی برخی آدم ها تا درب مسجد هم می آیند ولی به داخل مسجد نمی آیند؛ از این رو باید بگویم که برخی از کتاب ها نیز به دلایل فنی و تکنیکی مورد داوری قرار گرفتند ولی به دلایل دیگر در پشت درهای این جشنواره ماندند.

ناصری با اشاره به بخش کودک این دوره از جشنواره گفت: آثار در این حوزه از لحاظ کمی در شرایط خوبی قرار دارد ولی برای داوری چند نکته مدنظر داوران قرار داشت که بیشتر آثار این حوزه ترجمه ای هستند در حالی که باید نسبت معقولی بین تالیف و ترجمه آثار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه ادبیات کودک فضا برای مطرح شدن چهره های تازه نویسندگی را نداریم، گفت: در حالی که در حوزه نوجوان و بزرگسال اینگونه نیست؛ خوشبختانه امسال در حوزه نوجوان نسبت به سال گذشته شاهد بودیم که آثار کمتر به تکرار سوژه افتاده اند و از سوی دیگر از ادبیات سایر کشورها نیز کمتر الهام گرفته اند.

دبیر چهاردهمین دوره جشنواره کتاب سال شهید غنی پور خاطر نشان کرد: در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی شاهد آثار خوبی بودیم که هم از حیث کمی و هم از لحاظ محتوایی و فنی دارای قوت هستند.

* زاهدی مطلق: بعضی از ناشران یک سوژه را مانند فیلم های هندی انتخاب می کنند

ابراهیم زاهدی مطلق با بیان اینکه در حوزه رمان آزاد وضعیت آثار بهتر از سال گذشته بوده است، گفت: البته اینکه بگویم وضعیت آثار ادبی بهتر شده مربوط به یک یا دو سال نمی شود، بلکه پروسه ای چندین ساله است.

وی ادامه داد: با این حال آثار در این حوزه با ضعف هایی نیز همراه بوده است و باید بگوییم که بعضی از ناشران یک سوژه را مانند فیلم های هندی انتخاب می کنند و تنها اسامی شخصیت ها را تغییر می دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار