امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147434
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع طی سخنانی در همایش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع طی سخنانی در همایش علمی و تحقیقی مذاهب اسلامی در زاهدان، اظهار داشت: امروز در اغلب شهرهای دنیا و دانشگاه‌های جهان شاهد اقامه نماز توسط جوانان مسلمان و برپایی سفره‌های افطار در مساجد مختلف در کشورهای اروپایی و آمریکایی هستیم که همه اینها بیانگر وجود اسلام و مسلمانان در اقصی نقاط عالم است.
وی افزود: انفجار نور اسلام دروازه‌های غرب را کوبیده و دنیا را فراگرفته و بیشتر توطئه‌ها و شیطنت‌های استکبارگران تلاشی ناکام برای تقابل با این نفوذ موج اسلام در غرب است.

آیت الله اراکی با بیان اینکه اسلام با حضور اندیشه و تفکر به پیش می‌رود تصریح کرد: امروز اگر به زن اروپایی اجازه فهم مساله حجاب و حقوق زن در خانواده داده شود ما در غرب زن بی حجاب نخواهیم داشت. زنان غربی اگر با واقعیت تعالیم اسلام آشنا شوند قوانین اسلام را بر بی بند و باری غرب ترجیح خواهند داد.

دبیر‌کل مجمع ادامه داد: اسلام در زمان حاضر تا اندازه‌ای موفق شده است به جوامع آمریکایی و اروپایی نفوذ کند و ان شاء الله آینده جهان از آن اسلام خواهد بود.

وی با اشاره به پدیده داعش و موج تکفیرگرایی و افراطی گری مورد حمایت غرب اظهار داشت: امروز دیگر ارتباط و حمایت غرب از گروه‌های تروریستی و تکفیری همچون داعش رازی نهفته نیست بلکه بر همگان امری روشن و واضح است.

وی افزود: رسانه‌های غربی از داعش به عنوان دولت اسلامی در اخبار خود نام می‌برند و بر بیان این عنوان اصرار می‌ورزند در حالی که علمای جهان اسلام بر خارج شدن داعش از خطوط قرمز اسلام توافق نظر دارند.

آیت الله اراکی تاکید کرد: تجاوز داعش به خطوط قرمز اسلام مورد اجماع علمای شیعه و سنی است و اقداماتی همچون سر بریدن قبطی‌های مصری و سوزاندن اسرای بیگناه و سایر رفتارهای خشن و غیرانسانی داعش و بوکوحرام مورد تایید هیچ مسلمانی در دنیا نیست و با مبانی اسلام هیچ سازگاری ندارد.

وی افزود: جای سوال از رسانه‌های به ظاهر مستقل غربی این است که چرا این مواضع آشکار علمای اسلام در محکومیت جنایات داعش را نمی بینند و باز هم بر عنوان دولت اسلامی تاکید دارند.

وی با اشاره به جریان بیداری اسلامی به نقش انقلاب اسلامی ایران در این زمینه اشاره کرد و افزود: عمده پیشرفت و شکل گیری جریان بیداری اسلامی مرهون انقلاب اسلامی ایران است که شعار استقلال و آزادی و عدالت خواهی را به گوش مسلمانان جهان رساند.

وی تصریح کرد: ما آینده را متعلق به اسلام می دانیم و از همین رو اعتقاد داریم مسلمانان باید خود را برای برعهده گرفتن نقش اداره امور جهان آماده کنند.

آیت الله اراکی همچنین با اشاره به لزوم بازنگری در برخی شیوه‌های آموزشی مراکز اسلامی اظهار داشت: امروز شاید فرصت کافی برای طالبان علوم اسلامی نباشد که بخواهند به طور مفصل همه کتب گذشتگان را مطالعه کنند و لازم است با بکارگیری شیوه های نوین، مطالب خلاصه و مفید به دانش پژوهان عرضه شود.

وی ادامه داد: امروز نیاز داریم که علمای فریقین در مسایل مختلف اسلامی با هم تبادل نظر داشته باشند و در حوزه فقه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به دنبال شکل دادن یک فقه مشترک اسلامی باشند.

وی اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم علمای بزرگ جهان اسلام اعم از شیعه و اهل سنت در عرصه مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در صدد ایجاد یک طرح مشترک فقهی برآیند و یک نظام اقتصادی و حقوق خانواده اسلامی مشترک میان فریقین ایجاد کنند.

آیت الله اراکی ضمن برشمردن موانع بحث علمی میان علمای فریقین افزود: توهم افکنی دشمنان اسلام و وجود جاهلان مذهبی از موانع بحث علمی سالم میان علمای اسلام محسوب می شوند.

بیست و ششمین همایش علمی- تحقیقی مذاهب اسلامی در قالب سه کمیسیون کلامی و فقهی با زیرشاخه های مفهوم شناسی تکفیر و جریانهای تکفیری، بررسی جریانهای تکفیری از نگاه قرآن و سنت، متکلمان و مذاهب اسلامی، کمیسیون اجتماعی با زیرشاخه های پیشینه جریان‌های تکفیری، ریشه های سیاسی، پیامدها و آثار و راه‌های برون رفت از جریان‌های تکفیری و کمیسیون بانوان در دو بخش زن و سبک زندگی اسلامی و زن و جامعه به مدت سه روز از 28 الی 30 بهمن ماه در زاهدان  در حال برگزاری است .

در همایش امسال نیز علمای شیعه و سنی از استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، گلستان، کردستان، هرمزگان، تهران و قم حضور دارند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار