امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147430
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با تجاوز صدام به ایران و آغاز جنگ تحمیلی به جمهوری اسلامی، مردم مهاجر افغانستان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با تجاوز صدام به ایران و آغاز جنگ تحمیلی به جمهوری اسلامی، مردم مهاجر افغانستان که به ایران آمده بودند، همگام با ملت ایران و با پیروی از رهنمودهای امام راحل (ره) که فرمود اسلام مرز ندارد، به جبهه های نبرد با متجاوزان بعثی شتافتند و در طول دوران دفاع مقدس بیش از صدها نفر از اتباع افغانستان در مناطق مختلف جنگی به شهادت رسیدند.

«محمد سرور رجایی» شاعر و نویسنده افغانستانی مقیم ایران، چندین سال است در مورد شهدا، جانبازان، مفقودین و اسراء افغانستانی دوران دفاع مقدس در حال تحقیق و پژوهش است و تاکنون بسیاری از خانواده‌‏های این شهدا و جانبازان را شناسایی کرده است.

رجایی تصاویر بسیاری را نیز از این رزمندگان جمع‌آوری کرده است و کتابی را نیز در همین زمینه با نام «مبارزان بی مرز» در دست انتشار دارد.

رجایی در مورد تعداد شهدای افغانستانی دفاع مقدس گفت: بیش از 2 هزار نفر در دوران دفاع مقدس از شهروندان افغانستان شهید و مجروح شده‌اند که متاسفانه رسانه‌ها به این رزمندگان توجه جدی نشان نداده‌اند. 

وی در ادامه افزود: فقط در بهشت زهرای تهران بیش از 100 شهید از افغانستان که همگی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند، دفن هستند. در شهر قم بیش از41 شهید دفن شده‌اند. یکی از شهدای افغانستانی که در شهر قم دفن شده، نوجوان 13 ساله‏ای است به نام محمد توسلی که در عملیات والفجر8 به شهادت رسیده است.  در شهرهای مشهد، شیراز، زاهدان، خوزستان، اصفهان و بسیاری از شهرهای دیگر نیز از رزمندگان افغانستانی دفن هستند که هنوز شناسایی نشده‌اند.

به گفته رجایی، در شهرستان بجستان استان خراسان جنوبی یک شهید افغانستانی است به نام رجبعلی غلامی، که مزارش زیارتگاه مردم بجستان است. در این شهرستان کسی نیست که رجبعلی غلامی را نشناسد. او کسی بود که با افتخار روی سیم‌های خاردار خوابید تا بیش از 300 رزمنده از روی او رد شوند و تا کنون سه یادواره با محوریت این شهید در این شهرستان برپا شده است.

این فعال افغانستانی گفت: بسیاری از شهدای افغانستانی که در دوران دفاع مقدس شهید شده‌اند هنوز شناسایی نشده‌اند و همین امسال در نمایشگاه کتاب تهران، که  غرفه‌ای به نام «شهدای مهاجر» دوران دفاع مقدس بر پا شده بود، یک روز خانمی نزد من آمد و بعد از دیدن غرفه گفت: من خواهر شهید هستم و از شوشتر آمده‌ام. برادرم پشت مقام صاحب الزمان (عج) شوشتر دفن است و آنجا یک شهید افغانستانی هم دفن شده که دوست و همرزم برادرم بوده است و قبل از برادرم به شهادت رسیده بود.

رجایی در ادامه افزود: در گلزار شهدای امامزاده عبدالله روستای داوود آباد ورامین در بین مزار شهدای این روستا که شاید 25 تا 30 شهید باشد، مزار دو شهید افغانستانی نیز است، که بر روی مزار شهید ایرانی در این گلزار شعری از شاعر افغانستانی شهید سید اسماعیل بلخی نوشته شده است،«شمشیر تیز عشق ز سنگ مزار ماست/ ماعاشقیم و کشته شدن افتخار ماست» و بر مزار یک شهید دیگر ایرانی شعر معروف علامه اقبال لاهوری پاکستانی حک شده است که «ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست» و بر روی مزار شهید افغانستانی عبدالرحیم جمشیدی، سروده‌ای از شاعر ایرانی حبیب‏الله چایچیان(حسان)چنین حک شده است،«ای جان نثار سنگر توحید ای شهید/ روحت به مقصد و هدفت عاقبت رسید/«هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق»/ باشد چو قلب زنده ی تاریخ، هر شهید/پاینده است یاد تو، پیوسته زنده‏ای/ روح تو در جوار خدا چونکه آرمید. که این نشان از وحدت و همبستگی ملت های مسلمان دارد.

این نویسنده افغانستانی در ادامه به حضور رزمندگان افغانستان در تیپ ابوذر اشاره کرد و گفت: اعضای تیپ ابوذر همگی از بچه‌های مخلص و عاشق بودند که همه آنها افغانستانی بودند، و زیر نظر فرماندهی قرارگاه رمضان فعالیت می‌کردند و در مناطق عملیاتی، «لولان»، «ناوچه ‏پیما»، «خرینه»، «گلی‏گادر» و حتی تا عمق 40 کلیومتری خاک عراق که یک منطقه کوهستانی است قرار داشتند. آنها در مناطق وسیعی بودند که باید سه هزار نفر از آن مناطق محافظت می‌کردند ولی 300 نفر از بچه‌های افغانستان با تلاش فراوان از آن محافظت می‌کردند.

این پژوهشگر افغانستانی در مورد نقش رزمندگان افغانستان در جبهه های جنگ و دفاع مقدس گفت: رزمندگان افغانستانی در جنگ نقش بسیار بسزایی داشته‌اند و به عنوان، رزمنده، تخریبچی، پزشک، امدادگر، تعمیر کار تانک، مسئول اسکورت وظایف مهم دیگری نقش ایفا کرده اند.

سرور رجایی، در مورد انتشار کتاب «مبارزان بی مرز» گفت: این کتاب در مورد خاطرات شهدا و جانبازان افغانستانی است که در دوران دفاع مقدس شهید یا مجروح شده‌اند و بزودی با تصاویری از این شهدا و جانبازان همراه با خاطرات آنها منتشر خواهد شد.

به گفته وی، این اولین بار است که در این موضوع کتابی منتشر می‌شود.  

وی در مورد شناسایی و ثبت شهدا و جانبازان افغانستان در بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: ‌تعداد محدودی از این شهدا همان زمان در بنیاد شهید ثبت شدند،‌اما بسیاری دیگر اینگونه نیستند و خانواده‌هایشان، به دلیل این که برای رضای خدا به جبهه رفته‌اند نه به خاطر شهرت و درآمد،  به دنبال پرونده ساختن نرفتند، آن‌ها شاید آن روز فکر نمی‌کردند که در آینده ممکن است دچار مشکل شوند.حالا بسیاری از خانواده‌های شهدا، رزمندگان و ایثارگران افغانستانی، به دلیل نداشتن مدرک حضور در جبهه و بیمارستان‏هایی که در آن بستری بودند، دستشان از همه جا کوتاه است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها