امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۷:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147419
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه موسیقی: بخش استعدادهای درخشان که بر پایه موسیقی کلاسیک غیر ایرانی است امسال با تکنوازی، دونوازی و ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه موسیقی: بخش استعدادهای درخشان که بر پایه موسیقی کلاسیک غیر ایرانی است امسال با تکنوازی، دونوازی و گروه نوازی سازهای کلاسیک همراه است. جشنواره موسیقی فجر در سی‌وسومین دوره‌اش شاهد حضور این بخش برای چهارمین سال پیاپی است. جشنواره امسال به طور خاصی به هنرآموزان تحصیلکرده موسیقی اختصاص دارد که مجموعا 32 نفر تکنوازی و گروه نوازی خواهند کرد. محدوده سنی استعدادهایی که در این بخش به روی صحنه می‌روند نسبت به سال‌های گذشته پایین‌تر آمده و نوازندگانی از 16 و 17 ساله تا سنین بالاتر در بخش استعدادهای درخشان شرکت کرده‌اند. 

اما سوالی که همواره در خصوص این بخش از جشنواره مطرح می‌شود این است که اساسا خروجی بخش استعدادهای درخشان طی چهار سال گذشته چه بوده است؟ آیا واقعا نوازنده مطرحی معرفی شده است؟ آیا از این نوازندگان جوان به غیر از در اختیار گذشتن یک تک سانس در جشنواره، حمایت دیگری انجام شده است؟ آیا اصلا ارکستر ملی یا سمفونیکی بوده که این نوازندگان به واسطه استعدادشان به آن راه پیدا کنند؟ همواره قبل و بعد از جشنواره موسیقی وعده‌های زیادی در خصوص حمایت از این جوانان زده می‌شود؛ یک سال قرار است تا انجمن حمایت از برگزیدگان جشنواره راه بیفتد و سالی دیگر قرار است کانون موسیقی‌دانان جوان تشکیلی شود. اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اما شاید باز هم همین فرصت یک اجرای یک ساعته برای این جوانان که در طی سال محلی برای عرضه خود ندارند را بتوان غنیمت شمرد.

مخاطب جشنواره با مخاطب کنسرت‌ها متفاوتند

گلریز زربخش که در بخش استعدادهای درخشان این دوره از جشنواره حضور دارد، درباره این رویداد هنری می‌گوید: جشنواره موسیقی فجر یک اتفاق بین‌المللی است و همین اهمیت جشنواره را نشان می‌دهد. مخاطب جشنواره موسیقی فجر با مخاطب کنسرت‌ها متفاوتند. کسانی که در اجراهای جشنواره به سالن می‌آیند از قشر وسیعتری از جامعه هستند و نگاه خاص‌تری به موسیقی دارند.

نقدهای کارشناسی و سازنده استاید

هاله آخوند سامانی دیگر شرکت کننده در بخش استعدادهای درخشان جشنواره سی‌امی موسیقی فجر است. او درباهر حضورش در این بخش می‌گوید: حضور در جشنواره موسیقی فجر نقش مهمی در پیشرفت در کار حرفه‌ای هنرمندان به خصوص هنرمندان جوان دارد. با شرکت در این جشنواره علاوه کسب تجربه با بسیاری از اساتید موسیقی کشور آشنا می‌شویم و می‌توانیم از نقطه نظرات آنها بهره‌مند شویم.  اساتیدی که در این جشنواره حضور دارند با نقدهای کارشناسی و سازنده خود نقش مهمی در تعلیم هنرمندان جوان ایفا خواهند کرد. یکی دیگر از فرصت‌هایی که اجرا در چنین جشنواره‌ای برای هنرمندان جوان به وجود می‌آورد امکان رفتن به روی بهترین سالن‌های کشور است که شاید چنین شرایط در روزهای عادی به راحتی امکان پذیر نباشد. 

فرصتی برای دیده شدن

کیمیا روهینا نوازنده جوان که در بخش استعدادهای درخشان حضور دارد، مهمترین نکته جشنواره را حضور استاید موسیقی می‌داند و می‌گوید: وقتی می‌توانیم در حضور استادان کارمان را اجرا کرده و برای بدست آوردن فرصت اجرای صحنه‌ای به نوعی با گروه‌های دیگر رقابت داشته باشیم طبعا سعی می‌کنیم اجرای بهتری داشته باشیم و همین موضوع باعث می‌شود بیشتر تمرین کنیم و این اتفاق خوبی است. من فکر می‌کنم به فرصت بزرگی دست پیدا کرده‌ام و همه سعی ام را می کنم که از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنیم. به نظر می‌رسد بخش موسیقی کلاسیک جشنواره امسال در سطح بهتری است. نوازنده‌های بهتری در آن روی صحنه می‌روند و می‌توان شاهد جشنواره‌ای بهتر از سال گذشته بود.  وقتی در جشنواره بخشی به عنوان استعدادهای درخشان روی صحنه می‌رود نشان از این دارد که مسئولان به همه شاخه‌های موسیقی در همه گروه‌های سنی و سطح اجرا توجه داشته‌اند و فرصتی را برای بهتر شدن اجراهایشان و ارائه کارشان در اختیار آنها قرار داده‌اند.

اثر گذاری مثبت برای هنرمندان جوان

هلیا گلمقانی آذر که برای دومین بار در جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کند، نیز در خصوص بخش استعدادهای درخشان می‌گوید: قرار گرفتن بخش استعدادهای درخشان درجدول جشنواره اثر گذاری مثبتی برای هنرمندان جوان دارد به این دلیل که آهنگسازان جوان که در زمینه موسیقی تحصیل کرده‌اند، می‌توانند رپرتوارهایی معروف و مطرح در کل جهان را برای هم نسلان خود اجرا کنند. به اعتقاد من مسئولین باید افراد بیشتری از گروه‌های شهرستانی و یا تهرانی را در جدول جشنواره قرار بدهند تا حجم قابل توجهی از اجراها ارائه شود و بتواند بر جامعه موسیقی کشور تاثیر بگذارد.

فرصتی برای کسب تجربه

امین مجدم‌زاده نوازنده ویلن نیز در این باره می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی جشنواره موسیقی فجر برای هنرمندان جوان شناخته شدن توسط مخاطب و کسب تجربه اجراست. در موسیقی به خصوص موسیقی کلاسیک اجرا بر روی صحنه مهم‌ترین رکن برای پیشرفت هنرمند است و جشنواره این امکان را می‌دهد که در این زمینه تجربه کسب کنیم. نوازندگی در جشنواره فجر انگیزه هنرمندان جوان را بالا می‌برد. انگیزه و شوقی هنرمندان جوان برای حضور در این جشنواره دارند باعث می‌شود میزان تمرین خود را افزایش دهند و با دقت و انگیزه بیشتری فعالیت کنند. از طرفی در زمان برگزاری اجرا و پس از آن هنرمندان با نقاط قوت و ضعف خود آشنا می‌شوند و سعی می کنند کاستی‌ها را بر طرف کنند و خود را برای اجراهای بعدی آماده کنند.

اهمیت حضور شرکت کنندگان شهرستانی

فواد محمودی که برای اولین بار در جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کند، درباره حضورش در جشنواره می‌گوید: پیش از این به آثار شرکت کنندگان در جشنواره موسیقی دقت کرده بودم و  کیفیت بالای آثار ارسال شده به جشنواره باعث شد حضور در جشنواره را با کمال میل بپذیریم چرا که فرصت خوبی است برای اینکه نوازندگان بتوانند استعدادهای خود را به نمایش بگذارند. این بخش در معرفی آثار هنرمندان بسیار تاثیر گذار است. در چند سالی که این بخش در جدول جشنواره قرار گرفته است علاوه بر جذابیت، برای شرکت‌کنندگان هم انگیزه ایجاد می‌کند که موسیقی را به شکل بهتری اجرا کنند. بخش استعدادهای درخشان این حسن را دارد که هم رپرتوار‌های موسیقی کلاسیک را معرفی می‌کند و هم استعدادهای جوان شناخته و معرفی می‌شوند. حضور شرکت کنندگان شهرستانی خیلی اهمیت دارد به این دلیل که خود من تا قبل از اینکه برای تحصیل به تهران بیایم در شهرستان زندگی می‌کردم  و زمانی که با سطح آموزش موسیقی در تهران آشنا شدم خیلی سعی کردم که خودم را به این سطح برسانم.

تشکیل گروه‌های حرفه‌ای‌‌تر در آینده

شقایق خانی‌پور که در دومین شب جشنواره موسیقی فجر در بخش استعدادهای درخشان اجرا داشت در خصوص بخش استعداهای درخشان می‌گوید: در واقع بخش استعداد‌های درخشان علاوه براینکه موسیقی ملی را به مخاطبان معرفی می‌کند، در شناساندن آثار ماندگار و شاهکارهای کلاسیک دنیا نیز بسیار موثر است. از طرف دیگر برگزاری این قبیل جشنواره‌ها موجب معرفی هنرمندان جوانی است که در این زمینه در ایران به طور حرفه‌ای و آکادمیک مشغول به فعالیت هستند. اجرا در جشنواره موسیقی فجر، نوازنده‌ها را به پیشرفت و کسب تجربه بخصوص در زمینه اجرای علاقمند می‌کند. رقابت گروه‌های شهرستانی و تهرانی باعث آشنا شدن نوازنده‌ها با یکدیگر و تشکیل گروه‌های حرفه‌ای‌‌تر در آینده خواهد شد و مهمتر از همه شناخت درستی از وضعیت موسیقی کشور به دست می‌دهد.  

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار