امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147481
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۷
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات هسته‌ ای مدعی شده است که طرف غربی آماده است در صورتی که ایران یکی از سه راه احتمالی کاهش ذخایر گاز اورانیوم، انتقال اورانیوم به خارج و یا بازآرایی ساختار آبشارها را بپذیرد، با افزایش شمار سانتریفیوژها موافقت کند.

آسوشیتدپرس که پیش از این گزارش‌های متعددی در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران منتشر کرده و هر بار در این گزارش‌ها که عموما تکذیب می‌شوند، جزئیاتی از گفت‌وگوها را منتشر کرده، بار دیگر مدعی شده است که واشنگتن حاضر است به شرط اعمال محدودیت بر میزان ذخایر اورانیوم ایران، تعداد 4500 سانتریفیوژ را بپذیرد. این خبرگزاری همچنین ادعا کرده است که آمریکا از ایده طول عمر 20 ساله توافق دست کشیده و حالا حاضر است زمانی بین 10 تا 12 سال را قبول کند.

این خبرگزاری در ادامه به نقل از دیپلمات‌های آگاه از مذاکرات، نوشته است که واشنگتن احتمالا حاضر شمار بیشتری از سانتریفیوژهای ایران با بپذیرد، منوط بر اینکه ظرفیت ایران برای غنی‌سازی کاهش یابد.

آسوشیتدپرس سه ایده کلی که مدعی است در مذاکرات مطرح شده را عنوان کرده است:

- یکی از ایده‌هایی که با ایران در میان گذاشته شده، میزان ذخایر گاز اورانیوم این کشور را که برای غنی‌سازی به سانتریفیوژها تزریق می‌شود، محدود می‌کند. میزان گازی که تهران مجاز به نگهداری‌اش خواهد بود، به تعداد سانتریفیوژهایی بستگی دارد که ایران نگه می‌دارد.

- دوم، ایران می‌تواند متعهد شود که بخش اعظم اورانیوم غنی‌شده‌ای را که تولید کرده، به خارج از کشور منتقل کند، به نحوی که میزان کافی برای ساخت یک بمب نداشته باشد.

- احتمال سوم هم این است که ایران ترکیب سانتریفیوژهایش را بازآرایی کند. این دستگاه‌ها در ترکیبی موسوم به آبشارها نصب می‌شوند، تا گاز ارونیوم را تا غلظت‌های بالاتر غنی‌ کنند. بازآرایی آبشارها می‌تواند میزان اورانیوم غنی‌شده تولیدی در خروجی را به میزان چشم‌گیری کاهش دهد.

آسوشیتدپرس در ادامه با بیان اینکه واشنگتن همچنان بر زمان گریز یک ساله تاکید دارد، به نقل از «دیوید آلبرایت» عضو موسسه علوم و امنیت که نقش پررنگی در اتهام‌زنی‌ها به ایران دارد، نوشته است که حتی اگر ایران آنطور که اسرائیل می‌خواهد تمام سانتریفیوژهای خود را نابود کند، می‌تواند ظرف دو سال، در یک «برنامه ناگهانی»، به بمب دست یابد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها