امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147424
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دور جدید دوره‌های آموزشی مؤسسه‌ روزگار نو با محوریت «متن‌خوانی» از اسفند 93 ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دور جدید دوره‌های آموزشی مؤسسه‌ روزگار نو با محوریت «متن‌خوانی» از اسفند 93 آغاز می& zwnj;شود. در این دوره‌ها دانشجویان با محوریت اساتید به بررسی تفصیلی کتاب‌های بزرگ تاریخ اندیشه‌ جهان و بحث و گفت‌وگو پیرامون آن خواهند پرداخت.

رجوع به متون اصلی و «بازگشت به کتاب» شاید تنها راهی است که برای آموختن برای ما باقی مانده است. آنچه ما تاکنون برای آموختن آزموده‌ایم، شنیدن روایت پژوهشگران و اندیشمندان و متفکران از آنچه خوانده‌اند و دیده‌اند بوده است. صورت غالب آموزش، «ارائه‌ گزارشی از پژوهش» است. البته این گزارش صورت‌های مختلفی دارد.

مؤسسه روزگار نو در پنج ترم برگزاری دوره‌های آموزشی تلاش کرد این گزارش، گزارشی فلسفی-تاریخی برای فهم وضعیت کنونی فکر در دوران معاصر باشد. می‌توان غالب درس‌گفتارهای ترم‌های پیشین را نوعی «روایت اندیشه‌ای از تاریخ اندیشه» در حوزه‌های فلسفه و هنر و علم قلمداد کرد.

اگر چه مزیت این نحوه‌ آموزش به نحوه‌ تدریس رسمی دانشگاهی روشن است، اما هر دو روش چیزی را -خواسته و ناخواسته- پنهان می‌دارند و آن خود تاریخ اندیشه است! در روش رسمی دانشگاهی، افکار و آرای تک‌تک «اندیشمندان مهم» در ساختاری بسته گنجانده و ارائه می‌شود. در روش دوم این اتفاق نه برای تک‌تک اندیشمندان، بلکه برای کل اندیشمندان مهم رخ می‌دهد و ما با چینش خاصی از افکار و آرا و آثار فیلسوفان و هنرمندان مواجهیم.

ظاهراً این اقتضای هر آموزش فلسفه‌ای است. هر که بخواهد فلسفه‌ای را در طرحی آموزشی بگنجاند چنین می‌شود. اما آیا اصلاً می‌توان اندیشه را آموخت؟ آیا اندیشه آموختنی است؟ آیا می‌توان به سیر اندیشه و فکر و وضع کنونی آن رسید؟ شاید تنها راهی که برای ما باقی مانده است آن است که به سخن خود اندیشمندان گوش دهیم و تلاش کنیم محرم آنان شویم. ما قصد داریم این‌بار با هم بخوانیم تا از اساتیدمان «خواندن» بیاموزیم؛ خواندن به‌مثابه حضور در تاریخ اندیشه و هم‌سخنی با اندیشمند.

«شاهنامه» فردوسی با تدریس یوسفعلی میرشکاک، «سنجش خرد ناب» کانت با تدریس دکتر محمدعلی مرادی، «حقیقت و روش» گادامر با تدریس مهدی معین‌زاده، «اخلاق پروتستان و روح سرمایه‌داری» وبر با تدریس منوچهر آشتیانی، «ساختار انقلاب‌های علمی» کوهن با تدریس غلامحسین مقدم حیدری، «آثار رمانتیک‌های آلمانی» با تدریس میثم سفیدخوش، «جمهوری» افلاطون با تدریس یاشار جیرانی و شروین مقیمی، «اخلاق» اسپینوزا با تدریس علی خدادادی و «بحران در علم اروپایی» هوسرل با تدریس علی‌نجات غلامی از جمله آثاری است که در این دوره خوانده خواهد شد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیش‌تر و ثبت‌نام می‌توانند به آدرس اینترنتی  http://roozegareno.net مراجعه و یا با شماره تلفن 88807188 – 021 تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار