امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147526
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۲۶
تعداد بازدید: 332
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; براساس اعلام برخی از مسئولان صنعت نفت قرار بود فاز 12 پارس جنوبی هفته آینده با حضور رئیس ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; براساس اعلام برخی از مسئولان صنعت نفت قرار بود فاز 12 پارس جنوبی هفته آینده با حضور رئیس جمهور و برخی دیگر از مسئولان کشوری به طور رسمی افتتاح شود.

اما پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است که آقای رئیس جمهور این سفر را کنسل کرده و مشخص نیست افتتاح رسمی از فاز 12 پارس جنوبی در چه زمان و به چه نحوی صورت گیرد.

این گزارش حاکی است چندی پیش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; خبری مبنی بر افتتاح نمایشی فاز 12 منتشر و در آن اعلام کرد فاز 12 که به صورت نصفه و نیمه احداث شده است و در بخش دریا هنوز با مشکلات عدیده ای مواجه و در بخش خشکی نیز فاقد واحد تصفیه گوگرد و جداکننده ال پی جی و اتان است قرار است مورد بهره برداری قرار گیرد.

به نظر می رسید اگر قرار باشد این افتتاح سیاسی انجام شود قطعا در سال های آتی نیز شاهد حضور دوباره رئیس جمهور در این فاز به منظور افتتاح مجدد اما این‌ بار کامل شده فاز 12 خواهیم بود،چنانکه در بهره‌برداری فاز‌های 9 و 10 پارس جنوبی این اتفاق افتاد و چندین بار پروژه های مختلف عمرانی توسط روسای جمهور افتتاح شدند.

در حال حاضر مسئولان شرکت نفت وگاز پارس به گونه ای صحبت می کنند که فاز 12 معادل 3 میلیارد فوت مکعب (84 میلیون مترمکعب) گاز ترش از دریا برداشت کرده و در نهایت پس از فرآورش و جداسازی معیانات گازی و سایر فرآورده ها، حدود 75 میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می کند.

اما هرگز در صحبت هایشان یادآور نمی شوند اگر امروز حدود 60 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه این فاز شیرین می شود بخشی از آن از فاز 6 و 7 و 8 تامین می شود و هم اکنون به دلیل شرایط نامناسب سکوها و چاه های این فاز برداشت از این فاز گازی به طور کامل صورت نمی گیرد.

آنچه از کنسل شدن سفر رئیس جمهور در این مقطع زمانی به فاز 12 به منظور افتتاح سیاسی برداشت می شود این است که قطعا جناب آقای دکتر روحانی از اتفاقاتی که در فاز 12 پارس جنوبی می گذرد مطلع و آگاه هستند و بنابر سابقه ای که از ایشان در ذهن وجود دارد هرگز حاضر نخواهند شد تا تن به برگزاری این مراسم نمادین و نمایشی دهند.

به گزارش خبرنگار فارس فاز 12 هم اکنون دارای سه سکوی A،B،C است که با راه اندازی کامل این فاز حدود 80 میلیون متر مکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی تولید خواهد شد.

در حال حاضر سکوی A که در روزهای پایانی آبان سال 92 به بهره برداری رسیده است با توان 90 درصد در حال تولید گاز است اما شرایط در سکوهای B و C به گونه ای دیگر است.

اگرچه مشعل سکوی B در آذرماه سال جاری روشن شد اما باید گفت تست این سکو از گاز مخزن نبود بلکه مشعل دومین سکو به وسیله کپسول گاز که از خشکی ارسال شده بود روشن شد.

در حال حاضر نیز چاه های تولیدی سکوی دوم آماده بهره برداری نبوده و مشخص نیست که چه زمانی قرار است تولید گاز از دومین سکو این فاز آغاز شود.

اما سکوی C و یا سومین سکوی بزرگترین فاز پارس جنوبی که در دی ماه سال جاری با گاز کپسول مورد تست قرار گرفت کمی شرایطش بهتر از سکوی B است زیرا تنها برخی از چاه های این سکو مورد بهره برداری قرار گرفته است و برخی دیگر از این چاه ها با مشکل مواجه هستند و تولید به طور کامل از این سکو نیز صورت نمی گیرد.

براین اساس باید گفت از مخزن فاز 12 پارس جنوبی تنها حدود 40 میلیون متر مکعب گاز تولید می شود که این میزان گاز تقریبا 50 درصد ظرفیت کل مخزن این فاز گازی است.

این گزارش حاکی است اگر نگاهی به بخش خشکی این فاز کنیم هم اکنون این پالایشگاه فاقد واحد تصفیه گوگرد و هم چنین جداکننده گاز LPG و اتان است،بنابراین با آغاز فعالیت این پالایشگاه روزانه 500 تن گوگرد از طریق مشعل این پالایشگاه می سوزد که به جز سرمایه سوزی اثرات مخرب زیست محیطی دارد.

در مورد عدم وجود بخش جداکننده گاز ال پی جی و اتان نیز شنیده شده است به تازگی احداث این واحد را از طریق مناقصه به صندوق بازنشستگی نفت داده اند که مشخص نیست چه زمانی این واحدها احداث و راه اندازی خواهد شد.

**و اما نتیجه انتقاد از عملکرد دولتمردان نفتی

شواهد حاکی است گزارش خبرنگار فارس مورد بررسی حسن روحانی رئیس جمهور قرار گرفته و ایشان پس از بررسی حاضر نشده است تن به یک افتتاح نمادین دهد و بر همین اساس است که جایگاه نقد واقعی در تمام دنیا پسندیده و مایه پیشرفت تلقی می‌شود، اما ظاهرا نقدهای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; این روزها به مذاق مدیران نفتی کشور خوش نیامده است و از مدتی قبل خبرنگاران حوزه نفت خبرگزاری را در لیست سیاه روابط عمومی‌های خود قرار داده و از دعوت آنان برای پوشش برنامه‌های خبری خودداری می‌کنند.

اقدامی که بدون تردید در تعارض آشکار با اهداف و برنامه‌های دولت تدابیر و امید و شخص رئیس جمهور است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها